پنجشنبه, ۱۶ تیر, ۱۴۰۱ / 7 July, 2022
مجله ویستا

کاپیتان اودانل در مستطیل سبز جان باخت


کاپیتان اودانل در مستطیل سبز جان باخت

فوتبال از آن دست ورزش هایی است که جذابیت های خاص خود را دارد و بعضا به حدی می رسد که فراتر از یک تصور می رود اما در این رشته ورزشی همه به انتظار حوادث جالب و زیبا هستند و کمتر کسی به لحظات تلخ فوتبال می اندیشد اما وقتی اتفاق می افتد چنان انسان را مبهوت می کند که تا مدت ها خاطره تلخ آن در ذهن می ماند

فوتبال از آن دست ورزش هایی است که جذابیت های خاص خود را دارد و بعضا به حدی می رسد که فراتر از یک تصور می رود. اما در این رشته ورزشی همه به انتظار حوادث جالب و زیبا هستند و کمتر کسی به لحظات تلخ فوتبال می اندیشد. اما وقتی اتفاق می افتد چنان انسان را مبهوت می کند که تا مدت ها خاطره تلخ آن در ذهن می ماند.

درست چند روز مانده به آغاز سال نوی میلادی فوتبالیستی دیگر در زمین فوتبال جان خود را از دست داد. فیل اودانل بازیکن کهنه کار تیم مادرول در آخرین دیدار نیم فصل باشگاه های اسکاتلند در حالی که قرار بود در اواخر دیدار تیمش برابر دندی یونایتد تعویض شود ناگهان نقش بر زمین شد و تلاش ۵ دقیقه کادر پزشکی تیم نیز موثر واقع نشد و او به بیمارستان انتقال یافت. اما همه این تلاش ها ثمری نداشت تا مادرول کا پیتان باسابقه خود را در این حادثه ناگوار از دست بدهد و آغاز سال نو میلادی برای این تیم خوش یمن نباشد. با این وجود مادرول موفق شد ۵ - ۳ حریف خود را شکست دهد.

● اسطوره ماردول

پس از فقدان کاپیتان ارزشمند مادرول قطعا این تیم اسکاتلندی جای خالی او را به وضوح حس می کند. فیل دانل متولد سال ۱۹۷۲ در همیلتون بود که اولین حضور حرفه ای اش را در سال ۱۹۹۱ با مادرول آغاز کرد و سابقه گلزنی در فینال جام حذفی اسکاتلند را نیز دارد. سال ۱۹۹۴ بود که قراردادی به ارزش یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار پوند با سلتیک منعقد کرد که سهم به سزایی در قهرمانی این تیم در لیگ اسکاتلند داشت. اما وی از سال ۱۹۹۹ چندان خاطره خوشی به یاد ندارد چرا که پس از این که به تیم شفیلد ونزدی پیوست گریبان گیر مصدومیت های پیاپی شد. سال ۲۰۰۳ بود که سرانجام فیل از بند مصدومیت های مداوم رهایی یافت و این بار اشتباه گذشته را مرتکب نشد و تصمیم به بازگشت به تیم اصلی اش مادرول گرفت و اینجا بود که بازوبند کاپیتانی تیم بر بازوی او جای گرفت و به خوبی توانست از عهده این وظیفه سنگین برآید.

این در حالی است که اودانل ۳۵ ساله تنها یک بار فرصت حضور در تیم ملی اسکاتلند را پیدا کرد و در بازی برابر سوئیس به میدان رفت. کریک براون، سرمربی اسبق تیم ملی اسکاتلند که دانل را برای اولین و آخرین بار به تیم ملی دعوت کرد پیرامون مرگ او می گوید: بر هر کسی که او را می شناخت واضح و روشن است که فیل فوتبالیستی با اخلاق و متعهد به خانواده بود، خبر واقعا بدی بود و هنوز هم نتوانستم این خبر را هضم کنم. هر کسی که کمترین اطلاعاتی از فوتبال دارد می تواند درک کند که چه انسان بزرگی از جامعه فوتبال رفته است.

● رهبر تیم

پس از این حادثه مارک مک گی، سرمربی مادرول با حالتی کاملا دگرگون و بهت زده در جمع خبرنگاران حاضر شد و در حالی که هنوز در شوک از دست دادن کاپیتان تیمش بود افزود: شاگردانم با هم بسیار صمیمی هستند و تمامی آنها را از صمیم قلب دوست دارم ولی فیل اودانل حکم رهبر تیم را داشت. او تنها یک بازیکن معمولی نبود بلکه افتخار و ابهت مادرول محسوب می شد. بازیکنان هم قطعا به زمان زیادی نیاز دارند تا بتوانند فراق کاپیتان فیل را بپذیرند و تا اندازه ای جای خالی او را پر کنند. به صراحت عنوان می کنم که به شدت در وضعیت بد روحی قرار داریم و به شخصه هنوز نتوانستم این تراژدی غم انگیز را باور کنم.

● همدردی هواداران

فیل اودانل اسطوره تیمش محسوب می شد و طرفداران پر و پا قرص او حتی پس از مرگش نیز حمایت خود را از او و خانواده اش دریغ نکردند و با فرستادن پیام های متعدد تسلیت بر روی وب سایت باشگاه همدردی خود را با خانواده، همسر و ۴ فرزند او اعلام کردند. از طرفی مراسم ویژه ای جهت خاک سپاری ترتیب داده شده بود که با حضور پررنگ هواداران مادرول و حتی سلتیک پررنگ تر شد. به علاوه تعداد کثیری از بازیکنان مطرح تیم های مختلف نیز در این مراسم حضور داشتند.

به علاوه ۲ بازی مادرول هم به علت مرگ اودانل به تعویق افتاد که لکس گولد رییس اتحادیه لیگ برتر اسکاتلند در این خصوص اعلام کرد: از این اتفاق بسیار متاثر هستیم و می دانیم کمترین کاری که می توانیم انجام دهیم تا شاید تسلی خاطری برای خانواده اودانل باشد این است که این دو بازی را لغو کنیم. از طرفی یکی از این مسابقات برابر سلتیک بود و سلتیک حریف همیشگی این تیم بوده اما زمانی که این پیشنهاد مطرح شد هر دو باشگاه از این اقدام حمایت کردند و حتی بر لغو مسابقه هم تاکید داشتند.

برنارد اودانل پدر فیل هم از خیل عظیم پیام های تسلیت هواداران تشکر کرد و اعتقاد دارد که اگر همدردی آنها نبود شاید پذیرفتن مرگ پسرش خیلی سخت و دشوارتر از اینها می شد: درست نمی دانم که چه بلایی به سر من و خانواده ام آمده فقط می دانم که فیل دیگر در میان ما نیست اما هواداران او آنقدر به فیل علاقه داشتند که حتی پس از مرگش هم او را از یاد نبردند.

● آخرین کلمات

بد نیست چند خطی از آخرین مصاحبه ای که اودانل با مجله تایمز داشت را بخوانیم تا به امید او به زندگی و حتی پیشرفت هرچه بیشتر پی ببریم: در ماه مارس ۳۶ ساله می شوم و گمان نمی کنم که به این زودی ها بازنشسته شوم چرا که دوست دارم تا آنجا که می توانم در زمین حضور داشته باشم.

به طور کلی تک تک بازی ها که تا به امروز انجام دادم برای من مهم و ارزشمند بوده و هرگز به یاد ندارم که مسابقه ای را دست کم گرفته باشم. دوست ندارم فقط به خاطر این که ۳۵ ساله هستم کفش هایم را آویزان کنم زیرا این قابلیت را در خودم حس می کنم که حداقل ۳ یا ۴ سال دیگر در میادین حضور داشته باشم. لازم به ذکر است که دیوید کلارکسون خواهرزاده اودانل هم عضو باشگاه مادرول است و در آخرین بازی او نیز حضور داشت و موفق به زدن ۲ گل هم شد اما پس از بیهوش شدن فیل سرمربی این تیم از شدت ترس کلارکسون را هم تعویض کرد.

اگرچه این تنها حادثه تلخ در مستطیل سبز نبوده و نخواهد بود اگر به یاد داشته باشید در سال گذشته میلادی آنتونیو پوئرتا جوان ۲۳ ساله سویا هم در زمین مسابقه به کما رفت و پس از ۳ روز دست و پنجه نرم کردن با مرگ درگذشت. مارک ویوین فر هافبک کامرونی نیز در سال ۲۰۰۳ در جریان جام کنفدراسیون ها در فرانسه جان باخت. میکلوس فهر بازیکن بنفیکا هم دیگر فوتبالیست ناکامی است که چند سال پیش جان خود را از دست داد.

باشگاه اسکاتلندی مادرول طی بیانیه ای علت مرگ فیل اودانل را ایست قلبی معرفی کرد. این بیانیه که در وب سایت رسمی باشگاه منتشر شده است از ایست قلبی به عنوان دلیل اصلی فوت دانل یاد کرده است.

شیوا نوروزیهمچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری ایرناسایت برترینهاسایت عصرایرانسایت زومیتسایت بیتوتهسایت دیدارنیوزسایت اقتصاد 24روزنامه آرمان ملی