چهارشنبه, ۱۲ مهر, ۱۴۰۲ / 4 October, 2023
مجله ویستا

موانع سه گانه تناسب اندام


موانع سه گانه تناسب اندام

خیلی ها ورزش پیاده روی را برای رسیدن به اندام دلخواهشان انتخاب می كنند, چون پیاده روی علاوه بر آنكه ورزشی كم خرج است, به كاهش وزن كمك شایانی می كند

● چرا هرچه تلاش می‌كنیم، به هیكل و قد و قامت دلخواهمان نمی‌رسیم؟

<من دیگر ورزش نمی‌كنم.> این حرف شما بود، وقتی چند روز قبل با عصبانیت باشگاه ورزشی را ترك كردید. شاید كمی حق با شما باشد. ۳ بار در هفته و هر روز حداقل ۲ ساعت در باشگاه ورزش می‌كنید، حركات ایروبیك انجام می‌دهید، انواع وزنه‌ها را بلندی كنید و ساعت‌ها روی دستگاه پیاده‌روی راه می‌روید ولی وقتی بعد از این همه زحمت روی ترازو می‌روید می‌بینید حتی یك كیلوگرم هم وزن كم نكرده‌اید. فكر می‌كنید مشكل از كجاست؟

ممكن است با هدف‌های متفاوتی ورزش‌كردن را آغاز كرده باشید؛ مثلا برای اینكه شكمتان را كوچك كنید ولی اصلا به تناسب اندام دلخواهتان دسترسی پیدا نمی‌كنید، به نظر می‌رسد كه یك جای كار را اشتباه كرده‌اید.

● آهسته و پیوسته نرفتن

برای اینكه وزن كم كنید، لازم است بیشتر از آنچه روزانه مصرف و با خوردن غذا وارد بدنتان می‌كنید، كالری بسوزانید. برای اینكه وزن كم كنید، لازم نیست خودكشی كنید و خود را بیش از اندازه با ورزش‌های سنگین خسته كنید. اگر اضافه وزن كمی داشته باشید، با هفته‌ای ۳ مرتبه ورزش‌كردن و هر بار به مدت ۳۵ دقیقه می‌توانید به وزن دلخواهتان برسید، به شرطی كه هوای غذا‌خوردنتان را داشته باشید.

گاهی رژیم غذایی روزانه‌تان را كنترل می‌كنید ولی باز هم وزنتان كم نمی‌شود. یك دلیل دیگر آن است كه نوع ورزشی كه در پیش گرفته‌اید، مناسب شما نیست. در این شرایط باید با مشورت یك مربی ورزشی، ورزش جدیدی را كه به تناسب اندام دلخواه شما می‌انجامد، انتخاب كنید. به‌علاوه مربیان ورزشی اعتقاد دارند، شما در طول ساعاتی كه به ورزش‌كردن می‌پردازید، حركات ورزشی را هر چند دقیقه یك بار عوض كنید، زیرا در غیر این صورت بدنتان با این حركات سازگار خواهد شد و به نتیجه دلخواهتان نخواهید رسید. این بار كه حركات ایروبیك را انجام می‌دهید، هرچند دقیقه یك بار حركات جدیدی انجام دهید.

حتی بهتر است همیشه دو ورزشی را كه سیستم قلبی -عروقی شما را فعال می‌كنند، با هم انجام دهید، مثلا حركات ایروبیك را با شناكردن همراه كنید. همچنین تلاش كنید، حركات ورزشی سنگین‌ و آرام را با هم تركیب كنید. یعنی پس از آنكه چند دقیقه‌ دور تا دور سالن ورزشی با سرعت دویدید، چند دقیقه آرام بدوید. فراموش نكنید، هیچ‌گاه ورزشی را پیدا نخواهید كرد كه فقط و فقط باعث كوچك شدن شكم شود ولی با انجام حركات ورزشی مانند دراز نشست، به سفت‌شدن عضلات میان تنه خود كمك می‌كنید.

● لا‌غر نشدن با پیاده‌روی

خیلی‌ها ورزش پیاده‌روی را برای رسیدن به اندام دلخواهشان انتخاب می‌كنند، چون پیاده‌روی علاوه بر آنكه ورزشی كم‌خرج است، به كاهش وزن كمك شایانی می‌كند. از روزی كه تصمیم به پیاده‌روی صبحگاهی یا عصرگاهی می‌گیرید، فقط كافی است یك كفش ورزشی مناسب پیاده‌روی تهیه كنید.

كفش مناسب، كفشی است كه تخت باشد و یك بالشتك كف آن باشد تا بتوانید در حین پیاده‌روی به راحتی حركت كنید و قرارگرفتن كف پایتان روی زمین در حالات مختلف سراشیبی و سربالایی حمایت شود. پیاده‌روی یكی از ورزش‌هایی است كه در كاهش وزن معجزه می‌كند و برای سلامت قلب و عروق، انتخاب بسیار مناسبی به‌شمار می‌رود ولی بعضی افراد نتیجه دلخواهشان را از انجام آن نمی‌گیرند، زیرا برای لاغر شدن فقط كافی نیست كه راه بروید. باید دوره‌هایی از راه‌رفتن سریع در طول پیاده‌روی را برای خودتان درنظر بگیرید و پس از زمان مشخص، دوباره آهسته راه بروید.

این چرخه را چندین بار تكرار كنید. به‌علاوه هنگام راه‌رفتن باید دو دست شما در دو طرف بدن حركات پاندولی داشته باشند. برای اینكه در حین پیاده‌روی كالری بیشتری بسوزانید، می‌توانید مسیرهای سربالایی را برای پیاده‌روی انتخاب كنید یا حتی گاهی و در فواصل زمانی مشخص بدوید. هنگامی از پیاده‌روی نتیجه دلخواهتان را خواهید گرفت كه در كنار آن به یك ورزش دیگر نیز بپردازید. به‌عنوان مثال ۳ روز در هفته بسكتبال یا تنیس بازی كنید یا به كلاس ایروبیك بروید.

● اصولی ورزش نكردن

باید قبول كنید، هیچ قرصی وجود ندارد كه برای رسیدن شما به اندام مناسب و دلخواهتان معجزه كند. رمز رسیدن به تناسب اندام خیلی ساده است؛ حركت و كنترل رژیم غذایی. با ورزش می‌توانید كالری‌های اضافه‌ای كه به‌وسیله مواد غذایی وارد بدنتان كرده‌اید بسوزانید و از شر اضافه وزن خلاص شوید. در مقابل اگر در رژیم غذایی روزانه خود تجدید نظر كلی بكنید، می‌توانید مقدار مناسبی كالری را از طریق غذاها وارد بدن خودتان كنید.

هنگامی كه یك برنامه ورزشی منظم را در پیش می‌گیرید و براساس آن، ساعات مشخصی از روز یا هفته را به ورزش‌كردن می‌پردازید، كم‌كم‌بدنتان با این تغییرات هماهنگ خواهد شد و پس از مدتی، خواهید دید كه اندام شما فرم گرفته‌ و از حالت افتادگی خارج می‌شود.

با ورز‌ش منظم، عضلات بدن سخت می‌شوند و چربی‌های اضافی از بین می‌روند. بنابراین شما كم‌كم شكل طبیعی و متناسب بدنتان را به‌دست خواهید آورد. تردید نكنید كه برای رسیدن به هر خواسته‌ای در زندگی باید وقت بگذارید و هزینه بپردازید تا آن را به دست آورید. تناسب اندام نیز از این قانون مستثنا نیست. برای خلاصی از شر اضافه وزن، باید هزینه آن را كه همان ورزش و انجام حركات نرمشی منظم است، بپردازید.

با این حال مربیان ورزشی تاكید می‌كنند كه ورزش‌كردن درست و مفید را بیاموزید. اثربخشی یك ساعت ورزش‌ درست و اصولی خیلی بیشتر از ۳ ساعت ورزش شدید و غیراصولی است. اصلا لازم نیست ساعات زیادی از روزتان را در باشگاه ورزشی بدون استراحت ورزش كنید بلكه ورزش كردن در ساعات مشخصی از هفته زیر نظر یك مربی كار آزموده معمولا بهترین نتیجه را نصیب شما خواهد كرد. تمرین كردن زیر نظر مربی به شما فرصت می‌دهد اصول ورزش كردن صحیح را بیاموزید.

مربی ورزشی به شما نشان می‌دهد كدام یك از عضلات شما نیاز به تقویت دارند و برای تقویت این عضلات باید كدام یك از نرمش‌ها و حركات ورزشی را انجام بدهید یا با كدام یك از دستگاه‌ها و ابزار ورزشی چه مدت باید كار كنید. هنگامی كه مربی بر ورزش كردن شما نظارت دارد، اشتباهات شما را گوشزد خواهد كرد. گاهی ممكن است شما یك حركت ورزشی را غلط انجام دهید و به جای اینكه به سلامت اسكلت و عضلاتتان كمك كنید، موجب كوفتگی، پارگی و در رفتگی آنها شوید. مربیان ورزشی معمولا هر حركت ورزشی جدید را اول به شما ‌آموزش و آن را مقابل شما انجام می‌دهند. سپس از شما می‌خواهند آن را تكرار كنید. به این ترتیب شما ورزش كردن را از الفبا اصولی خواهید آموخت.‌

دكتر گلرخ ثریاهمچنین مشاهده کنید

سایت مجله شبکهخبرگزاری برناروزنامه همشهریسایت مثلث آنلاینسایت نی نی بانسایت دیدبان ایرانسایت بیتوتهسایت انتخابخبرگزاری تسنیمسایت ساعدنیوز