دوشنبه, ۲۹ اسفند, ۱۴۰۱ / 20 March, 2023
مجله ویستا

آغاز درخشش ستارگان


آغاز درخشش ستارگان

هت تریک تئو والکات ملی پوش انگلیسی, علاوه بر اینکه انتقام شکست مردان جزیره را از کرواسی گرفت, یکی از خاطره انگیزترین دیدارهای او را نیز رقم زد

هت تریک تئو والکات ملی پوش انگلیسی، علاوه بر اینکه انتقام شکست مردان جزیره را از کرواسی گرفت، یکی از خاطره انگیزترین دیدارهای او را نیز رقم زد. بازی زیبای او در این دیدار بهانه ای شد تا با نگاهی به تاریخ فوتبال جهان نخستین درخشش ۵ ستاره مطرح مستطیل سبز را نیز مورد توجه قرار دهیم.

● مایکل اوون، انگلیس- آرژانتین

▪ جام جهانی ۱۹۹۸

در این دیدار اوون ۱۸ ساله با شکافتن خط دفاع حریف سومین گل ملی خود را به ثمر رساند. او که تنها یک سال از نخستین حضورش در لیورپول می گذشت تا پیش از رقابت ها چندان مورد قبول گلن هادل سرمربی تیم ملی کشورش نبود اما با درخششی باورنکردنی نه تنها خود را به این مربی بلکه به تمام جهان اثبات کرد.

● وین رونی، انگلیس - سوییس

▪ مرحله گروهی لیگ قهرمانان ۲۰۰۴

رونی نیز همچون اوون در سن ۱۸ سالگی درخشید. او آن دوره با ارائه بازی جسورانه ای مقابل سوییس به جوانترین گلزن تاریخ لیگ قهرمانان مبدل شد.

غیبت او در دیدار مقابل پرتغال در یک چهارم نهایی این رقابت ها، بیش از پیش اهمیت او را در ترکیب انگلیس به اثبات رساند.

● لیونل مسی، آرژانتین - صربستان و مونته نگرو مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۰۶

او که مارادونایی دیگر لقب گرفته بود، ۴۰ ثانیه پس از نخستین حضورش در تیم آرژانتین از بازی اخراج شد. یک سال بعد، در سن ۱۹ سالگی در رقابت های جام جهانی بازی سطح بالایی ارائه کرد و جوان ترین بازیکن کشورش در این رقابت ها شد. با به ثمر رساندن و زمینه سازی گل هایی مقابل صربستان به عنوان ششمین گلزن جوان رقابت ها در جهان شناخته شد.

● پله، برزیل - سوئد

▪ فینال جام جهانی ۱۹۵۸

۱۷ ساله بودکه گل پیروزی بخش برزیل را مقابل ولز در یک چهارم نهایی جام جهانی به ثمر رساند و با ثبت نخستین گلش در این تورنمنت، مهمترین رویداد دوران بازیگری اش را رقم زد. اما درخشش او در آن دوره جام جهانی به همین جا ختم نشد و در نیمه نهایی نیز توانست با یک هت تریک برتری تیم کشورش را به اثبات برساند. با این حال گل های او در فینال، او را به یک ستاره جهانی مبدل کرد. او در آن دیدار با ضربه سر، دو گل تیم را وارد دروازه کرد.

● رونالدینیو، برزیل - عربستان سعودی

▪ نیمه نهایی جام کنفدراسیون ها ۱۹۹۹

رونالدینیو در ۱۹ سالگی به اوج رسید. او در تمام دیدارهای این تورنمنت گلزنی کرد اما به دلیل مصدومیت نتوانست در فینال نیز افتخارآفرین شود. او در دیدار نیمه نهایی مقابل عربستان ۳ گل از ۸ گل تیمش را به ثمر رساند و نقش مؤثری در پیروزی پر گل تیم کشورش ایفا کرد.

زهره صفاریهمچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینسایت پارسینهسایت دیجیاتوسایت نورنیوزوبگردیسایت جمارانسایت عصرایرانسایت چیدانهسایت مجله شبکهخبرگزاری ایسنا