دوشنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۱ / 26 September, 2022
مجله ویستا

پنجره‌ای رو به سلامت بدن


پنجره‌ای رو به سلامت بدن

بیماری‌های لثه به باکتری‌ها اجازه می‌دهند که وارد جریان خون شوند و در سایر نقاط بدن مشکل ایجاد کنند.
همان‌گونه که چشم می‌تواند پنجره‌ای به روح آدمی باشد، دهان نیز پنجره‌ای …

بیماری‌های لثه به باکتری‌ها اجازه می‌دهند که وارد جریان خون شوند و در سایر نقاط بدن مشکل ایجاد کنند.

همان‌گونه که چشم می‌تواند پنجره‌ای به روح آدمی باشد، دهان نیز پنجره‌ای رو به سلامت کلی بدن است. وضعیت سلامت دهان و دندان ما می‌تواند نشانه و سرنخی از وضعیت مناسب یا وجود مشکلاتی در سلامت عمومی ما باشد. بهداشت دهان و دندان و سلامت کلی بدن، از آنچه فکر می‌کنید بیشتر به یکدیگر وابسته هستند.

سلامت دهان و دندان به بسیاری از شرایط سلامت در سایر نقاط بدن مربوط می‌شود. گاهی اوقات علائم بیماری‌ها از دهان شروع می‌شوند. در مواردی هم عفونت‌های دهان می‌توانند مشکلاتی را در سایر نقاط بدن ایجاد کنند.

دهان به‌طورمعمول سرشار از باکتری است. البته به طور معمول می‌توان این باکتری‌ها را با رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان ـ مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت روزانه ـ تحت کنترل قرار داد. بزاق نیز عاملی اساسی در مبارزه با باکتری‌ها و ویروس‌هاست. بزاق شامل آنزیم‌هایی است که به روش‌های مختلف، باکتری‌ها را از بین می‌برد. اما باکتری‌های مضر گاهی از کنترل خارج شده و منجر به بروز مشکلاتی می‌شوند.

وقتی که لثه‌ها سالم باشند، باکتری‌های موجود در دهان نمی‌توانند وارد جریان خون شوند. بنابراین بیماری‌های لثه می‌توانند راهی برای ورود باکتری‌ها به داخل بدن باشند. داروها و درمان‌هایی که موجب کاهش میزان جریان بزاق دهان می‌شوند یا تعادل طبیعی باکتری‌های موجود در دهان را به هم می‌زنند، ممکن است به تغییرات در محیط دهان منجر شوند و در نتیجه ورود باکتری‌ها به جریان خون را آسان‌تر سازند. برخی محققان اعتقاد دارند که این باکتری‌ها و التهاب‌ها در دهان به مشکلاتی دیگر در سایر نقاط بدن مرتبط هستند.

در این نوشتار به برخی بیماری‌ها و شرایطی که ممکن است به بهداشت و سلامت دهان و دندان مرتبط باشند، اشاره می‌کنیم.

بیماری‌‌های قلبی ـ عروقی

تحقیقات نشان می‌دهد که انواع مختلفی از بیماری‌های قلب و عروق ممکن است به بهداشت دهان و دندان مرتبط باشند. اگر چه در برخی تحقیقات به نظر می‌آید که بیماری پریودنتال با بیماری‌های قلبی مرتبط است، اما مطالعات بیشتری نیاز است تا بتوان با اطمینان این ارتباط را تایید کرد.

بارداری و زایمان

بیماری‌ لثه با تولد پیش از موقع ارتباط داده شده است. به همین دلیل است که حفظ سلامت دهان قبل از بارداری و حین آن ضروری است.

دیابت

دیابت احتمال بروز بیماری‌های لثه، از دست دادن دندان، خشکی دهان و بسیاری از عفونت‌های دهان را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، بهداشت نامناسب دهان و دندان می‌تواند کنترل دیابت را مشکل کند. عفونت‌ باعث می‌شود قند خون افزایش یابد و انسولین بیشتری برای کنترل نیاز باشد.

ایدز

در صورتی که فردی به ایدز مبتلا باشد، مشکلات دهان و دندان بسیار معمول و متداول است. در برخی موارد یکی از اولین نشانه‌های ایدز ممکن است عفونت شدید لثه باشد.

پوکی استخوان

اولین مرحله کاهش تراکم استخوانی، شاید خود را در دندان‌ها نشان دهد. از دست دادن تراکم استخوان و ابتلا به پوکی استخوان از جمله استخوان فک، پشتیبانی استخوان از دندان را کاهش می‌دهد.

سایر بیماری‌ها

بسیاری از بیماری‌ها مانند برخی سرطان‌ها ممکن است ابتدا خود را در دهان شما نشان دهند. پس دقت در این موضوع و مراجعه سریع به پزشک می‌تواند از مشکلات آینده جلوگیری کند.

چه کنیم؟

اگر تا حالا دلیلی برای رعایت بهداشت دهان و دندان نمی‌دیدید! با وجود نکاتی که برشمردیم و ارتباط سلامت دهان با سایر موارد و مشکلات سلامت بدن بهتر است بیشتر دقت کنید. سعی کنید که بهداشت دهان و دندان خود و فرزندان‌تان را با دقت کنترل کنید. با این کار شما نه تنها فقط برای امروز که حتی برای سلامت کلی خود در آینده نیز سرمایه‌گذاری می‌کنید.

منبع: mayoclinic.com

مترجم: نیلوفر اسعدی بیگیهمچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت دیجیاتوسایت الفسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری ایلناسایت عصرایرانخبرگزاری تسنیمسایت نورنیوزسایر منابعخبرگزاری مهر