شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

۶ جنبه از جویدن


۶ جنبه از جویدن

احتمالا این را نمی‌دانستید که ۴۰ درصد از کودکان و بزرگسالان دنیا نمی‌توانند غذای‌شان را خوب بجوند. قدیمی‌ها اشتباه نمی‌کردند که می‌گفتند حتی آب را هم بجوید! می‌دانید چرا؟...
۱) …

احتمالا این را نمی‌دانستید که ۴۰ درصد از کودکان و بزرگسالان دنیا نمی‌توانند غذای‌شان را خوب بجوند. قدیمی‌ها اشتباه نمی‌کردند که می‌گفتند حتی آب را هم بجوید! می‌دانید چرا؟...

۱) جویدن به درک محتویات غذا کمک می‌کند

جویدن بهترین کار برای نگه داشتن ماده غذایی در دهان و مز‌مزه کردن و درک محتویات آن است. جویدن کمک می‌کند ماده غذایی با بزاق دهان‌تان ترکیب شده و راحت‌تر بلعیده شود.

۲) جویدن به نفع دندان‌هاست

در افراد مسن که خوب غذا را نمی‌جوند، بافت محافظت‌کننده از دندان‌ها به مرور از بین می‌رود. برای آنکه دندان‌هایی مستحکم در لثه داشته باشیم، باید درست بجویم. استحکام دندان‌ها به ویژه وقتی موادغذایی سفت را می‌جوید، بیشتر می‌شود. در ضمن جویدن مواد غذایی سفت سبب تمیز شدن دندان‌ها هم می‌شود.

۳) جویدن محرک رشد

استخوان‌های صورت۴۰ درصد از کودکان ۶ تا ۱۲ ساله دچار مشکلات رشد در استخوان‌های صورت و دندان‌ها هستند. به عنوان مثال، فک خیلی عقب رفته و دندان‌های جلو درآمده است. دلیل این امر در بیشتر موارد درست نجویدن و گرایش به مکیدن است. جویدن از آنجا که سبب حرکت گونه‌ها، زبان و دندان‌ها می‌شود محرک خوبی برای رشد هماهنگ آنها است.

۴) جویدن هضم غذا را آسان می‌کند

برای برخی موادغذایی مثل نان، جویدن سبب هضم بهتر آنها می‌شود. در ضمن بسیاری از ویتامین‌ها، بتاکاروتن و اسیدهای آمینه موجود در غذاها وقتی غذا خوب جویده نشود، نمی‌توانند جذب بدن شوند. نکته دیگر اینکه با هر بار جویدن اطلاعات بسیاری در رابطه با ترکیبات غذا به مغز مخابره می‌شود و مغز برنامه دقیق‌تری برای هضم آن خواهد داشت. حتی میزان ترشح بزاق نیز برحسب میزان جویدن ما کنترل می‌شود. البته فراموش نکنید جویدن درست است که فواید بسیاری دارد. اما کسانی که غذا را درست نمی‌جوند، همراه با غذا هوای زیادی نیز می‌بلعند.

۵) جویدن به تناسب اندام هم کمک می‌کند

وقتی ما کمتر از ۲۱ دندان داشته باشیم، احتمال چاق شدن‌مان سه برابر می‌شود زیرا وقتی دندان کمتری داریم علاقه بیشتری به مصرف موادغذایی چرب و شیرین از خود نشان می‌دهیم. نکته جالب اینجاست که درست جویدن غذاها می‌تواند سبب کاهش احساس گرسنگی و در حد تعادل نگه داشتن وزن شود. در مغز ناحیه‌ای به نام جویدن وجود دارد که ارتباط مستقیم با مرکز اشتها داشته و هرچه بهتر بجویم اطلاعات صحیح‌تری از نوع غذا و ترکیبات آن به این ناحیه مخابره شده و میزان غذای‌مورد نیاز تعیین می‌شود.

۶) جویدن به حفظ تعادل غذایی کمک می‌کند

محققان وضعیت تغذیه‌ای گروهی از افراد سالمند که برخی دندان‌های مصنوعی متحرک و گروهی دندان‌های کاشته شده داشتند را بررسی کردند و متوجه شدند تعادل غذایی گروه دوم بهتر است زیرا آنها راحت‌تر غذا را می‌جوند.

منبع: Top sant’eهمچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینروزنامه همشهریسایت دیدبان ایرانسایت همشهری‌آنلاینسایت رکناسایت مجله شبکهروزنامه دنیای اقتصادسایت انصاف نیوزسایت ورزش سهسایت انتخاب