چهارشنبه, ۱۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 7 June, 2023
مجله ویستا

موهایتان شوره دارد؟


موهایتان شوره دارد؟

شوره‌سر به اندازه‌ای شایع است که اغلب متخصصان وجود آن را طبیعی می‌دانند. اما نگرانی در مورد شوره‌سر به درجه حساسیت فرد بستگی دارد.
این نگرانی اغلب هنگامی‌ که شوره قابل‌توجه …

شوره‌سر به اندازه‌ای شایع است که اغلب متخصصان وجود آن را طبیعی می‌دانند. اما نگرانی در مورد شوره‌سر به درجه حساسیت فرد بستگی دارد.

این نگرانی اغلب هنگامی‌ که شوره قابل‌توجه است و پوست سر خارش شدیدی داشته باشد، بیشتر می‌شود...

اگر از کسانی هستید که مشکل پوسته و شوره‌سر امانتان را بریده، بهتر است بدانید استرس و خستگی از مهم‌ترین عوامل ایجاد و تشدید شوره‌سر هستند و بهتر است تا می‌توانید از استرس‌هایتان کم کنید زیرا باعث کم شدن قدرت سیستم ایمنی بدن و ابتلا به انواع عفونت و اگزماهای پوستی می‌شود. از دیگر عوامل ایجاد شوره‌سر، کمبود برخی ریزمغذی‌ها همانند «روی» در بدن است.

اگر شوره‌سر قبل از سن بلوغ اتفاق افتد، معمولا از نوع شوره‌های خشک سر است که بیشتر به علت فعالیت بیش از حد لایه خارجی پوست اتفاق می‌افتد و حالت بیماری ندارد اما شوره‌هایی که پس از سن بلوغ ایجاد می‌شوند، در صورتی که همراه با خارش و قرمزی ناحیه و زرد و چسبنده‌ باشند معمولا به علت ابتلا به اگزمای سبوره‌ای به وجود می‌آیند اما اگر در این سنین شوره‌سر به صورت پوسته‌های براق، شفاف و سفیدرنگ باشد، به علت ابتلا به درماتیت پسوریازیس است.

لایه خارجی پوست سر مانند سایر نقاط دیگر بدن دایم در حال تجدید و جایگزینی است و سلول‌های جدید ساخته‌شده به سطح پوست حرکت می‌کنند و سپس تک‌تک می‌ریزند که این دوره حدود ۳۰ روز طول می‌کشد، ولی در صورت افزایش سرعت چرخه ایجاد سلول‌‌ها و پوسته‌ریزی، شوره‌سر ایجاد می‌شود که شامل سلول‌های به هم چسبیده و پوسته‌های بزرگ است.

در شرایط معمولی، چون سلول‌ها به‌تدریج و جداجدا می‌ریزند، جلب‌توجه نمی‌کنند اما وقتی تعداد سلول‌های از بین رفته زیاد شود و با هم به سطح پوست بریزند، پوسته وسیعی تشکیل می‌دهند و آشکار می‌شوند. اینکه چرا سلول‌ها به جای اینکه جدا از هم و تک‌تک از بین بروند با هم می‌ریزند، معلوم نیست. اگر پوست سر خیلی خشک باشد، آنچه شوره به نظر می‌رسد، ممکن است واقعا پوست خشک باشد که مثل پوسته و برفک می‌ریزد.

درماتیت سبورییک که شکل شدید شوره است، با قرمزی، خارش و التهاب پوست و پوسته‌ریزی همراه است و در مناطقی مانند ابرو، کناره‌های بینی، دور گوش‌ها، یا در سینه و پوست سر پدید می‌آید. اغلب برای کنترل درماتیت سبورییک مراقبت‌های پزشکی لازم است. می‌توانید با تغییر شیوه زندگی، مدیریت استرس و اصلاح الگوهای تغذیه‌ای شرایط ایجاد یا تشدید بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات از جمله این مشکل پوستی را از بین ببرید.همچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزسایت ورزش سهسایت مثلث آنلاینروزنامه ابتکارسایت چیدانهسایت باتوسایت رکناخبرگزاری تحلیل بازارخبرگزاری فارسروزنامه توسعه ایرانی