شنبه, ۱۳ خرداد, ۱۴۰۲ / 3 June, 2023
مجله ویستا

سرت رو با چی می شوری...


سرت رو با چی می شوری...

لغت شامپو در اصل به معنی فشار دادن و سرشستن بوده است که به تدریج به معنی شست و شوی موها و پوست سر تغییر یافته است.شامپو فرآورده ای است که برای تمیز کردن و شستن آلودگی ها از پوست …

لغت شامپو در اصل به معنی فشار دادن و سرشستن بوده است که به تدریج به معنی شست و شوی موها و پوست سر تغییر یافته است.شامپو فرآورده ای است که برای تمیز کردن و شستن آلودگی ها از پوست سر و موها و نگه داری موها در حالت زیبا و تمیز است.البته امروزه شامپو ها دیگر فقط برای تمیز کردن آلودگی ها به کار نمی روند بلکه انتظارات دیگری هم از آن ها مطرح است مثل شامپوهایی که جلوی خارش و شوره سر را می گیرند و …

آیا شامپو به تنهایی مو را تمیز می کند ؟

این مساله مربوط به مواد اولیه ای است که در شامپوها وجود دارد .این مواد به کمک نیروی به کار برده شده توسط مصرف کننده، باعث می شوند عوامل فیزیکی و شیمیایی که باعث چسبیدن چرک و چربی به موها و پوست سر شده اند ضعیف شده ذرات آلودگی به ذرات ریزی شکسته شده تا به راحتی توسط آب شسته شوند .به علاوه مواد موجود در شامپو با جذب ذرات آلودگی مانع از این می شود که ذرات آلودگی مجدداً بر روی موها و پوست سر قرار گیرند.

منشاء آلودگی موها و پوست سر چیست؟

تقریباً می توان سه منبع را در آلوده کردن موها و پوست سر نام برد:

۱) ترشحات سبوم یا همان ترشحات غدد چربی پوست

۲) موادپروتئینی موجود درقسمت خارجی پوست سر ،همچنین مواد پروتئینی موجود در عرق

۳) ذرات آلودگی جذب شده از اتمسفر (هوا و محیط اطراف) و موادی که بر روی موها استعمال می شوند مثل لوسیون ها و اسپری های حالت دهنده مو.

یک شامپو از چه اجزایی تشکیل یافته است؟

به طور کلی می توان گفت یک شامپو از اجزاء زیر تشکیل شده است.

- پاک کننده های اصلی

- ایجاد کننده و تقویت کننده های کف

- مواد افزودنی مخصوص ،جهت حالت دهندگی موها

- شفاف کننده ها یا مات کننده ها

- مواد تنظیم کننده غلظت

- عطر،اسانس ،رنگ و ...

- مواد محافظ میکروبی

- موادی که جلوی رسوب املاح سخت را بر روی موها می گیرند

طبقه بندی شامپوها:

براساس شکل ظاهری شامپوها را می توان به انواع مختلف شامپوهای شفاف ،مایع کرمی،ژل شفاف ،خمیر،شامپوهای پودری ،شامپوهای خشک و ... تقسیم بندی کرد.

از نظر عملکرد نیز می توان شامپوها را به انواع زیر طبقه بندی کرد:

ـ شامپوهای حالت دهنده : جلوی آسیب و مالش موها را در طی مراحل شستشو می گیرد.

ـ شامپوهای درمانی و ضد شوره:که اثرات مفیدی در جلوگیری از شوره و خارش دارند.

ـ شامپو ملایم : اثرات تحریکی کمتری بر روی پوست سر و موها دارند.

ـ شامپو مخصوص موهای چرب ،خشک،معمولی و ...

خصوصیات یک شامپوی خوب:

۱) قدرت مناسب تمیز کنندگی را داشته باشد.

۲) بتواند کف خوب،مناسب و پایدار ایجاد کند.

۳) مانع از مالش و اصطکاک موها در طی مراحل شستشو گردد.

۴) برای پوست سر ،موها و چشم ایمنی باشد.

۵) موها را بعد از شستشو در حالت مناسب ،براق،نرم و ... قرار دهد.

۶) باید بخوبی در تمام نواحی سر پخش و گسترده شود.

۷) باید بخوبی از سر خارج و آبکشی شود.

۸) سرعت خشک شدن بعد از استفاده آن مناسب باشد.

۹) بعد از استفاده از آن موهای خشک و خیس به راحتی شانه شوند.

شرایط نگه داری:معمولاً شرایط نگه داری از شامپو باید بروی بسته بندی آن قید شود.ولی به طوری کلی می توان گفت در جای خشک ،خنک ،دور از نور مستقیم خورشید محل مناسبی برای نگه داری از شامپوهاست.

در هر حال علایمی مثل شکسته شدن قوام شامپو،ایجاد حالت ابری،تغییر رنگ و بوی فرآورده و ... می تواند نشان دهنده تخریب فرآورده در اثر عوامل میکروبی و ... باشد.بعلاوه در مصرف شامپو حتماً باید به تاریخ انقضاء توجه شود.

چند نکته و توصیه:

در زیر چند نکته و توصیه وجود دارد که شاید به شما در استفاده بهینه از شامپو کمک کند.

- پوست سر و موها برای سلامت خود نیاز به مقداری از چربی دارند و در صورت شستشوی بیش از حد در معرض مخاطره قرار می گیرند.لذا نوع شامپوی انتخابی و میزان شستشو با ان باید به گونه ای باشد که به طور انتخابی باعث تمیزی پوست سر و موها شود ولی این چربی مفید را حفظ کند.سختی در شانه کردن موها،حالت زبری در موها در هنگام لمس ،براق نبودن ،بد حالت بودن موها(حالت پروازی در موها) می تواند ناشی از شستشوی بیش از حد چربی لازم در سر باشد.

- قبل از هر چیز در انتخاب شامپو تشخیص نوع مو بسیار مهم است .

انواع موی سر:

الف) موهای معمولی:براق و درخشنده هستند و حالت کدر ندارند.این موها نرم،انعطاف پذیر،دارای چربی کمی هستند و روی این موها شوره دیده نمی شود.در پوست سر هم قرمزی و جوش وجود ندارد.

ب) موهای چرب:تقریباً آغشته به چربی هستند و روی هم انباشته می شوند و فقط چند ساعت بعد ار استحمام وضعیت خوبی دارند و بسته به شدت چربی پوست سر موها به هم چسبیده و برق می زند و بعد از مدتی رسوبات چربی باعث مات شدن آنها می شود.ممکن است برروی موها و پوست سر شوره،قرمزی و جوش های خارش دار دیده شود.

ج) موهای خشک: حالت مات و بدون درخشندگی داشته و هنگام لمس زبر،خش و غیر قابل انعطاف دارند و هنگام برس زدن خوب حالت نمی گیرند و حالت وز و خشک دارند و به راحتی نمی توان آنها را شانه کرد و حالت شکننده و با کشش اندکی می شکنند.

د) موهای ملایم و نازک :حالت پذیری کمی دارند و بسیار حساس اند.همچنین مشاهده کنید

روزنامه آرمان ملیسایت لنداسپاسایت انصاف نیوزسایت اقتصادنیوزسایت برترینهاسایت عصرایرانسایت باتوسایت اقتصاد 24روزنامه ابتکارسایت تابناک