شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

چگونه کودکان را به صرف صبحانه ترغیب کنیم


چگونه کودکان را به صرف صبحانه ترغیب کنیم

سعی كنید زمان كافی را برای یك صبحانه مفرح در نظر بگیرید صبحانه نباید صرفا موقعیتی باشد كه موادغذایی را به زور فرو دهید به عنوان مثال كودكان خردسال از این كه لیوان و فنجان مخصوص خودشان را داشته باشند, لذت می برند

چند راه‌حل برای متقاعد كردن كودكان فراری از صبحانه‌اگر هر روز سر میز صبحانه می‌نشینید تا صبحانه لذیذی صرف كنید، بدون شك فرزند شما نیز چنین خواهد كرد. پس اگر فرزند شما صبحانه نمی‌خورد، اشكال را خود شما باید رفع كنید. اگر با وجود نشان دادن یك الگوی خوب، هنوز كودك شما از خوردن صبحانه امتناع می‌كند، می‌توانید از راه حل‌های زیر استفاده كنید:

۱) صبحانه را برای كودك جذاب كنید:

سعی كنید زمان كافی را برای یك صبحانه مفرح در نظر بگیرید. صبحانه نباید صرفا موقعیتی باشد كه موادغذایی را به زور فرو دهید. به عنوان مثال كودكان خردسال از این كه لیوان و فنجان مخصوص خودشان را داشته باشند، لذت می‌برند. آنها از این كه با تزیین قسمتی از نان با مقداری پنیر و درست كردن یك شكل خنده دار در آراستن سفره شركت كنند، سرگرم می‌شوند.

۲) به كودكمان اجازه دهیم تا در برنامه ریزی صبحانه كمكمان كند:

اگر به كودك خود اجازه دهید كه در تنظیم برنامه هفتگی صبحانه كمك كند و یا این كه هنگام خریدن لوازم صبحانه شما را همراهی كند، با علا‌قه بیشتری سر میز صبحانه حاضر خواهد شد.

۳) صبحانه را مختصر كنیم:

اگر كودك شما ناهار را به صبحانه ترجیح می‌دهد، به او یك صبحانه مختصر و یك ناهار مفصل بدهید. این برنامه در حالتی كه صبحانه انرژی كافی را برای تمام مدت صبح فراهم كرده است و تا هنگام صرف ناهار، كودك از نظر انرژی كمبود ندارد، مشكلی ایجاد نمی‌كند.

۴) رسم و رسوم كهنه را كنار بگذاریم:

اگر كودك شما غذاهای معمول را نمی‌خورد، غذای دیگری را امتحان كنید. شیر برای كودك تهیه كنید و به او اجازه دهید كه فقط غذای مایع بخورد. مقداری كره روی قطعات سیب بمالید و یا این كه یك برش پیتزا یا سیب زمینی سرخ شده با پنیر را با یك لیوان شیر به او بدهید. وقتی كودك از نظر تغذیه ای تامین شود، شكل غذای داده شده چه اهمیتی دارد؟

۵) تنوع در نوع غذاهای كودكمان:

غذاهای جدیدی را هرچند وقت یك‌بار به برنامه صبحانه اضافه كنید تا از یكنواختی جلوگیری شود. اگر كودك ناگهان از خوردن غذایی كه قبلا‌ دوست داشت، امتناع می‌كند، به زور آن را به او ندهید. برای مدتی آن را كنار بگذارید و سپس به تدریج و با ظرافت دوباره آن را به برنامه غذایی او اضافه كنید. برای صبحانه روی غذاهای مشخصی تعصب نداشته باشید.

۶) هنگام صرف صبحانه با كودكمان بیشتر دوست باشیم:

كودكان خردسال نباید هنگام صبحانه تنها رها شوند. حتی كودكان بزرگتر نیز دوست دارند، همراهی داشته باشند. اگر نمی‌توانید هنگامی‌كه كودك صبحانه می‌خورد با او سر سفره بنشینید، در اتاق بمانید و به او یك همراه صبحانه خوردن بدهید تا سر سفره با او بنشیند. معمولا‌ یك عروسك یا حیوان پارچه‌ای برای این كار مناسب است; ولی حتی وسایل جالبی نظیر رادیو، تلویزیون یا كتاب مصور نیز ممكن است همین تاثیر را داشته باشد.همچنین مشاهده کنید

سایت نامه نیوزسایت دیدارنیوزسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری مهرخبرگزاری ایرناخبرگزاری فارسسایت خبرآنلاینسایت ورزش سهسایت بیتوتهسایت برترینها