دوشنبه, ۲۹ اسفند, ۱۴۰۱ / 20 March, 2023
مجله ویستا

نگرانی در ۵۵, رقابت نزدیك در ۶۰ كیلوگرم


نگرانی در ۵۵, رقابت نزدیك در ۶۰ كیلوگرم

در ۲ وزن ۵۵ و ۶۰ كیلوگرم مدعیان عنوان داری حضور دارند كه می توانند هر نتیجه و اتفاقی را رقم بزنند البته مثبت بودن تست دوپینگ و مصدومیت, تعداد زیاد آزادكاران این ۲ وزن را تا حدودی كاهش داده است

در ۲ وزن ۵۵ و ۶۰ كیلوگرم مدعیان عنوان‌داری حضور دارند كه می‌توانند هر نتیجه و اتفاقی را رقم بزنند البته مثبت بودن تست دوپینگ و مصدومیت، تعداد زیاد آزادكاران این ۲ وزن را تا حدودی كاهش داده است‌.

● داداشی و رضایی بازمانده‌های سبك‌وزن

پس از خداحافظی غلامرضا محمدی از صحنه رقابت‌ها تا به حال نتوانسته‌ایم آزادكار سبك‌وزن مطمئنی را به دنیای كشتی معرفی كنیم حتی اگر نگاهی به رقابت‌های كشتی آزاد قهرمانی جوانان آسیا بیندازیم می‌بینیم كه دقیقاً در ۲ وزن ۵۰ و ۵۵ كیلوگرم از راهیابی به فینال و كسب مدال طلا ناكام ماندیم‌.

بابك نورزاد، تقی داداشی، محمد رضایی،‌هادی حاجیان و عباس دباغی از جمله چهره‌های مطرح سبك‌وزن ما بعد از غلام محمدی بودند كه نتوانستند عناوین پرتعداد دلاور لرستانی كشورمان را تكرار كنند‌.

عدم نتیجه‌گیری تقی داداشی در رقابت‌های جهانی مجارستان و چین و بازی‌های آسیایی دوحه قطر این نگرانی را برای منصور برزگر مدیر تیم‌های ملی كشتی آزاد به وجود آورد كه با حفظ این روند ناكامی، احتمال دارد در جهانی باكو و المپیك پكن هم در وزن ۵۵ كیلوگرم نتیجه لازم را كسب نكنیم‌.

از این رو با دعوت از تعداد زیاد و در واقع تمام سرمایه‌‌ها و داشته‌های حال حاضر سبك‌وزن ما برای پیكارهای انتخابی در تلاش است تا بهترین گزینه را روانه جمهوری آذربایجان و مصاف با قدرت‌های عنوان‌دار دنیا كند البته باید پذیرفت كه با توجه به سرمایه‌ كنونی ما در سبك‌وزن رویارویی با چهره‌هایی چون دلشاد منصوراف، رادوسلاو ولیكف، هنری سوجود و نامیك عبدا‌...اف، رنه مونترو و بیشیك كودوخوف كار راحتی نیست‌.

نورزاد، داداشی، رضایی، حاجیان، دژم‌خو، حدادی، دباغی، رنگرز و خالپور از جمله چهره‌های مطرح این وزن در پیكارهای انتخابی هستند كه باید در انزلی برای تصاحب دوبنده تیم‌ملی رودرروی یكدیگر قرار بگیرند‌.

اما متأسفانه مصدومیت شدید حاجیان و نورزاد و كشیدگی تاندون پای عباس دباغی عملاً سبب شد تا ۳ مدعی اصلی این وزن از گردونه رقابت‌ها كنار بروند و اكنون تمام چشم و امید كادرفنی و شخص منصور برزگر به عملكرد داداشی و رضایی دوخته شده است‌.

مطمئناً در صورتی كه تقی داداشی و محمد رضایی هم نتوانند آن‌طور كه باید و شاید نظر كادرفنی تیم‌ملی را به خود جلب كنند آن وقت است كه گره كور وزن ۵۵ كیلوگرم كورتر و محكم‌تر خواهد شد‌.

البته غیر از نورزاد، حاجیان و دباغی، امیر بندسازی، جوان مستعد اهل خراسان رضوی هم دچار مصدومیت شده و قطعاً او هم در انزلی غایب خواهد بود‌. عارف علیزاده هم به دلیل همراهی تیم جوانان در رقابت‌های قهرمانی آسیا نمی‌تواند در انزلی به روی تشك برود‌.

در حالت عادی داشته‌های سبك‌وزن ما نظر كمیته فنی، منصور برزگر و علیرضا حیدری را تأمین نمی‌كرد اما حالا كه از ۱۳ آزادكار ۵۵ كیلوگرم ۵ چهره سرشناس نمی‌توانند كشتی بگیرند جای بسی نگرانی دارد البته امید می‌رود داداشی و رضایی یكی بتواند این مشكل را پس از چند سال مرتفع سازد و نگرانی‌‌ها را از بین ببرد‌.

در هر صورت امیدواریم پس از چند سال سبك‌وزنی پیدا شود كه بتواند افتخارآفرینی‌های گذشته مردانی چون‌تركان، محمدیان، فلاح، اكبرنژاد، طلایی، محمدی و جوادی را تكرار كند‌. واقعاً برای ایران با توجه به پیشینه درخشان در سبك‌وزن این ناكامی‌‌ها قابل قبول نیست‌. ما باید در رقابت‌های جهانی باكو ضمن كسب سهمیه این وزن، با مدال جمع كثیر روس‌‌ها را‌ترك كنیم‌.

● رقابت نزدیك محمدی و تقوی

تمامی كشتی‌گیران این وزن و كارشناسان به خوبی می‌دانند كه دوبنده تیم‌ملی كشتی آزاد ایران در رقابت‌های جهانی باكو به یكی از ۲ چهره مذكور یعنی مراد محمدی یا مهدی تقوی می‌رسد‌. البته كشتی ورزش بی‌ركوردی است و همواره آبستن حوادث ریز و درشت بسیاری بوده اما حداقل روی كاغذ محمدی و تقوی اختلاف زیادی با سایر رقبا دارند‌.

مراد كه پس از تصاحب ۲ مدال طلا و یك نقره آسیا، برنز و طلای جهان و طلای بازی‌های آسیایی حالا به یك آزادكار پخته، باتجربه، كاملاً مدعی و باكلاس تبدیل شده است دوست ندارد در آستانه رسیدن به آرزویش یعنی المپیك دوبنده این وزن را از دست بدهد‌.

از طرف دیگر مهدی تقوی كه شاید بزرگ‌ترین مشكلش از دیدگان بزرگان، تجربه كم و جوانی‌اش است پس از كسب مدال طلای جوانان آسیا، جوانان جهان و مدال برنز بزرگسالان آسیا به این خودباوری رسیده كه او هم می‌تواند در وزن دوم حتی در حضور مرد سرشناس و كشتی‌بلدی چون مراد محمدی، گوشه چشمی به دوبنده تیم‌ملی كشتی آزاد داشته باشد‌. تقوی حتی برای رسیدن به این مهم قید حضور در رده جوانان را زد و عزم خود را برای گرفتن دوبنده وزن ۶۰ كیلوگرم از مراد محمدی جزم كرده است‌.

گنجابی، آخوندی، آقاجانی، پاشاامیری، قربانی و اصلانی هم از دیگر مدعیان این وزن در بندرانزلی خواهند بود اما باید پذیرفت كه رقابت اصلی بین ۲ چهره مازندرانی یعنی مراد محمدی و مهدی تقوی است‌. مطمئن باشید در صورتی كه مراد محمدی و مهدی تقوی تا دیدار پایانی با یكدیگر مصاف ندهند قطعاً فینال وزن ۶۰ كیلوگرم رقابت‌های انتخابی انزلی یكی از بهترین جدال‌‌ها طول سال خواهد بود و می‌توان مسابقه‌ای در حد و اندازه فینال رقابت‌های جهانی و یا حتی المپیك نظاره‌گر بود‌.

امیدواریم در وزن ۵۵ كیلوگرم نماینده شایسته‌ای را به باكو بفرستیم تا بتواند از حیثیت و آبروی كشتی ایران دفاع كند، در ۶۰ كیلوگرم هم كه بعید می‌دانم با توجه به حضور مراد محمدی و مهدی تقوی با مشكلی برای كسب مدال و سهمیه المپیك روبرو شویم‌. اما همان طور كه گفته شد كشتی ورزش بی‌ركوردی است و نمی‌توان از حالا پیش‌بینی كرد كه چه كسی در چه وزنی به مدال می‌رسد چه بسا در همین ۶۰ كیلوگرم كه امید زیادی داریم حتی به مدال برنز هم نرسیم‌. البته اینها در حد احتمالات است و چیزی به طور قطع مشخص نیست‌.

یمان آرزهههمچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارروزنامه شهروندسایت آفتاب نیوزخبرگزاری فارسسایت رویداد 24سایت اکوایرانروزنامه شرقروزنامه تعادلسایت مجله شبکهروزنامه ایران