چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

آشنایی با دانشگاه اینترنتی ایران


آشنایی با دانشگاه اینترنتی ایران

دانشگاه اینترنتی ایران اولین موسسه آموزش عالی است که برای اولین بار آموزش الکترونیکی را در قالب یک دانشگاه در کشور نهادینه کرده است
این دانشگاه مبتنی بر آموزش الکترونیکی …

دانشگاه اینترنتی ایران اولین موسسه آموزش عالی است که برای اولین بار آموزش الکترونیکی را در قالب یک دانشگاه در کشور نهادینه کرده است

این دانشگاه مبتنی بر آموزش الکترونیکی است و قادر است به کمک دستاوردهای فن آوری اطلاعات به تدریج طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را تحت پوشش خود قرار دهد.

دانشجویان این دانشگاه همه ساله بصورت فراگیر، طبق ضوابط وزارت علوم، تحقیقان و فنآوری پذیرفته شده و به دانشگاه وارد می‌گردند.

دانشجوی پذیرفته شده موظف است کلیه ضوابط و مقررات آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری را رعایت نماید و از این جهت همانند دانشجویان دانشگاههای معمول کشور به تحصیل خود ادامه دهد.

به غیراز امتحانات پایان ترم در هر نیمسال تحصیلی، دانشجویان این دانشگاه به صورت غیرحضوری فعالیتهای آموزشی خود را ادامه می دهند بطور مثال ثبت نام، انتخاب واحد، آموزش و ... بصورت غیر حضوری و الکترونیکی خواهد بود.

نظر به اینکه دانشجویان این دانشگاه در بدو ورود ممکن است از مهارت‌های لازم برای بکارگیری رایانه و یا شبکه اینترنت برخوردار نباشند، مقرر گردیده است در ترم اول این مهارتها بصورت حضوری آموزش داده شود.

این دانشگاه بصورت موسسه غیر انتفاعی الکترونیکی (مجازی) از وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری مجوز فعالیت اخذ نموده است. لذا دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه های آموزشی خود به دانشگاه می‌باشند.

این هزینه ها شامل هزینه‌های مربوط به خرید یک رایانه شخصی و اشتراک اینترنت نمی باشند. بدیهی است شهریه این دانشگاه با افزایش تعداد دانشجو در سال‌های آینده کاهش خواهد یافت. هزینه آموزشی برای یک ترم پانزده واحدی حدود یکصد و پنجاه هزار تومان برآورد گردیده است.

سالانه هزینه‌های آموزشی توسط دانشگاه تعیین و به اطلاع دانشجویان رسانده خواهد شد.

رشته‌های تحصیلی این دانشگاه علی الاصول دارای محدودیت ظرفیت نمی باشند ولی با توجه به نو پا بودن این دانشگاه و محدودیت سخت افزاری احتمالاً در دوره اول محدودیت‌هایی برای ظرفیت رشته ها در نظرگرفته خواهد شد.

این دانشگاه با مخاطبین خود از طریق اینترنت، اینترانت، و لوح فشرده ارتباط برقرار خواهد نمود.

با توجه به امکان استفاده مکرر از هر درس در چند نیم سال تحصیلی که طبعا هزینه ها را کاهش خواهد داد، سعی گردیده است از بهترین مدرسین دانشگاههای کشور استفاده شود.

با توجه به موارد فوق و با در نظر گرفتن اینکه دانشجویان این دانشگاه نیازی به رفت و آمد، خوابگاه، سلف سرویس و ... ندارند و می توانند آموزش خود را با ابزارهای جدید کسب نمایند پیش بینی می گردد داوطلبان بیشماری علاقمند ورود به این دانشگاه باشند.

قطعاً دانشجویی که از ابتدای تحصیل، کامپیوتر و زبان انگلیسی را به خدمت بگیرد، در آینده و بعد از فراغت از تحصیل توانایی های چشمگیری را کسب خواهد نمود.

اهداف و برنامه‌ها

بالا بردن و بهبود بخشیدن به کیفیت آموزشی

استفاده از بهترین تجهیزات آموزشی مطابق با سطح تکنولوژی امروزی

ارائه بهتین کلاسهای آموزشی از راه دور با بهترین کیفیت

آموزش رشته هایی که فارغ التحصیلان به راحتی جذب بازار کار شوند

توجه به عملکرد کارکنان، تدریس اساتید در برنامه های آموزشی