یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

چند گام تا مدیریت بر رفتار


چند گام تا مدیریت بر رفتار

کنترل فردی و مدیریت بر خود از جمله عادت های مثبتی است که می تواند زندگی هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد, به نوعی که یک زندگی بی برنامه و سرشار از افسوس و ندامت را به یک زندگی مفید توام با برنامه ریزی دقیق تبدیل کند و انسان را در مسیر برآورده شدن آرزوهای معقول قرار دهد

کنترل فردی و مدیریت بر خود از جمله عادت های مثبتی است که می تواند زندگی هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد، به نوعی که یک زندگی بی برنامه و سرشار از افسوس و ندامت را به یک زندگی مفید توام با برنامه ریزی دقیق تبدیل کند و انسان را در مسیر برآورده شدن آرزوهای معقول قرار دهد. سال ها قبل، پژوهش ها یی در مورد تعدادی از کودکان حدود ۴سال انجام گرفت و به آنان گفته شد که اگر در آن لحظه شیرینی را که فورا به آنان داده می شود نگیرند، بعدا می توانند ۲عدد دریافت کنند. مشاهده شد که تعدادی از این کودکان که توانستند با خواسته و انگیزه دریافت سریع یک شیرینی مبارزه کنند، هنگام بزرگسالی، نسبت به هم ردیفان خود، زندگی موفق تری پیدا کرده بودند. انضباط فردی تنها سبب موفقیت انسان نمی شود بلکه به نظر می رسد که اسباب شادکامی انسان را هم فراهم می کند. اما باید اشاره کرد که انضباط فردی تنها یک خصلت ژنتیک نیست، بلکه بعضی آن را به ارث می برند و عده ای دیگر آن را با ممارست و کوشش به دست می آورند. ما می توانیم بیاموزیم که خواسته ها و امیال خود را کنترل یا حتی بالاتر از کنترل، مدیریت کنیم. خب حالا باید دید چگونه می توان با عزم و اراده، انضباط فردی را در خود تقویت کرد؟

با تمرین، انضباط فردی را همچون کسی که عضلات بدنش را پرورش می دهد، تقویت کنید : اگر توجه کرده باشید برای انضباط فردی از صفات قوی یا ضعیف استفاده می کنیم مثل اینکه راجع به عضلات بدن صحبت کرده باشیم. پژوهش ها نشان داده همانطور که علاقه مندان به پرورش اندام، با تمرین های بیشتر، بدنی عضلانی و عضلاتی پیچ در پیچ و قوی پیدا می کنند، هر چقدر برای نهادینه کردن انضباط فردی تلاش بیشتری بکنید، این خصلت در شما قوی تر می شود. تلاش در محدوده یک کار خاص (مثلا خود را وادار کنید که روی برنامه یا پروژه خاصی هر روز و به مدت معین کار کنید) می تواند انضباط فردی را به طور کل در وجود شما نهادینه کند، به طوری شما قادر خواهید شد که به وسوسه فریبنده کار یا حرکتی که برایتان مفید نیست، نه بگویید. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که مایلند هر کاری را به بهترین وجه ممکن انجام دهند. این خصلت خوبی است اما مراقب باشید که این خواسته سبب نشود که بیش از حد از خود کار بکشید زیرا با این کار انرژی تان را از دست می دهید و این حالت سبب کاهش رضایت و البته میزان فعالیت تان می شود

▪ بیش از اندازه تمرین نکنید: تمرین های بیش از حد و بدون برنامه هرروزه نه تنها سبب تقویت نمی شود بلکه به نوعی سبب ضعف هم می شود; درست مانند کسانی که هرساله با نزدیک شدن سال نو با خود عهد می کنند که رژیم بگیرند و به حدی در خوردن غذا امساک می کنند که از هر چه رژیم است دلزده می شوند و با شروع سال جدید نه تنها لاغر و خوش اندام نشده اند بلکه در خوردن افراط هم کرده اند و از قبل هم چاق تر شده اند. درست مانند تمرینات پرورش اندام، تمرین بیش از اندازه گلیکوژن یا قند موجود در عضلات را می سوزاند. نگاه احساس خستگی مفرط فرد را وادار به استراحت می کند و چه بسا در درازمدت فرد را از ادامه کار منصرف کند. این مسئله در مورد کنترل فردی و مدیریت بر خود نیز صدق می کند. شگفت آور این است که زمانی که قوانین انضباط فردی را به مرحله اجرا در می آورید گلیکوژن موجود در بدن تان کاهش پیدا می کند.

▪ مراقب باشید دچار کمال گرایی نشوید: شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که مایلند هر کاری را به بهترین وجه ممکن انجام دهند. این خصلت خوبی است اما مراقب باشید که این خواسته سبب نشود که بیش از حد از خود کار بکشید زیرا با این کار انرژی تان را از دست می دهید و این حالت سبب کاهش رضایت و البته میزان فعالیت تان می شود. به خاطر داشته باشید که استفاده از انضباط فردی به تنهایی میزان قند جسم شما را پایین می ورد. افراد کمال گرا حس می کنند که باید تمام نیروی خود را بر کنترل همه کارها به کار ببرند. احساس الزام کنترل همه چیز (مانند آنچه دیگران توصیه یا فکر می کنند) و همه ابعاد کار ها که حقیقتا نیازی به آن نیست، به نوعی هدر دادن عزم راسخ- تصمیم جدی است; نیرویی که شما باید آن را برای کارهای واقعا ضروری صرف کنید. کمال گرایی سبب می شود که فرد خیلی زود دچار خستگی و دلزدگی شود و با کوچک ترین اشتباه یا مشکل دست از تلاش و کوشش بردارد. بنابراین به خود یادوری کنید که شما یک انسان هستید و انسان می تواند اشتباه کند.

▪ پیامد کار تان را در ذهن مجسم کنید: در پژوهش های چند سال پیش (که قبلا ذکر شد) آن کودکانی که توانستند از به دست آوردن فوری شیرینی(به امید داشتن ۲عدد دیرتر) چشم پوشی کنند در این مرحله از دیگران موفق تر بودند زیرا آنان در کودکی با استفاده سازنده از قوه تخیل خود آشنا شده بودند. این مثال بیانگر این مطلب است که چگونه یکی از خصوصیات ویژه انسان یعنی قوه تخیل را می توان به منظور افزایش انضباط فردی مورد استفاده قرار داد و این در حالی است که این روز ها انسان از قوه تخیل خود برای نگرانی های بی مورد و گاه مخرب استفاده می کند. پس بهتر این است که هنگامی که انگیزه انجام کار یا شروع فعالیت ایده آل در شما پیدا شد، با استفاده از قوه تخیل خود نتیجه داشتن انضباط فردی و مدیریت بر خود را در ذهن مجسم کنید و نتیجه مثبت آتی آن را ببینید. هنگامی که احساس ضعف می کنید در دام مسائل زمان حال گرفتار می شوید(بعضی اوقات در زمان حال زندگی کردن چندان هم خوب نیست) و آینده را فراموش می کنید. آنگاه تصمیم می گیرید تسلیم وسوسه رها کردن یا نیمه تمام گذاشتن کار شوید.

▪ به خود یادآوری کنید که چه کسی هستید: اما تحقیقات نشان می دهد که در چنین شرایطی اگر به خود یادآوری کنید که کی هستید و هدفتان چیست، مانند یک شوک احساس انضباط فردی و مدیریت بر خود را در شما زنده می کند. این کار انسان را هوشیار می کند و چشم انداز درخشان آینده را که ضعیف و کم اهمیت شده، دوباره اهمیت می بخشد. بنابراین دفعه بعد اگر خواستید کاری کنید که سبب ناراحتی فردی یا افراد دیگر می شود، می توانید به خود بگویید اینکه انسان راسته، نجیب و نوعدوستی باشم برایم خیلی اهمیت دارد یا هنگامی که خواستید ناپرهیزی کنید و غذا یا شیرینی ای که برایتان مضر است، بخورید به خود بگویید سلامت و رفاه جسمانی من برایم مهم است. یکی از حکما چنین گفته است :" ذهن و مغز خود را کنترل کن قبل از آنکه او تو را کنترل کند".