پنجشنبه, ۱۳ مهر, ۱۴۰۲ / 5 October, 2023
مجله ویستا

آب گوجه‌فرنگی برای پوست، خوب است؟


آب گوجه‌فرنگی برای پوست، خوب است؟

منافذ پوست محل خروج چربی و عرق پوست است. هرچه پوست چرب‌تر باشد، منافذ آن گشادتر است. البته وجود این منافذ، یک خصوصیت ژنتیکی است.
شست‌وشو با آب سرد و صابون به‌طور مداوم، منافذ …

منافذ پوست محل خروج چربی و عرق پوست است. هرچه پوست چرب‌تر باشد، منافذ آن گشادتر است. البته وجود این منافذ، یک خصوصیت ژنتیکی است.

شست‌وشو با آب سرد و صابون به‌طور مداوم، منافذ را به طور موقت جمع می‌کند. استفاده از کرم‌هایی که حاوی ترکیبات رتینویید هستند و معمولا توصیه می‌شود که شب‌ها به پوست مالیده ‌شوند نیز تا حدی منافذ باز پوست را جمع می‌کنند.

آفتاب اثری روی اندازه منافذ ندارد ولی هر عاملی که تعریق را افزایش دهد، مانند گرمای مداوم، آفتاب و غذاهای معرق، باعث گشادتر شدن موقت منافذ پوست می‌شود.

بسیاری از مراجعان ما می‌پرسند زدن آب گوجه‌فرنگی و عسل یا حتی ماسک پوستی میوه‌های دیگر می‌توانند به این مساله کمک کنند یا خیر؟

باید گفت این مواد به علت داشتن ماده اسیدی تا حدی باعث شفاف شدن پوست می‌شوند ولی عیب آنها موقتی بودنشان است یعنی بعد از کمتر از یک ساعت این مواد جذب می‌شوند و منافذ پوست به حالت عادی برمی‌گردد.

در ضمن علت مخالفت بعضی از کارشناسان پوست و مو با این مواد این است که بعضی از مردم نسبت به زدن آبمیوه‌ها به پوست خود حساسیت نشان می‌دهند و دچار التهاب و قرمزی و پوسته‌پوسته شدن در آن ناحیه می‌شوند.

البته تمامی این فرآورده‌ها در کرم‌های آرایشی-بهداشتی به ‌وسیله کارخانه‌های معتبر ساخته می‌شود و به علت دارا بودن مواد نگهدارنده، زمان طولانی در پوست می‌ماند و اثرگذارتر هستند ولی معایب آنها، گران بودنشان است. به هر حال باید بسنجید آیا ریسک استفاده از این ماسک‌های دست‌ساز به نفع شماست یا خیر؟!

دکتر حسین طباطبایی

متخصص پوست و مو

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهرانهمچنین مشاهده کنید

سایت جمارانسایت ورزش سهسایت باتوسایت انتخابسایت اقتصادنیوزسایت زومیتسایت همشهری‌آنلاینسایت نی نی بانسایت خبرآنلاینسایت ساعدنیوز