شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

دوگانگی وحشتناک


برای کلاوس اگن تالر, مربی تیم فوتبال بایرلورکوزن این پرسش مطرح است که طی این فصل چرا تیمش در دیدارهای بزرگ این همه خوب کار کرده و به چه سبب در مسابقه های کوچکتر و مقابل رقبایی متوسط این همه بد نتیجه گرفته است

برای کلاوس اگن تالر، مربی تیم فوتبال بایرلورکوزن این پرسش مطرح است که طی این فصل چرا تیمش در دیدارهای بزرگ این همه خوب کار کرده و به چه سبب در مسابقه های کوچکتر و مقابل رقبایی متوسط این همه بد نتیجه گرفته است؟!

اگر دست اهالی سینما باشد و آنها حکم و رای بدهند، خواهند گفت این ماجرای دکتر جکیل و مستر هاید است و اگر اهالی ورزش و متخصصان فوتبال نظر بدهند، با صراحت نتیجه گیری خواهند کرد که حتی برد قاطع صفر 3 برابر رئال مادرید در جام قهرمانان باشگاه های اروپا نیز لزوما به این معنا نیست که تیم ژرمن بر صحنه فوتبال اروپا حکم خواهد راند، کافی است در نظر بگیریم که لورکوزن فقط چند شب پیشتر از رویارویی با کهکشانی های رئال ، با ماینتس در لیگ آلمان مصاف داده و صفر 2 تسلیم شده بود.

فقط 3 شب پس از کندن پوست سر ستاره های رئال ، تیم اگن تالر باز هم کم آورد و در لیگ آلمان برابر نورمبرگ که از قضا تیم سابق خود این مربی است به تساوی یک یک قناعت ورزید و باز لازم است بدانید پیش از تمام این وقایع لورکوزن در بوندس لیگا توانسته بود بایرن مونیخ را هم یک 4 در هم بکوبد.

انگیزه ای بیشتر

عده ای می گویند عاملی که پیروزی فوق العاده صفر- 3بایر لورکوزن را برابر رئال مادرید موجب شد، میل و شور چشمگیری بوده است که این تیم برای تلافی شکست یک - 2خود برابر این تیم اسپانیایی طی فینال سال 2002 همین مسابقه ها در وجود خود حس می کرده است.

باز به حرفهای اگن تالر بازگردیم! خب ، وقتی با امثال رونالدو و زیدان بازی دارید، انگیزه بیشتری را حس می کنید و ناخودآگاه تحرک بیشتری دارید؛ اما چنین چیزی وقتی با ماینتس و نورمبرگ مسابقه دارید، امکانپذیر نیست.

من تا به حال نتوانسته ام به شاگردانم تداوم ببخشم و کاری کنم که یک جور واحد و خاص به مسابقه هایمان نگاه کنند. برخی تحلیلگران دیگر می گویند، رئال و شکست دادن این تیم نباید برای تشخیص توان لورکوزن مبنا قرار گیرد، چون این تیم روزهایی بحرانی را می گذرانده که منجر به استعفای خوزه آنتونیو کاماچو نیز از مقام مربیگری باشگاه شد.

بیلد، پرتیراژترین روزنامه آلمان از آن جمله است. این نشریه نوشته است: رئال این روزها هر چیزی هست الا کهکشانی و آسمانی. به واقع لورکوزن کوچک از آنها بسیار آسمانی تر جلوه کرد.

امیدواران

با این حال ، تعداد امیدواران در فوتبال آلمان و لااقل در اردوی لورکوزن پس از نمایش مذکور بیشتر شده است. دیمیتار برباتوف ، مهاجم بلغاری که سومین گل لورکوزن را در رویارویی خبرساز با یاران رونالدو و بکام در بای آره نای لورکوزن به ثمر رساند، می گوید: اگر ما به همین شکل به بازیهای خود ادامه بدهیم ، قطعا از گروهمان در جام قهرمانان باشگاه های اروپا بالا خواهیم رفت و در بوندس لیگا نیز حرفهای بسیاری را برای گفتن خواهیم داشت.

با این حال مشکل لورکوزن این است که هرگز تداوم موردنظر را نداشته است و برای فتح لیگ ، ضروری ترین مساله همین عامل تداوم و استمرار است. شدت این قضیه و تعدد از دست رفتن مقامهای قهرمانی و اکتفا به مقامهای سومی در اردوی لورکوزن به حدی بوده است که این تیم را به طعنه نورکوزن (NeverKusen) نامیده اند و منظورشان بازی با واژه هرگز و رساندن این منظور بوده است که این تیم هرگز قهرمان نخواهد شد.

این تیم در فصل 2002اضافه بر نایب قهرمانی در اروپا در لیگ و جام حذفی آلمان نیز تا مرحله نهایی پیش تاخت ، اما در هر دو مورد نایب قهرمان شد و چه چیزی بدتر از آن که عنوان اولی بوندس لیگا را در آخرین هفته با شکست صفر 3 در زمین تیم سراسر متوسط و معمولی اونترهاخینگ به بایرن مونیخ واگذار کرد.

نوسان های پایان ناپذیر

باز در ادامه همان روند بی ثبات و نوسان های پایان ناپذیر، لورکوزن بلافاصله در فصل بعد از فصل پرشکوه 2002 تا مرز سقوط از دسته اول به دسته دوم باشگاه های آلمان پیش رفت و با اندک فاصله و تفاوتی نجات یافت ، ولی فصل پس از آن (2003 - 2004) در بوندس لیگا تا رده سوم بالا آمد. روی کاغذ و در حال حاضر لورکوزن حق دارد خود را بالا و برتر بینگارد.

این تیم در قلب خط دفاعی اش از زوج خوان و رکه جونیور بهره می برد که هر دو برزیلی اند و اگر اولی در دو سال و نیم اخیر همیشه در لورکوزن خوب کار کرده ، دومی پس از نیمکت نشینی در میلان و بازیهای ضعیف در لیدز، ناگهان در سیستم کار اگن تالر احیا شده است.

این دو در بازی اخیر لورکوزن با رئال ، کاری کردند که هموطن نامدارشان رونالدو هیچ کاری از پیش نبرد.

شوت رعد آسا

لورکوزن در خط حمله نیز با امثال برباتوف بلغاری و فرانکای برزیلی پراستعداد نشان می دهد که دومی نیز مثل اولی به رئال گل زد و پنج شش سالی پس از مطرح شدن اولیه اش در فوتبال جهان ، دوباره به مرحله بهره دهی رسیده و تا حدی شبیه چیزی شده است که ابتدا درباره وی گفته می شد.

در شب بازی با رئال ، یاسک کرژی نووک ، هافبک لهستانی نیز گلی استثنایی و با شوتی رعدآسا از فاصله 27 متری در دروازه رئال جای داد. هر کس می شنید چنین بازیکنی نه از یک باشگاه بزرگ بلکه از نورمبرگ صید شده است ، یک جفت شاخ روی سرش سبز می شد.

کلینزمن: این قضایا به نفع فوتبال آلمان است

یورگن کلینزمن ، سر مربی جدید و محبوب و معروف آلمان نیز از اظهار نظر در خصوص دستاوردهای اخیر و البته کارهای عجیب و پرتضاد لورکوزن که وصف اش رفت ، غافل نمانده است.

او گفته است : بعضی بازیهای لورکوزن و بخصوص مسابقه اش با رئال فوق العاده بوده است. طوری که این تیم بازی کرد، هیچ کس نمی توانست جلویش بایستد. این قضایا به نفع کل فوتبال آلمان است. اما باز باید پرسید که در نوبت بعدی کدامیک سر بر می آورند، دکتر جکیل یا مسترهاید؟!همچنین مشاهده کنید

سایت زومیتوبگردیروزنامه آرمان ملیخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری ایسناروزنامه آفتاب یزدسایت الفسایت انصاف نیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت اقتصادنیوز