جمعه, ۱۵ مهر, ۱۴۰۱ / 7 October, 2022
مجله ویستا

جراحی زیبایی پلک‌ها


جراحی زیبایی پلک‌ها

به طور طبیعی در سمت بالا و پایین کره چشم، کیسه‌هایی وجود دارند که حاوی چربی هستند. غشایی نسبتا محکم این کیسه‌های چربی را در محل خود ثابت نگاه داشته و مانع بیرون‌زدگی آنها می‌شود. …

به طور طبیعی در سمت بالا و پایین کره چشم، کیسه‌هایی وجود دارند که حاوی چربی هستند. غشایی نسبتا محکم این کیسه‌های چربی را در محل خود ثابت نگاه داشته و مانع بیرون‌زدگی آنها می‌شود. روی این غشاء را عضله پلک و روی این عضله را نیز پوست پلک می‌پوشاند. با افزایش سن، غشاء نامبرده ضعیف شده و دیگر نمی‌تواند مانع بیرون‌زدگی کیسه‌های چربی شود و از طرف دیگر، خاصیت ارتجاعی پوست نیز کمتر می‌شود و در نتیجه چین و چروک‌های سطحی کم‌کم ظاهر شده و پوست پلک و عضلات آن افتادگی پیدا کرده و کیسه‌های چربی به صورت برجستگی‌های پف‌آلود خود را نشان می‌دهند.

البته پف پلک‌ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست، بلکه در مواردی پف پلک‌ها یکی از علائم بیماری‌های متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با جراحی، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد.

تاثیر افزایش سن روی پلک بالا و پایین مختصری با یکدیگر متفاوت است. در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک خود را نشان می‌دهد. در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میدان دید فرد را نیز محدود می‌کند. اما تظاهر افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل پف پلک و بیرون‌زدگی کیسه‌های چربی بروز می‌کند. هر چند نمی‌توان از روند پیری به طور کامل جلوگیری کرد، اما با رعایت نکاتی می‌توان سرعت بروز عوارض پیری روی پلک‌ها را به تاخیر انداخت.

عمل جراحی پلاستیک پلک‌ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده می‌شود، برای برداشتن پف پلک‌ها، اصلاح افتادگی‌پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است، هر چند ممکن است مقداری از چین و چروک سطحی پلک را نیز کمتر کند، اما افرادی که از گودی و سیاهی دور چشم رنج می‌برند، توجه داشته باشند با این عمل، گودی و سیاهی دور چشم برطرف نمی‌شود.

عمل بلفاروپلاستی عملی دو منظوره است. این عمل اکثرا برای زیباتر شدن پلک‌ها و چشم‌ها انجام می‌شود، اما گاهی برای بهتر شدن وضعیت میدان بینایی نیز صورت می‌پذیرد. اگر چین و چروک پلک بالا زیاد باشد، پوست اضافه روی مژه‌ها می‌افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می‌کند. قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت‌ها تحت تاثیراین وضعیت قرار می‌گیرد. این محدودیت دید ممکن است، هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند. بدیهی است انجام بلفاروپلاستی در چنین فردی علاوه بر این‌که وضعیت چشم‌ها و پلک‌های وی را زیباتر می‌کند، محدودیت میدان بینایی وی را نیز بر طرف می سازد.

در بیشتر نژادها پلک بالا دارای یک چین عرضی است، اما در بعضی نژادها مثل نژاد زرد این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی آنها را گرفته است. با عمل بلفاروپلاستی می‌توان پلک این افراد را نیز اصلاح و چین طبیعی پلک را برای آنها ایجاد کرد؛ به طوری که این عمل، شایع‌ترین عمل جراحی زیبایی است که نزد ساکنان آسیای جنوب شرقی مثل کره و فیلیپین انجام می‌شود.

در مشاوره حضوری با متخصصان، وضعیت پلک‌های شما مورد معاینه قرار خواهد گرفت و شما این فرصت را خواهید داشت تا از میزان سودمندی این عمل اطلاع حاصل کنید. ضمنا وضعیت سلامت و آمادگی طبی شما برای انجام این عمل نیز بررسی خواهد شد و در صورت لزوم از نظر بیماری‌هایی که باعث پف‌آلود شدن پلک‌ها می‌شوند، مثل بیماری‌های تیروئید و کلیوی مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت.

دکتر محمدحسن عامری

متخصص گوش، حلق و بینیهمچنین مشاهده کنید

سایت تجارت نیوزسایت انتخابروزنامه تعادلسایت خبرآنلاینسایت انصاف نیوزسایت اقتصادنیوزروزنامه ایرانسایت مجله شبکهروزنامه شهروندسایت مشرق