جمعه, ۱۵ مهر, ۱۴۰۱ / 7 October, 2022
مجله ویستا

۸ وسیله آلوده که سلامت شما را تهدید می کند


۸ وسیله آلوده که سلامت شما را تهدید می کند

۸تحقیقات کارشناسان روی ۳۹۰ گوشی تلفن همراه نشان می دهد که این وسیله مکان مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری هاست.بعضی از گوشی های تلفن همراه حامل هزار نوع باکتری از جمله ای کولای …

۸تحقیقات کارشناسان روی ۳۹۰ گوشی تلفن همراه نشان می دهد که این وسیله مکان مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری هاست.بعضی از گوشی های تلفن همراه حامل هزار نوع باکتری از جمله ای کولای است. به گزارش نیوزویک در صورت رعایت نکردن مسائل بهداشتی و شست و شوی ناکافی دست ها، باکتری از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. عطسه کردن و دست دادن از راه های انتقال میکروب است. میکروب های منتقل شده برای روزها و حتی ماه ها روی اجسام زنده باقی می ماند؟ در این مطلب به چند وسیله که میکروب ها را منتقل می کند، اشاره شده است.

محفظه صابون مایع:

در بعضی دستشویی ها برای شستن دست ها از صابون مایع استفاده می شود. نتایج بررسی ها نشان می دهد بسیاری از این محفظه های صابون مایع به باکتری های موجود در مدفوع آلوده است.با دست زدن به این وسیله، باکتری ها منتقل می شود. اگر دست های خود را خوب بشویید مشکلی پیش نخواهد آمد و گرنه مقداری از باکتری پس از شست و شوی جزئی در دستان شما باقی می ماند.

دستگاه کنترل از راه دور؛ در مکان هایی مانند هتل این دستگاه را قبل از استفاده خوب تمیز کنید. طی هفته این وسیله توسط تعداد افراد زیادی لمس می شود و احتمال کمی وجود دارد که کارگران نظافت هتل آن را تمیز کنند.دستگاه کنترل در منزل نیز باید به طور مرتب تمیز شود.

خودکار؛ از هر ۵ کارمند یک نفر به قرار دادن انتهای خودکار در دهان خود اعتراف می کند. بنابراین به هنگام قرض گرفتن خودکار از همکارتان به این موضوع توجه داشته باشید.با قراردادن خودکار در دهان، هر نوع باکتری که در دهان وجود دارد به راحتی به انتهای خودکار منتقل می شود.

چرخ دستی های فروشگاهی؛ نتایج بررسی ها نشان می دهد بیشتر چرخ دستی ها در فروشگاه ها حامل باکتری ای کولای و باکتری ها و ویروس های مربوط به سرماخوردگی ، آنفلوآنزا و اسهال است.به گفته متخصصان این آلودگی طبیعی است زیرا مردم از خودروهای گرمشان وارد هوای سرد می شوند و شروع به عطسه کردن روی دسته چرخ دستی ها می کنند. چرخ دستی هایی که در داخل فروشگاه ها قرار دارد نسبت به چرخ هایی که در هوای آزاد قرار دارد، حاوی باکتری های بیشتری است. زیرا آفتاب باکتری ها را از بین می برد.بنابراین بهتر است قبل از استفاده با یک دستمال دسته چرخ را تمیز کنید.

برس ناخن؛پس از استفاده از این برس ها، مقداری کثیفی روی برس باقی می ماند و به یک محل مناسب برای رشد باکتری تبدیل می شود.بنابراین لازم است پس از استفاده برس را ضدعفونی کنید.

صندلی پایه بلند بچه ها؛ نتایج بررسی محققان نشان می دهد، صندلی پایه بلند بچه ها در رستوران نسبت به دستشویی های عمومی باکتری های بیشتری دارد. در بررسی محققان میزان باکتری ها حتی در صندلی هایی که تمیز به نظر می آمد بسیار زیاد بود. این صندلی ها علاوه بر غذا با پوشک های مرطوب و دست های آلوده کودکان در تماس قرار می گیرد. از آن جا که کودکان نسبت به بزرگسالان سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، در صورت آلوده شدن با میکروب ها با ناراحتی حادتری رو به رو خواهند شد. برای اطمینان قبل از نشاندن کودک، صندلی را با دستمال های مرطوب ضدعفونی کننده تمیز کنید.

حوله؛حوله های مرطوب محل مناسبی برای رشد میکروب است. میکروب ها از سلول پوستی باقی مانده روی حوله نیز تغذیه می کند. حوله ها حامل میکروب های متعدد مانند سرماخوردگی، ویروس زگیل است.

صفحه کلید و موس؛نتایج بررسی ها نشان می دهد صفحه کلید و موس نسبت به دستشویی ۵ برابر بیشتر آلوده است. در بیشتر موارد چه در اداره و چه در منزل این ۲ وسیله به ندرت تمیز می شود علاوه بر آن با خوردن غذا یا تنقلات هنگام کار با رایانه و ریختن خرده غذا روی صفحه کلید، میکروب ها تکثیر می شود.به تازگی از ۳۰۰ صفحه کلید و موس نمونه برداری شد که نتایج آن نشان داد انواع باکتری ازجمله «استافیلوکوکوس » که منجر به مسمومیت غذایی می شود در این وسایل وجود دارد. در صورت رعایت نکردن بهداشت میکروب ها قادرند تا هفته ها روی این وسایل زنده بمانند.

مترجم: علیرضاهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری مهرروزنامه تعادلسایت دیپلماسی ایرانیسایت مثلث آنلاینسایر منابعسایت تاپ نازخبرگزاری ایسناسایت اقتصادآنلاینسایت انصاف نیوزخبرگزاری صدا و سیما