سه شنبه, ۱۲ مهر, ۱۴۰۱ / 4 October, 2022
مجله ویستا

لیگ پولدارهای اروپا


لیگ پولدارهای اروپا

باشگاه های اروپایی چگونه پول درمی آورند

لیگ قهرمانان اروپا با نام جام باشگاه های اروپا از سال ۱۹۵۵ در اروپا برگزار شده و یکی از معتبرترین تورنمنت های فوتبالی جهان محسوب می شود. فینال این تورنمنت در سال ۲۰۱۱ پربینندهر ترین مسابقه این جام تا امروز بوده که بیش از ۱۷۸ میلیون نفر مخاطب تلویزیونی داشته است.

در گزارش مالی سالانه اتحادیه فوتبال اروپا مشخص شده که از درآمد ۱/۴ میلیارد یورویی یوفا از برگزاری مسابقاتش، ۱/۱ میلیارد دلار مربوطبه لیگ قهرمانان اروپاست که ۷۹ درصد درآمد مجموعه میشل پلاتینیرا فراهم می کند و یوفا از لیگ اروپا و سایر مسابقاتی که برگزار می کند حداکثر ۳۰۰ میلیون یورو درآمد داشته است. گزارش زیر نگاهی است به پول هایی که در لیگ قهرمانان اروپا رد و بدل می شود.

● به همه پول می رسد

هفته قبل بود که یوفا سیستم توزیع درآمد بین تیم های حاضر در فصل جدید لیگ قهرمانان را اعلام کرد. آن طور که کارشناسان برآورد کرده اند درآمد تجاری یوفا از لیگ قهرمانان و سوپرکاپ اروپا ۱/۳۴ میلیارد یورو خواهد بود. از این پول ۵۵ میلیون دلار به مرحله پلی آف اختصاص دارد. از سال ۲۰۰۹ بود که ۲۰ تیم حاضر در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان رقمی معادل ½ میلیون یورو دریافت می کنند.

۷۵ درصد درآمد یوفا از حق پخش تلویزیونی و قراردادهای تبلیغاتی – که رقمی نزدیک به ۵۳۰ میلیون پوند خواهد شد – به باشگاه ها می رسد و ۲۵ درصد باقیمانده سهم یوفاست که آن را خرج موارد مختلف می کند. حالا اگر درآمد یوفا از ۵۳۰ میلیون یورو بیشتر شود، ۸۲ درصد آن نصیب باشگاه ها خواهد شد و مابقی خرج کارهای اجرایی اتحادیه فوتبال اروپا می شود.

● باشگاه های اروپایی چگونه پول درمی آورند؟

۳۲ باشگاهی که امسال در لیگ قهرمانان به میدان می روند حداقل ۸/۶ میلیون یورو درآمد خواهند داشت و قهرمان این مسابقات ۳۴/۷ میلیون یورو پاداش می گیرد که این مبلغ جدا از درآمدهای جانبی است که نصیب باشگاه می شود.

پاداش برد در مسابقات مرحله گروهی یک میلیون یورو است و مساوی هم ۵۰۰ هزار یورو نصیب تیم ها می کند. ۱۶ تیم پایانی ۳/۵ یورو خواهند گرفت. حضور در مرحله یک چهارم نهایی ۳/۹ میلیون یورو برای باشگاه ها به ارمغان می آورد و اگر تیمی به نیمه نهایی برسد ۴/۹ میلیون یورو می گیرد.

به قهرمان ۵/۱۰ میلیون یورو می رسد و تیم دوم هم می تواند دلش را به پاداش ۶/۵ میلیون یورویی خوش کند. از طرف دیگر به قهرمان فصل ۲۰۱۲ سوپرکاپ اروپا ۳ میلیون یورو می رسد و ۲/۲ میلیون یورو وارد حساب نایب قهرمان خواهد شد.

● پرداختی های پارسال

این گزارشی است که سایت یوفا در مورد رقم پرداختی به تیم های حاضر در فلصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا منتشر کرده است. به نوشته این سایت مبلغ ۷۵۴ میلیون یورو بین تیم های حاضر در این تورنمنت تقسیم شده که چلسی و بایرن مونیخ به عنوان دو تیمی که به فینال رقابت ها راه پیدا کردند، بیشترین دریافتی را داشته اند.

چلسی که در ضربات پنالتی موفق به شکست بایرن مونیخ در ورزشگاه خانگی اش شد، ۵۹/۹۳۵ میلیون یورو از یوفا گرفته که این مبلغ شامل ۲۹ میلیون یورو بابت حضور این تیم در مراحل مختلف لیگ قهرمانان و ۳۰ میلیون یورو بابت حق پخش تلویزیونی می شود. بایرن مونیخ هم ۴۱/۷۳۰ میلیون یورو از یوفا گرفته که ۲۶ میلیونش مربوط به حضور در مسابقات و صعود به فینال بوده و ۱۴/۸ میلیون یورو هم از پخش تلویزیونی اف سی هالیوود به این تیم رسیده است.

چلسی بابت قهرمانی اش ۹ میلیون یورو پاداش گرفته و بایرنی ها هم به رغم کوتاه مدن دستشان از جام ۶/۵ میلیون یورو گرفتند. سایر باشگاه هایی که پول خوبی از یوفا گرفته اند عبارتند از بارسلونا (۴۰/۵ میلیون)، میلان (۳۹/۸ میلیون)، منچستریونایتد (۳۵/۱ میلیون) و اینترمیلان (۳۱/۵ میلیون).

تمام ۳۲ تیم حاضر در لیگ قهرمانان حداقل ۷/۲ میلیون یورو دریافتی داشته اند. این مبلغ شامل ۳/۹ میلیون یورو بابت حضور در مسابقات و ۵۵۰ هزار یورو بابت هر بازی از ۶ بازی مرحله گروهی می شود که ۳/۳ میلیون یورو به حساب تیم ها واریز کرد.

اتحادیه فوتبال اروپا به تیم ها برای برد در هر بازی مرحله گروهی ۸۰۰ هزار یورو پاداش می داد و اگر تیم ها از حریفشان مساوی می گرفتند ۴۰۰ هزار یورو می گرفتند. رئال مادرید تنها تیمی بود که هر ۶ بازی مرحله گروهی اش را برد تا ۴/۸ میلیون یورو پاداش بگیرد.

۱۶ تیمی که از مرحله گروهی صعود کردند ۳ میلیون یورو از یوفا دریافت کرده اند و ۸ تیم حاضر در مرحله یک چهارم نهایی ۳/۳ میلیون یورو بیشتر گرفته اند. پاداش حضور در مرحله نیمه نهایی هم ۴/۲ میلیون یورو بوده است. تیم هایی که در مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان حضور داشته اند هم سهمی از پول های یوفا داشته اند.

تیم هایی که قهرمان لیگ کشورشان شده بودند اما نتوانسته بودند به مرحله گروهی لیگ قهرمانان صعود کنند ۲۰۰ هزار دلار از یوفا گرفته اند و تیم هایی که در یکی از سه مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان حاضر بودند ۱۳۰ هزار یورو دریافت کرده اند که اگر سه مرحله را با موفقیت پشت سر می گذاشتند ۳۹۰ هزار یورو می گرفتند.

● قیمت بلیت های فینال

بلیت دیدار فینال فصل گذشته لیگ قهرمانان که در ورزشگاه بایرن مونیخ برگزار شد چهار قیمت متفاوت داشت. از ظرفیت ۶۲۵۰۰ نفری ورزشگاه آلیانس آره نا ۴۲ هزار بلیت به فروش رسید که حداقل قیمت آن ۷۰ یورو و حداکثر ۳۷۰ یورو بود.

● باشگاه های اروپایی چگونه پول درمی آورند؟

▪ اسپانسرها

لیگ قهرمانان اروپا با سبک و سیاق جدیدش از سال ۱۹۹۲ برگزار شده و یوفا تصمیم گرفت که حداکثر ۸ کمپانی اسپانسر مسابقات باشند که به هر کدامشان ۴ استند در میدان مسابقه داده خواهد شد و لوگوی آنها جدا از نمایش در کنفرانس مطبوعاتی قبل و بعد از بازی روی بلیت مسابقات هم چاپ می شود.

بر اساس قرارداد اسپانسرها با یوفا، در هنگام پخش آگهی های بازرگانی، حق تقدم با این اسپانسرها خواهد بود تا آنها فرصت خوبی برای تبلیغ داشته باشند. مسترکارت، فورد، گازپرون، یونی کردیت و پلی استیشن سونی، اسپانسرهای اصلی لیگ قهرمانان هستند و آدیداس هم با تولید توپ های این مسابقات جایی در بین اسپانسرها به خود اختصاص داده است.

▪ چکیده

۷۵ درصد درآمد یوفا از حق پخش تلویزیونی و قراردادهای تبلیغاتی – که رقمی نزدیک به ۵۳۰ میلیون پوند خواهد شد – به باشگاه ها می رسد و ۲۵ درصد باقیمانده سهم یوفاست که آن را خرج موارد مختلف می کند. حالا اگر درآمد یوفا از ۵۳۰ میلیون یورو بیشتر شود، ۸۲ درصد آن نصیب باشگاه ها خواهد شد.همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری فارسخبرگزاری تحلیل بازارسایت دیپلماسی ایرانیسایت آفتاب نیوزروزنامه ابتکارسایت سلام نوسایت مشرقسایت اقتصادآنلاینوبگردیخبرگزاری تسنیم