شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

خسته ام ولی…


خسته ام ولی…

در جام جهانی كه به آرزوهایمان نرسیدیم و نتوانستیم نشان دهیم كه فوتبال ایران هم می تواند در سطح اول فوتبال جهان حرف هایی برای گفتن داشته باشد و دوباره تنها دلخوشی مان برای اینكه به خودمان امیدواری بدهیم كه ما هم می توانیم گوشه كوچكی از فوتبال جهان را به خود اختصاص دهیم درخشش لژیونرهایمان است

● سكوت مهدوی كیا در مورد تیم ملی

در جام جهانی كه به آرزوهایمان نرسیدیم و نتوانستیم نشان دهیم كه فوتبال ایران هم می تواند در سطح اول فوتبال جهان حرف هایی برای گفتن داشته باشد و دوباره تنها دلخوشی مان برای اینكه به خودمان امیدواری بدهیم كه ما هم می توانیم گوشه كوچكی از فوتبال جهان را به خود اختصاص دهیم درخشش لژیونرهایمان است.

در این چند ساله همیشه مهدی مهدوی كیا بیشترین و اصلی ترین سهم را در بین لژیونر ها برعهده داشته. مهدی در این هفت سال و نیمی كه در بوندس لیگا توپ زده بارها باعث سربلندی فوتبال ایران شده و در واقع او را باید موفق ترین لژیونر تاریخ فوتبال ایران دانست. شماره ۷ هامبورگ كه در حال حاضر قدیمی ترین عضو این تیم هم محسوب می شود آماده است كه هشتمین فصل حضور خود را در این تیم شمال آلمان تجربه كند. فصل گذشته فصل بسیار موفقی برای مهدوی كیا و هم تیمی هایش بود و آنها موفق شدند با كسب رتبه سوم جواز حضور در مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا را كسب كنند. خود مهدی نیز عملكرد بسیار مطلوبی از خود به جا گذاشت و بهترین بازی ها را در پست دفاع راست هامبورگ انجام داد. به هر حال شاگردان توماس دال به دنبال این هستند نتایج خوب فصل گذشته را تكرار كنند. این تیم پس از برپایی یك اردوی یك هفته ای در اتریش دوشنبه به هامبورگ بازگشت تا خود را برای بازی های پیش رو آماده كند.

هافبك ایرانی هامبورگ كه به علت حضور در جام جهانی كمی دیرتر از سایر هم تیمی هایش در تمرینات پیش از فصل شركت كرد در مورد اردوی اتریش گفت: «به مدت یك هفته در منطقه گویینگ اتریش تمرین كردیم. تمرینات بسیار سنگین و فشرده بود و روزی سه جلسه تمرین داشتیم. روز یكشنبه هم یك بازی با بلكبرن انگلیس انجام دادیم كه به تساوی یك بر یك رسیدیم. دوشنبه به هامبورگ بازگشتیم و از این به بعد تمریناتمان در همین آلمان پیگیری می شود و اردوی خارج از آلمان در دستور كار مربیان قرار ندارد.»

هامبورگ امروز در یك بازی دستگرمی به مصاف تیم آماتور پرسن مانستر می رود.

مابقی بازی های تداركاتی هامبورگ تا پیش از شروع فصل به عملكرد این تیم در جام اتحادیه آلمان (لیگاپوكال) بستگی دارد. كیا در این مورد توضیح می دهد: «شنبه در اولین بازی مان در لیگا پوكال باید با هرتابرلین بازی كنیم. اگر این بازی را ببریم سه شنبه هفته بعد برابر وردربرمن قرار می گیریم در غیر این صورت با هانزاروستوك كه یك تیم دسته دومی است بازی دوستانه انجام می دهیم. ادامه برنامه تیم هم بدین صورت است كه اگر به فینال لیگاپوكال برسیم در لایپزیك فینال را برگزار می كنیم در غیر این صورت در یك بازی دوستانه شركت خواهیم كرد تا تیم برای بازی مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا و بوندس لیگا كاملاً آماده شود.» همان طور كه مهدی اشاره كرد هامبورگ یك مسابقه بسیار سرنوشت ساز در مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا دارد. این مسابقه رفت و برگشت در تاریخ ۱۷ مرداد و اول شهریور برگزار می شود و اگر هامبورگ بتواند در آن بازی پیروز شود به بازی های معتبر لیگ قهرمانان راه پیدا می كند.

حضور در آن رقابت ها می تواند اعتبار و از همه مهم تر درآمد قابل توجه ای نصیب این باشگاه آلمانی كند. هنوز حریف هامبورگ مشخص نشده. اگر آنها بدشانس نباشند بعید است به حریف قدرتمندی برخورد كنند و از راهیابی به لیگ قهرمانان محروم شوند. مهدوی كیا كه از معدود بازیكنان هامبورگ است كه سابقه بازی و گلزنی در لیگ قهرمانان اروپا با پیراهن این باشگاه را دارد در مورد حضور در این رقابت ها گفت: «آن بازی مقدماتی هدف اصلی ما در حال حاضر است. متاسفانه ما رتبه دومی در بوندس لیگا را در هفته آخر به وردربرمن واگذار كردیم و حالا مجبوریم كه در بازی مقدماتی شركت كنیم. به هر حال در حال حاضر تمام حواسمان را به این بازی جمع كردیم و بعد نوبت به بوندس لیگا و جام حذفی می رسد.»

بعضی از كارشناسان بوندس لیگا معتقدند كه هامبورگ در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ همان تیم منسجم و خوب فصل گذشته نخواهد بود. آنها به جدایی دانیل فن بویتن و سرگئی باربارز دو بازیكن كلیدی این تیم اشاره می كنند و اینكه هامبورگ در بازار نقل و انتقالات نتوانست بازیكنان خوبی برای پركردن جای این دو پیدا كند، اما كیا با این نظریه موافق نیستند. «درست است كه فن بویتن و باربارز بازیكنان مهمی بودند اما به نظر من بازیكنانی كه باشگاه به جای این دو گرفته بازیكنان خوبی هستند. در خط دفاعی كمپانی كه یك مدافع جوان بلژیكی است به تیم اضافه شده كه بازیكن بسیار خوبی نشان داده. به جای باربارز نیز پائولو گوئره رو را از بایرن مونیخ آوردیم. با این حال تیم به یك مهاجم شش دانگ دیگر نیاز دارد.

تیمی كه قرار است در بازی های اروپایی شركت كند حداقل باید سه، چهار مهاجم بزرگ داشته باشد، البته مدیران باشگاه هم به دنبال این هستند یك مهاجم تراز اول را بخرند. در پی خرید میلان باروش و پاتریك كلایورت بودند كه هر دو منتفی شد.» با این شرایط بازیكن محبوب هامبورگ به آینده تیمش خوش بین است. «شرایط برایمان خیلی سخت تر شده، از این به بعد تمامی حریفان به هامبورگ جدی تر نگاه می كنند با این حال ما مصمم هستیم كه در اروپا، بوندس لیگا و جام حذفی به نتایج خوبی دست پیدا كنیم.»

مهدوی كیا یكی از موثر ترین بازیكنان هامبورگ و بوندس لیگا در فصل گذشته بود و موفق شد در پست دفاع راست بازی های بسیار درخشانی از خود ارائه كند. به نظر می رسد توماس دال در فصل جدید هم مهدی را برای پست دفاع راست در نظر گرفته و با جدایی باینلیش، باربارز و فن بویتن بیشتر از قبل روی او حساب باز می كند. مصدومیت مهدوی كیا در آستانه جام جهانی، به ستاره ایران در جام جهانی ۹۸ اجازه نداد كه در جام جهانی ۲۰۰۶ همان ستاره همیشگی باشد. با این حال او با رفع كامل آسیب دیدگی اش امیدوار است در فصل جدید نیز یك بازیكن كلیدی برای تیمش باشد.

مهدی در مورد میزان آمادگی خودش گفت: «بعد از جام جهانی دو، سه هفته استراحت كردم كه فكر كنم زمان زیادی نبود و به همین دلیل تمرینات سنگین روز های گذشته خیلی خسته ام كرده. روزی سه جلسه تمرین می كردیم و در حال حاضر واقعاً خسته ام. حتی نگرانم كه این خستگی در آینده اذیتم كند. با این حال چاره ای ندارم و باید خود را برای مسابقات آماده كنم.»

همان طور كه گفته شد مهدی در حال حاضر قدیمی ترین بازیكن باشگاه است با این حال توماس دال بازوبند كاپیتانی تیم را به او نداد و در اختیار رافائل فن درفارت هلندی قرار داد. مهدی كه قصد ندارد نشان دهد از این تصمیم مربی دلخور شده در مورد كاپیتانی هامبورگ گفت: «طبیعتاً من هم دوست داشتم كاپیتان تیم باشم اما این نظر شخصی مربی بوده و باید به این نظر احترام بگذارم.» در آلمان برخلاف ایران برای انتخاب كاپیتان تیم به سابقه و سن بازیكنان توجه نمی كنند.

این فصل هشتمین فصل حضور كیا در تیم هامبورگ است. قرارداد او با هامبورگ در پایان فصل به پایان می رسد و اگر او قراردادش را با این تیم تمدید كند می تواند شمار سال های حضور خود در این تیم را به ده برساند و به یك اسطوره در بندر هامبورگ تبدیل شود.

«در مورد آینده و تمدید قراردادم هنوز با باشگاه صحبتی نكردم. فكر كنم چند ماه بعد مذاكراتمان را شروع كنیم؛ معلوم است كه اولویت من ماندن در هامبورگ است.» این ملی پوش ایرانی تا به حال در ۱۹۶ بازی در بوندس لیگا به میدان رفته و در ۲۱ مرداد در اولین بازی این فصل هامبورگ مقابل آرمینیا بیله فلد صد و نود و هفتمین بازی اش را تجربه می كند و اگر اتفاق غیر منتظره ای برای او رخ ندهد در هفته چهارم بوندس لیگا دویستمین بازی بوندس لیگایی اش را جشن می گیرد. ماه های پیش رو می تواند یك افتخار دیگر برای كاپیتان جدید تیم ملی ایران به همراه بیاورد. او كه ۹۲ بازی ملی در كارنامه دارد به زودی وارد باشگاه صدتایی ها می شود.

با عدم حضور دایی در تیم ملی مهدی باسابقه ترین بازیكن تیم ملی نیز به شمار می رود. با این حال این بازیكن محبوب و قدیمی به هیچ وجه علاقه ندارد در مورد تیم ملی صحبت كند و ترجیح می دهد در مورد عملكرد تیم ملی در جام جهانی و وضعیت كنونی تیم و حتی كاپیتانی اش هیچ گونه اظهار نظری نكند.

كیا صحبت در مورد تیم ملی را به آینده موكول كرد و تنها در مورد حضورش در سه بازی مقدماتی جام ملت ها توضیح داد: «اگر سه بازی در تقویم فیفا قرار داشته باشد و دعوتنامه فدراسیون به باشگاه ارسال شود مشكلی برای همراهی تیم ملی نخواهم داشت.»

راستی این نكته مهم را در مورد مهدوی كیا فراموش نكنیم كه دوشنبه روز تولد او بود و مهدی وارد ۳۰ سالگی خود شد. او در سال ۹۹ از پرسپولیس به بوخوم منتقل شد و از فصل ۲۰۰۰- ۱۹۹۹ پیراهن هامبورگ را بر تن دارد.

مهدی زعیم زادههمچنین مشاهده کنید

سایت مشرقسایت دیدارنیوزسایت آفتاب نیوزسایت عصرایرانروزنامه دنیای اقتصادروزنامه شهروندخبرگزاری صدا و سیماسایت دیجیاتوسایت برترینهاسایت تابناک