یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

منابع غذایی مهم برای حفظ سلامت مو


منابع غذایی مهم برای حفظ سلامت مو

برخی از مواد غذایی تاثیر مهم و بیشتری درسلامت موها دارند. برای مثال پروتئین، اساس و پایه نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن و پوست است و درمواد غذایی مثل مرغ و ماهی و گوشت قرمز، …

برخی از مواد غذایی تاثیر مهم و بیشتری درسلامت موها دارند. برای مثال پروتئین، اساس و پایه نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن و پوست است و درمواد غذایی مثل مرغ و ماهی و گوشت قرمز، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات به وفور یافت می شود. این ماده حیاتی درمواد نشاسته ای مثل نان، برنج، ماکارونی و حتی سبزی ها نیز به میزان کمی موجود است.

اکثر مردها و بسیاری از زنان با بالا رفتن سن دچار ریزش مو می شوند.

کارشناسان کتابخانه ملی پزشکی آمریکا می گویند؛ علل ریزش مو می تواند به افزایش سن، عوامل وراثتی و یا تغییرات هورمونی مربوط باشد. البته ریزش ناگهانی موها اغلب ناشی از عوامل مختلفی شامل استرس جسمی یا احساسی است.

براساس گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، این کارشناسان فهرستی از فاکتورهایی را منتشر کرده اند که عوامل موثر در ریزش مو هستند. این عوامل عبارتند از:

- ابتلا به یک عفونت جدی یا تب شدید

- زایمان

-تجربه یک جراحی مهم و یا ابتلا به بیماری های جدی یا ناگهانی که موجب از دست رفتن خون زیاد می شود.

- قرارگرفتن درمعرض استرس شدید احساسی

-یک رژیم غذایی نامناسب به ویژه اگر حاوی پروتئین اندک باشد.

-مصرف داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی یا برخی از داروهای قلب و قرص های ضد بارداری و یا مسکن های گروه NSAIDS بنابراین گزارش، شیر و لبنیات هم منابع غنی از کلسیم، منیزیم و پروتئین هستند. همچنین مصرف ویتامین های گروه B یکی از راه های درمان ریزش مو است. منابع غذایی غنی از این ویتامین شامل جگر، موز، مغز آفتابگردان، ماهی، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشک و غلات سبوس دار هستند.

آنتی اکسیدان ها نیز در حفظ سلامت موها بسیار موثر هستند که بیشتر در سیب زمینی شیرین، هویج، اسفناج پخته، کدو، روی و سلنیوم یافت می شوند. بیشتر میوه ها و سبزی ها منابع غنی از آنتی اکسیدان ها هستند.

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که اثر مخرب رادیکال های آزاد را در بدن خنثی می کنند و همچنین موجب ساخته شدن تارهای جدید مو استحکام آن ها می شوند.

علاوه بر این ها، اسیدهای چرب امگا-۳و امگا-۶نقش مهمی درحفظ سلامت مو و جلوگیری از خشکی، شکستگی، خارش و شوره سر و درنهایت پیشگیری از ریزش مو دارند.همچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24خبرگزاری برناسایت اصلاحات نیوزروزنامه تعادلسایت پارسینهسایت دیدبان ایرانروزنامه دنیای اقتصادسایت اقتصاد 24سایت رکناسایت پارسینه پلاس