شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

پیرمرد تمام نشدنی


پیرمرد تمام نشدنی

۱۶ سال درخشش اسکولز در منچستر یونایتد

پل اسکولز در ۳۵ سالگی هنوز هم وزنه قابل اتکایی برای شیاطین سرخ به حساب می‌آید و درخشش او در نخستین بازی لیگ برتر این فصل برابر نیوکاسل نشان داد که چرا اینقدر سرالکس فرگوسن اصرار به ادامه حضور او دارد. مرد مو قرمز شیاطین سرخ در این سن و سال هنوز هم یکی از بهترین هافبک‌های فوتبال انگلیس است و حتی فابیو کاپلو تلاش زیادی کرد تا او را با خود به جام‌جهانی ۲۰۱۰ ببرد اما در نهایت اسکولز حاضر نشد خداحافظی‌اش از بازی‌های ملی را کنار گذاشته و در ترکیب سه‌شیرها حضور یابد. در ۱۶ سال اخیر او به یکی از نمادهای یونایتدها بدل شده و همواره جایگاه خود در بین ستاره‌های تیم را حفظ کرده است. آنالیز دلایل درخشش چنین بازیکنی می‌تواند خواندنی باشد.

● شیوه بازی

در حالی‌که فوتبال انگلیس کمتر بازیکن تکنیکی و طراح در میانه میدان دارد حضور چنین بازیکنی می‌تواند غنیمتی باشد. اسکولز می‌تواند همانند هافبک‌های اسپانیا در جام‌جهانی با پاس‌های دقیق خود مهاجمان را در موقعیت گل قرار داده و در دو دهه اخیر بارها یونایتدها را به موفقیت رسانده است. قدرت بازیخوانی او در میانه میدان و همچنین تکل‌ها و جنگندگی‌اش سبب شده تا خود و تیمش را به جام‌های مختلف برساند. سربابی چارلتون، رکورددار گلزنی در تاریخ شیاطین سرخ، درباره او می‌گوید: وقتی می‌خواهم درباره یک هافبک کامل و دارای تمام این خصوصیات صحبت کنم فقط یک نام به ذهنم می‌آید و آن پل اسکولز است.

بسیاری از بازیکنان بزرگ فوتبال جهان پیراهن منچستر یونایتد را پوشیده‌اند. بازیکنانی نیز در زمان جوانی من بودند که در سانحه مونیخ کشته شدند. با این حال نفراتی چون دنیس لاو و جرج بست در آن زمان جزو بهترین‌ها بودند. در عصر الکس فرگوسن نیز به دلایل متعدد اسکولز بازیکن مورد علاقه من است. من عاشق هوش و اراده مستحکم او هستم. به همین دلیل است که با این سن و سال هنوز هم تشنه پیروزی است. پاس‌های عالی و ضربات زیبا یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های بازی اوست. همیشه نزدیک به توپ است و به سمت دروازه حریف یورش می‌برد. اگر روزی این خصوصیات را در او نبینم می‌فهمم که حتما مشکلی دارد. به نظر من او مهم‌ترین بازیکن منچستر یونایتد در دوران فرگوسن بوده است.

● تصمیم‌گیری‌های مهم

سخت‌ترین کار این است که در مواقع حساس بهترین تصمیم را بگیرید و بدانید که چه زمان باید کنار بکشید. اسکولز خیلی زود از دیدارهای ملی کناره‌گیری کرد و ترجیح داد روی بازی‌های باشگاهی تمرکز کند. پس از ناکامی در یورو ۲۰۰۴ به همراه انگلیس در حالی‌که تنها ۲۹ سال داشت ترجیح داد فقط برای یونایتدها بازی کند و از تیم ملی کناره‌گیری کرد. او دوره جدیدی را در زندگی ورزشی‌اش آغاز کرد و در ۳۵ سالگی هنوز هم پرانرژی و فعال است. پس از اسون گوران اریکسون سوئدی، استیو مک‌لارن و فابیو کاپلو هدایت تیم ملی انگلستان را بر عهده گرفتند و هر دو مربی تلاش زیادی داشتند تا اسکولز را به تیم ملی برگردانند اما در نهایت موفق نشدند. شاید تنها کسی که می‌تواند روی اسکولز تاثیرگذار باسد فرگوسن است که در ماه می‌سال گذشته اعلام کرد هافبک تیمش را از بازنشستگی در پایان فصل منصرف کرده و حالا مشخص نیست او چه زمانی از فوتبال کنار خواهد رفت.

فرگی می‌گوید: من با او صحبت کردم. می‌خواست در پایان فصل فوتبال را کنار بگذارد و تصمیمش بسیار جدی بود. به او گفتم ببین پل، تو می‌توانی هنوز هم بازی کنی. در این قضیه هیچ شکی نیست و من به توانایی‌هایت ایمان دارم. هنوز در بهترین سطح هستی و افتی در بازی‌ات نمی‌بینم.اسکولز این موضوع را در دیدار برابر نیوکاسل ثابت کرد. او دو پاس گل داد و بهترین بازیکن زمین بود: «مهم‌ترین نکته این است که بردیم. می‌توانستیم گل‌های بیشتری بزنیم اما حالا با پیروزی ۳ بر صفر کار خود را آغاز کرده‌ایم. نیوکاسل خوب و عمقی دفاع کرد. ما خیلی خوب شروع نکردیم، ولی وقتی گل اول را زدیم دیگر مرتبا روی دروازه آنها بودیم.

بسیاری از تیم‌ها سعی می‌کنند روزگار را برای ما دشوار سازند، اما ما صبور بودیم و توپ را خوب نگه داشتیم.»صحبت‌های زیادی درباره بازنشستگی اسکولز می‌شود و او گفته هنوز تاریخی در این باره تعیین نکرده است: «محدودیتی برای خود نگذاشته‌ام. من به رفتن و عالی بازی کردن ادامه خواهم داد تا ببینیم که تا کجا می‌توانم بروم.»هنگامی که از او پرسیده شد آیا کناره‌گیری از فوتبال ملی به او کمک کرده مدت بیشتری بازی کند یا نه، او پاسخ داد: «گمان می‌کنم بله. در این شرایط گاهی فرصت استراحت پیدا می کنید و همین باعث می‌شود سرحال بمانید و مشتاق ادامه.»

● رابطه نزدیک با مربی

فرگوسن با بازیکنان بزرگ زیادی در طول سال‌های اخیر کار کرده است اما ارتباط نزدیک او با اسکولز در سطح دیگری قرار دارد. او به بازیکنانش اعتماد زیادی دارد و به‌همین دلیل بازیکنان نیز نسبت به سرمربی خود چنین حسی را دارند. اسکولز در تیم جوانان باشگاه پرورش یافت و همواره در اولدترافورد حضور داشته است و در تمام ۲۳ جامی که فرگوسن در طول این سال‌ها کسب کرده سهیم بوده است. این ارتباط طولانی رابطه نزدیکی را بین این دو نفر ایجاد کرده است.

فرگی می‌گوید: در طول دوران حضور من در منچستر مسلما او در بین شش یا هفت بازیکن برتر قرار می‌گیرد. توانایی‌ها و خدماتی که او برای تیم انجام داده و همچنین گل‌های زیبایی که به ثمر رسانده است برای منچستر بسیار با ارزش است. حضور او در زمین می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد و همیشه برای ما گره‌گشا بوده است. همیشه باید منتظر یک کار فوق‌العاده از او باشید و این او را به یکی از بهترین‌ها تبدیل کرده است.

سیامک خاجیهمچنین مشاهده کنید

سایت فراروخبرگزاری باشگاه خبرنگارانخبرگزاری مهرسایت تابناکروزنامه توسعه ایرانیروزنامه ابتکارخبرگزاری برناروزنامه ایرانسایت اقتصادنیوزسایت مثلث آنلاین