یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

آکنه فقط بیماری بلوغ نیست


آکنه فقط بیماری بلوغ نیست

اکثر مردم فکر می‌کنند آکنه از بیماری‌های دوران بلوغ است اما نیمی از افراد مسن هم ممکن است دچار آکنه ‌شوند....
آکنه بزرگسالان معمولا در جوانانی با پوستی چرب ایجاد می‌شود. با این …

اکثر مردم فکر می‌کنند آکنه از بیماری‌های دوران بلوغ است اما نیمی از افراد مسن هم ممکن است دچار آکنه ‌شوند....

آکنه بزرگسالان معمولا در جوانانی با پوستی چرب ایجاد می‌شود. با این حال، بسیاری از بیماران خانم در سن ۲۰ تا ۳۰ و حتی ۴۰ سالگی با پوستی خشک دچار آکنه می‌شوند. این مساله درمان را سخت می‌کند زیرا اکثر داروهای آکنه مناسب پوست‌های چرب و جوان است و مواد ضدالتهابی موجود در آنها پوست را خشک می‌کند. این داروها برای درمان پوست افراد میانسال مناسب نیست و کلید اصلی در آکنه بزرگسالی پیشگیری است. جوش‌ها دو تا سه هفته قبل از اینکه در صورت ظاهر شوند به وجود می‌آیند. در آکنه بزرگسال باید تعداد جوش‌ها را محدود کرد زیرا امکان دارد جای جوش برای همیشه باقی بماند. به علت اینکه پوست بزرگسال میزان کلاژن کمتری دارد و به سختی می‌تواند آسیب حاصله از التهاب، باکتری و جوش‌های بزرگ را برطرف کند. در جریان درمان بسیار مهم است که از یک رژیم غذایی ضدالتهابی پیروی شود. استفاده از مکمل‌های غذایی با نظر پزشک می‌تواند سودمند باشد.

شاید پزشکان پوست و مو نظرات متفاوتی در مورد تاثیر مواد غذایی بر آکنه داشته باشند اما منطقی و علمی‌تر آن است که خود بیماران در نظر بگیرند آیا بعد از مصرف مواد غذایی مثل آجیل، شکلات یا لبنیات و مواد غذایی چرب پوست‌شان جوش می‌زند یا آکنه‌شان تشدید می‌شود یا نه؟ اگر چنین است حتما از خوردن این مواد غذایی بپرهیزند. ضمنا برای پیشگیری بهتر است مشکلات هورمونی خود را بشناسید و درمان کنید. استفاده از مواد آرایشی چرب، کندن موها توسط بند، موچین و مومک شاید در تشدید آکنه شما موثر باشد. در این موارد هم دقت کنید. استفاده از ترکیبات موضعی رتینویید نیز می‌تواند برایتان موثر باشد. در افراد بالای ۴۰ سال اطراف دهان و چانه امکان به وجود آمدن جوش بیشتر است، پس دقت کنید مواد غذایی که می‌خورید به ویژه مواد غذایی چرب شاید عامل به وجود آورنده این جوش‌ها باشند. اگر جوش‌ پدید آمد، آن را دستکاری نکنید چون پوست شما خاصیت بازسازی خود را همانند جوانی‌تان ندارد و امکان ماندن جای جوش‌ها زیادتر است.

دکتر پروین منصوریی

متخصص پوست و مو استاد دانشگاه علوم پزشکی تهرانهمچنین مشاهده کنید

سایت همشهری‌آنلاینسایت انصاف نیوزروزنامه شرقخبرگزاری مهرسایت فراروخبرگزاری ایرناسایت دیجیاتوسایت خبرآنلاینخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت دیدبان ایران