جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

استخرهای شنا


استخرهای شنا

استخرهای شنا حجم مشخصی از آب هستند که معمولاً در یک فضا با ابعاد و سایز معمولی محصور شده اند استخرهای شنا ممکن است از چشمه های آب گرم و یا آب های شور هم ایجاد شوند

استخرهای شنا حجم مشخصی از آب هستند که معمولاً در یک فضا با ابعاد و سایز معمولی محصور شده‌اند. استخرهای شنا ممکن است از چشمه‌های آب گرم و یا آب‌های شور هم ایجاد شوند. کیفیت آب استخر بستگی به اثر ضدعفونی‌کننده‌ها، شرایط بهداشتی، تعداد شناگران در هر زمان در روز دارد، به‌طور کلی مهمترین هدف در تصفیهٔ آب استخر این است که آب، شرایط سالم و مطبوع برای شنا کردن را داشته باشد که در این‌خصوص موضوعات زیر را باید مورد توجه قرار داد:

- جلوگیری از آلوده شدن آب به باکتری‌های بیماری‌زای خطرناک و محافظت آن

- جلوگیری از رشد آلک‌ها

- اطمینان از عدم وجود مواد سمی و مواد سوزش‌آور برای شناگران

- جلوگیری از ایجاد بو و مزهٔ ناخوشایند

- جلوگیری از خوردگی اتصالات و تجهیزات استخر

- جلوگیری از تشکیل رسوب در استخر و فیلترها و لوله‌های آب

آلودگی استخرها

- شناگران: ازت‌ آمونیاکی و ازت آلی که به‌وسیلهٔ ادرار یا تعریق افراد به میزان متفاوت دفع و وارد آب استخر می‌شود مهمترین منبع اصلی تولید ترکیبات نیتروژن‌دار در آب استخرها هستند که در این میان کودکان سهم عمده‌ای در افزایش مواد ازت‌دار در آب استخر را دارند. به‌علاوه درجهٔ حرارت بالای استخر و درجهٔ حرارت هوا میزان تعریق را افزایش می‌دهد. همچنین گرد و غبار و برگ درختان و چمن هم باعث آلودگی آب استخر می‌شود.

- آلک‌ها: آلک‌ها گیاهان میکروسکوپی می‌باشند که برای بقا نیاز به رطوبت و مواد غذائی دارند. در استخرهای شنا می‌توانند آزادانه در آب شناور باشند و یا به منافذ و یا شکاف‌های سطح استخر خود را بچسبانند. وجود نور خورشید، دی‌اکسید‌کربن، مواد معدنی، ترکیبات ازت‌دار، نیتروژن، اتمسفر و سایر مواد غذائی آلی برای رشد آلک‌ها لازم است. آلک‌ها به‌دلیل پنهان کردن باکتری‌ها سبب رشد آنها و مانع از تأثیر ضدعفونی‌‌کننده‌ها و یا تأخیر در اثر آنها بر باکتری‌ها می‌شوند. در ضدعفونی استخرهائی که رشد آلک‌ها در آنها وجود دارد استفاده از کلر به‌علت واکنش‌هائی که انجام می‌شود سبب ایجاد بو و کدورت و تغییر رنگ و تولید مادهٔ لزجی که لغزنده می‌باشد و می‌تواند حوادثی را ایجاد کند، می‌گردد.رشد زیاد آلک‌ها میزان کار موردنیاز برای ضدعفونی را افزایش می‌دهد تا جائی که سطح معمولی کلر آزاد نمی‌تواند آلک‌ها را از بین ببرد و لازم است سوپرکلریناسیون استخر با افزایش کلر آزاد باقی‌مانده بالاتر از ۱۰ میلی‌گرم در لیتر انجام شود. بعد از این تصفیه باید به‌وسیلهٔ برس زدن لاشه‌ٔ آلک‌های مرده یا نابوده شده را به طریق فیزیکی قبل از اینکه استخر برای استفاده مورد بهره‌برداری قرار گیرد، از آب استخر جدا نمود. وجود آلک‌ها در آب استخر ضدعفونی شده نشان‌دهندهٔ این است که سطح کلر آزاد کافی نیست یا به‌عبارتی دیگر در آن سطح که مانع رشد آلک‌ها شود، نمی‌باشد. آلک‌ها را می‌توان به‌وسیلهٔ آلک‌کش‌های مناسب هم کنترل نمود، و از رشد آنها جلوگیری کرد.

- آمیب و سایر پروتوزوئرها: آمیب و ناگلریا از ارگانیسم‌های تک‌سلولی هستند که به‌طور طبیعی در محیط یافت می‌شود و تحت شرایط مناسب در استخرهائی که سطح مادهٔ ضدعفونی‌کننده کافی نمی‌باشد این پروتوزوئرها به شناگران حمله‌ور می‌شوند و از طریق مجاری بینی به مغز می‌رسند و سبب منینگو انسفالیستیس می‌شوند. این پروتوزودرها با حد لازم مقرر شده مواد ضدعفونی‌کنندهٔ موجود در استخر را از بین می‌برد.

- باکتری‌ها: حضور مواد عالی در آب استخر محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها را فراهم می‌سازد. این میکروارگانیزم‌ها که به‌وسیلهٔ انسان، حیوان، پرندگان و محیط تولید می‌شوند، با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده نابود و یا غیرفعال می‌شوند.

میکروارگانیسم‌های پاتوژن در آب‌هائی که به حد کافی ضدعفونی نشده‌اند شامل استافیلوکوکوس، استرپتوکوکوس، پسودوموناس آئروژینوس، میکروباکتریوم مارینیوم، کلبسیلا، یرسینیا و انواع لژیونلا می‌باشند. استافیلوکوکوسی و استرپتوکوکوسی انیکاتورهای آلوده‌کنندهٔ ناشی از بینی،حلق، دهان و پوست (شناگران) می‌باشند که سبب عفونت‌های گوش، حلق، بینی و پوست می‌شوند. این باکتری‌ها، نسبت به مواد ضدعفونی‌کننده مقاوم‌تر از گروه باکتری‌های کلیفرم می‌باشند. به‌ویژه پسودوموناس آئروژینوس یک پاتوژن فرصت‌طلب است که می‌تواند سبب عفونت‌های پوست، گوش و چشم استفاده‌کنندگان از استخر در شرایطی که میزان ضدعفونی‌کننده ناکافی است، شوند. میکوباکتریوم مارینیوم که سبب دانه‌دار شدن پوست می‌شود، در اطراف و محیط‌های مرطوب استخر یافت می‌شود.

- ویروس‌ها: انسان و حیوانات آب را با ویروس‌هائی که می‌توانند سایر مصرف‌کنندگان را دچار عفونت نمایند آلوده می‌کنند. بسیاری از ویروس‌ها از طریق آب استخر از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. اکثر ویروس‌ها به‌ویژه انترو ویروس‌ها نسبت به کلر مقاومتر از باکتری‌هائی نظیر اشرشیاکلای می‌باشند. ادنو ویروس‌ها سبب ورم ملتحمه، گلو درد، تب می‌شوند. انترو ویروس‌ها مانند دپولیو سبب عفونت‌های گاسترو آنتریک و یرقان می‌شوند و سیستم کوکساکی و مپتاتیس‌آ عصبی را درگیر می‌نمایند و بثورات جلدی ایجاد می‌کنند. تصفیه کردن و ضدعفونی آب استخر ویروس‌های خطرناک را نابود و آب را سالم برای شناگران می‌کند.همچنین مشاهده کنید

سایت عصرایرانسایت نامه نیوزسایت تابناکسایت مشرقخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه تعادلوبگردیخبرگزاری مهرروزنامه توسعه ایرانیروزنامه همشهری