سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

اختلاف ۷۰ میلیارد تومانی


اختلاف ۷۰ میلیارد تومانی

۱۲۰ میلیارد تومان هزینه حضور در المپیک ۲۰۰۸ پکن شده, این در حالی است که سازمان ورزش این رقم را غیر مستند دانسته

دیوان محاسبات اعلام کرده است: ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه حضور در المپیک ۲۰۰۸ پکن شده، این در حالی است که سازمان ورزش این رقم را غیر مستند دانسته و بصراحت عنوان کرده است کل اعتبارات تخصیصی به کمیته ملی المپیک به عنوان مسوول مستقیم حضور در المپیک (طی ۴ سال گذشته تا به امروز)‌ مبلغ ۵۰ میلیارد تومان بوده است.

این که دیوان محاسبات رقم ۱۲۰ میلیارد تومانی را از کجا آورده، موضوعی است که حتی خود مسوولان سازمان را نیز به تعجب واداشته تا از سوی احمد ارشدی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان رسما اعلام شود که این رقم غیرواقعی است.

او به جام‌‌جم توضیح می‌دهد اعتبارات ۵۰ میلیاردی واریز شده به حساب کمیته ملی المپیک طی سال‌های ۸۴، ۸۵، ۸۶ و ۸۷ نیز در شرایطی است که همیشه بین رقم مصوب و رقم پرداختی، اختلاف وجود داشته است، مثل این که طی این ۴ سال باید ۶۹ میلیارد تومان به حساب کمیته المپیک واریز می‌شد که چنین نشد. حتی امسال نیز اعتبارات مصوب کمیته، ۲۰ میلیارد تومان است که تاکنون ۸ میلیارد آن پرداخت شده.

چنین به نظر می‌رسد؛ دیوان محاسبات در راه محاسبه رقم ۱۲۰ میلیاردی، بودجه ورزش قهرمانی سازمان را نیز طی این ۴ سال به رقم، ۵۰ میلیارد اضافه کرده است تا به چنین رقم غیرمستندی رسیده و باعث تشکیک در موضوع شود.

این را نیز باید در نظر گرفت که ۵۰ میلیارد فوق از سوی کمیته ملی المپیک تمام و کمال در ۴ سال مورد اشاره، خرج حضور در المپیک پکن نشده است، بلکه در راه حضور و آماده‌سازی تیم‌ها در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ قطر، بازی‌های داخل سالن آسیایی ماکائو، اولین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی و پرداخت هزینه‌های جاری و پرسنلی کمیته ملی المپیک صرف شده است.

اضافه بر آن که بودجه سازمان که امسال با ۳ میلیارد رشد به ۵۶ میلیارد تومان رسیده است، صرف توسعه و تعمیم ورزش در سطح کشور، پرداخت بودجه تربیت بدنی استان‌ها، نزدیک به ۸۵۰۰ هیات ورزشی، ۴۸ فدراسیون، جوایز قهرمانان و کمک به باشگاه‌ها و... می‌شود.

به هر حال و از آنجا که سازمان تربیت بدنی اعلام آمادگی کرده که مدارک و مستندات خویش را در جهت تنویر افکار عمومی در اختیار نهادها و دستگاه‌های نظارتی قرار دهد، چنین به نظر می‌رسد پرونده هزینه‌های المپیک همچنان مفتوح باشد.

حجت‌الله اکبرآبادیهمچنین مشاهده کنید

سایت اکوایرانخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت دیدارنیوزخبرگزاری ایلناسایت پارسینهسایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری برناسایت انصاف نیوزسایت اعتماد آنلاینروزنامه ایران