شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

دوران سخت و غیرقابل پیش بینی ژرمن ها


دوران سخت و غیرقابل پیش بینی ژرمن ها

یواخیم لو سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان می گوید اگر اخیرا قرارداد خود را تا زمان اتمام جام ملت های اروپا ۲۰۱۲ تمدید کرده, با این شور و شوق و دلگرمی و کنجکاوی است که ببیند آیا می تواند عنوان سومی جام جهانی چندی پیش آفریقای جنوبی را به قهرمانی در اروپا بدل کند یا خیر

یواخیم لو سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان می‌گوید اگر اخیرا قرارداد خود را تا زمان اتمام جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ تمدید کرده، با این شور و شوق و دلگرمی و کنجکاوی است که ببیند آیا می‌تواند عنوان سومی جام جهانی چندی پیش آفریقای جنوبی را به قهرمانی در اروپا بدل کند یا خیر.

از «لو» ۵۰ ساله قبل از شروع جام جهانی امسال هم خواسته شده بود در سمت خود ماندنی شود، اما او موضوع را به پایان این رقابت‌ها موکول کرده و گفته بود تا زمانی که رتبه و مقام ژرمن‌ها در این مسابقات مشخص نشود، وی نیز نمی‌تواند فردای خود را در ارتباط با تیمش ترسیم کند و این دو قسمت و فاکتور مرتبط با یکدیگر هستند و از هم تاثیر می‌پذیرند. با این حال سوم شدن ژرمن‌ها در این جام و نمایش‌های خوبی که ارائه دادند عملا سرمربی اشتوتگارت را ماندنی و وی را مایل و تشویق به رسیدن به هدفی کرد که برشمردیم.

ژرمن‌ها در جام نوزدهم در سد اسپانیا (که قهرمان شد) توقف کردند و در بازی رده‌بندی اروگوئه را هم بردند و مهم‌تر این که در زمان زدن مجموعا ۸ گل به تیم‌های انگلیس و آرژانتین در مراحل یک هشتم و یک‌چهارم نهایی بسیار منضبط و برنامه‌دار و فنی نشان دادند. دلگرمی حاصل از همین نمایش‌ها در ابقای سرمربی سابق اشتوتگارت در اردوی ملی ژرمن‌ها سهم بسزایی داشته است. او حالا باید رتبه نخست جامی را هدف بگیرد که تا برگزاری مرحله نهایی آن ۲۲ ماه مانده است و آلمان تحت هدایت خود وی در سال ۲۰۰۸ نایب قهرمان آن شد و از قضا در آن دوره نیز فقط اسپانیا سد راه آلمانی‌ها شده و در فینال آنها را یک بر‌صفر شکست داده بود.

● بسیار خوشحال

اضافه بر لو اعضای نزدیک به وی در کادر سرپرستی و فنی تیم ملی آلمان و به واقع گروه کاری «لو» نیز همچون او تا جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ تمدید قرارداد کرده‌اند. آنها هانس دیتر فلیک دستیار اول لو، آندریاس کوپکه، مربی دروازه‌بان‌های تیم ملی آلمان و اولیور بیرهوف سرپرست این تیم و عضو بارز تیم فاتح جام ملت‌های اروپا ۱۹۹۶ هستند. همگی آنها حداقل تا پایان یورو ۲۰۱۲ که محل برگزاری آن کشورهای لهستان و اوکراین است، مصدر کار و حائز سمت‌های فعلی خود خواهند ماند. مگر این که اتفاق غیرقابل پیش‌بینی و عجیب تا آن زمان روی بدهد.

«لو» که پیش از منصوب شدن به عنوان سرمربی تیم ملی آلمان ۲ سال نیز به عنوان کمک مربی این تیم و دستیار یورگن کلینزمن سرمربی وقت آن تیم (از ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶) کار می‌کرد، می‌گوید: «همه ما از این که می‌توانیم به کار گروهی و تلاش جمعی‌مان برای ارتقای بیشتر تیم ملی آلمان ادامه بدهیم، بسیار خوشحالیم. آنچه بیش از هر نکته‌ای اسباب دلگرمی من و وسیله‌ای برای ماندنم بوده، این است که تیم فعلی ما آینده‌ای روشن‌تر از این دارد و می‌تواند به درجات بهتر و بالاتری هم برسد و در حد فعلی توقف نکند. به لطف کار خوبی که در سطح فوتبال جوانان در آلمان انجام می‌شود و پرداختن مستمر باشگاه‌های ما به این رده سنی تیم ملی بزرگسالان ما می‌تواند مجری بازی‌هایی بهتر و زیباتر و سریع‌تر در آینده نزدیک و به امتداد جام جهانی ۲۰۱۴ باشد و از این طریق اعتبار کل فوتبال آلمان بیشتر شود.»

با این که جام جهانی نوزدهم به اسپانیا رسید و این کشور بعد از قبضه کردن پیکارهای یورو، در جام جهانی نیز حرف اول را زد و دیه‌گو فورلان اروگوئه‌ای فراتر از همه مردان شاخص حاضر در جام عنوان بازیکن برتر مسابقات را به خود اختصاص داد، اما شماری از بهترین جوانان این جام از اردوی آلمان می‌آمدند. به طوری که توماس مولر ۲۰ ساله هم آقای گل شد و هم عنوان بازیکن برتر جوان پیکارها را مال خود کرد.

سامی خدیرا هافبک ۲۳ ساله اشتوتگارت نیز در این پیکارها چنان درخشید که رئال مادرید به بازی وی علاقه‌مند شد و در پایان جام نوزدهم او را به صف مردان مشهور خود و به جمع کهکشانی‌هایش افزود و مسعود اوزیل که ۲۲ ساله و عضو وردربرمن نیز با وجودی که بارسلونا را خواهان خود می‌دید، به رئال مادرید پیوست.

این در صورتی است که از اهمیت کار فیلیپ لام، ماریو گومز و مارکو مارین بگذریم و دستاوردهای لوکاس پودولسکی و مانوئل نوئر را در تیم آلمان معمولی بشمریم که البته این امر غیرممکن است.

● متکی بر انضباط

با این حال به نظر می‌رسد حسن اصلی ژرمن‌ها نه ویژگی انفرادی بازیکنانشان بلکه بازی گروهی و شور و جنگندگی و انسجام تیمی آنها باشد و مواردی که به نظر می‌رسد فقط از ژرمن‌ها سر می‌زند و عمده‌ترین آنها انضباط و بازی کاملا منطبق و متکی و مبتنی بر این خصلت است. لو معتقد است اگر این محسنات با تلاش بیشتر و ادامه سیستم ممارست و سختکوشی همراه نشود، در یورو ۲۰۱۲ توفیق مهمی حاصل نخواهد آمد و نقشه‌های او و یارانش برای قهرمان‌شدن در اوکراین و لهستان بی‌حاصل خواهد ماند و بازنده‌های اصلی خود ژرمن‌ها خواهند بود.

یک عنصر تاثیرگذار دیگر در ساختار فعلی فوتبال ملی آلمان «ماتیاس سامر» است که در سال ۱۹۹۶ مرد سال اروپا شد و دلیل اصلی قهرمانی این کشور در مسابقات جام ملت‌های اروپا در آن سال بود. او اینک مدیر فنی تیم ملی است و گفته می‌شود علی‌رغم برخی سوءتفاهم‌های اولیه بین وی و لو، اکنون تفاهم کامل بین آنها برقرار است و بین وظایف سامر و مسوولیت‌های اولیور بیرهوف به عنوان سرپرست تیم ملی آلمان هم تداخلی به وجود نیامده است. او می‌گوید: «اینک من و سامر دیدگاه‌های نسبتا مشترکی داریم و می‌دانیم که چه باید انجام بدهیم و این می‌تواند به سود تیم ملی تمام شود که به تفاهم‌هایی از این دست و کار هر چه بیشتر نیاز دارد.»

تئوزوان زیگر، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان می‌گوید: «خوشبختانه با یواخیم لو هیچ مشکلی نداشته‌ایم و فکر می‌کنم یکی از دلایل اصلی موفقیت تیم ملی آلمان نیز همین مساله بوده باشد. از این طریق تیم ملی بدون هیچ مساله حاشیه‌ای به کار و تلاش پرداخته و همیشه نگاه به سمت جلو داشته است.»

● هماهنگی کامل

بیرهوف نیز معتقد است راز ادامه پیروزی ژرمن‌ها در عین نزول آشکار سطح فنی فوتبال آلمان و کاهش شدید تعداد ستاره‌ها در این کشور نظم ذاتی آنها و کار بر پایه انضباط و برنامه‌ریزی دقیق است. وی که پدیده یورو ۱۹۹۶ بود و با ورودش به میدان در اواسط نیمه دوم مسابقه فینال با زدن ۲ گل شوکه‌کننده (یکی در ۱۸ دقیقه پایانی و دیگری در وقت اضافی)‌ عقب‌ماندگی ۰ـ۱ آلمان در برابر چک را به برتری ۱ـ۲ و کسب عنوان قهرمانی بدل کرد، می‌گوید: «خوشخبتانه چه در ارتباط با یورو ۲۰۰۸ و چه جام‌جهانی ۲۰۱۰ هماهنگی کامل و برنامه‌ریزی معقول گروهی بر کار ما حاکم بوده و از این بابت ایرادی نداشته‌ایم و اگر هم بحثی وجود داشته، به سرعت بین ما حل و رفع شده است. اینک نیز با چنان روحیه‌ای به سمت آینده به حرکت درمی‌آییم تا به آن چه می‌خواهیم برسیم. برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، وقت باقیمانده تا شروع دور نهایی جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۰ زیاد نیست و باید از حالا شتاب بگیریم و برای کار و تلاش بیشتر آماده شویم و برنامه داشته باشیم.»

● تضمینی در کار نیست

با احتساب شروع مرحله انتخابی جام مذکور حرف‌های بیرهوف صحیح به نظر می‌رسد. آلمان چهارشنبه شب ۲۰مرداد در یک بازی تدارکاتی در این ارتباط و به واقع در اولین مسابقه خود بعد از جام‌جهانی ۲۰۱۰ با دانمارک ۲ـ۲ مساوی کرد و آن هم در شرایطی که ابتدا ۰ـ۲ از رقیب پیش افتاده بود. آلمان در مرحله مقدماتی یورو ۲۰۱۲ در گروه نخست در کنار تیم‌های ترکیه، اتریش، بلژیک، قزاقستان و آذربایجان قرار دارد و با این که به نظر می‌رسد صعود به عنوان تیم برتر این دسته کار آن قدرها سختی هم نباشد اما پیشینه مسابقاتی از این دست و سوابق شگفتی‌سازی در جام‌های بزرگ باعث می‌شود هیچ تضمینی برای آینده فوتبال آلمان در دست نباشد. همین مساله است که ۲۲ ماه باقیمانده تا مرحله نهایی جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ را به دورانی سخت و غیرقابل پیش‌بینی برای ژرمن‌ها و البته حریفان آنها بدل‌می‌کند.

خبرگزاری آلمان

مترجم: وصال روحانیهمچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانوبگردیروزنامه شرقسایت رویداد 24سایت بیتوتهخبرگزاری صدا و سیماسایت جمارانسایت تجارت نیوزسایت برترینهاسایت همشهری‌آنلاین