یکشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 28 May, 2023
مجله ویستا

نسخه‌ای برای پوست


سلامت و بهداشت جسم مهمترین مقوله زندگی ما است اما زیبایی نیز از این مقوله مستثنی نیست چون خوراك روح است و اعتماد به نفس انسان را بالا می برد. حال اگر بخواهیم روح را تغذیه كنیم …

سلامت و بهداشت جسم مهمترین مقوله زندگی ما است اما زیبایی نیز از این مقوله مستثنی نیست چون خوراك روح است و اعتماد به نفس انسان را بالا می برد. حال اگر بخواهیم روح را تغذیه كنیم باید به زیبایی و سلامت پوست و همچنین روان خود توجه ویژه ای داشته باشیم. یكی از اصولی كه هم سلامت جسم و هم روح را تضمین می كند انجام حركات ورزشی است گرچه نقش تغذیه را نمی توان نادیده گرفت. ورزش فقط برای اندام ها نیست بلكه صورت هم جزیی از بدن است كه نیاز زیادی به ورزش دارد تا همیشه شاداب و باطراوت بماند. ما با ورزش و تغذیه مناسب و همچنین رسیدگی مناسب به پوست می توانیم همیشه پوستی شاداب، بدون چروك و جوان داشته باشیم.

در مرحله اول شما را با انواع ورزش های مناسب صورت آشنا كرده سپس در مراحل بعدی ساخت انواع كرم و لوسیون را به شما آموزش می دهیم.

ماساژ

قبل از شروع ورزش ابتدا پوست را با كرم مرطوب كننده كاملاً می پوشانیم و سپس شروع به تمرین می‌كنیم.

چشم ها را تا حد امكان باز كرده تا عدد ۱۰ بشمارید.

بینی را به حالت عطسه درآورده و از سوراخ های بینی بازدم كنید.

دهان را به چپ متمایل كرده و خمیازه بكشید و مجدداً به راست.

دهان را باز كرده به طوری كه عضله لب بالا ثابت و لب پایین را تا حد امكان به پایین متمایل كنید (این كار را یك دقیقه انجام دهید).

لب ها را به حالت سوت زدن درآورده و چندبار تكرار كنید.

دهان را به حالت فریاد باز نگه دارید به مدت یك دقیقه.

برای از بین بردن خط خنده در كنار لب ها، گونه ها را از هوا پر كرده تا ۱۵ بشمارید و یك دفعه هوا را خارج كنید یا با انگشت اشاره به شكل دورانی به طور قرینه ماساژ دهید و تا بالای گونه ها و گوشه خارجی چشم ادامه دهید.

با انگشت اشاره و میانی دو دست ضربه های یكنواخت به پیشانی (حد فاصل دو ابرو) زده و آرام به سمت شقیقه ها پیش ببرید.

چانه را به كمك انگشتان اشاره از مركز به خارج فشار دهید.

گونه ها را از پایین به بالا ماساژ داده و دست ها را به سمت گوش ها ببرید.

چشم ها را در جهت عقربه ساعت از راست به چپ و بالعكس به صورت دورانی حركت دهید (پنج بار).

انگشت ها را روی بینی قرار داده و آرام از زیر چشم به سمت شقیقه بكشید و چند لحظه نگه دارید. این عمل را چند بار تكرار كنید.

این ورزش ها حداقل یك روز درمیان باید انجام شود.

پاكسازی پوست

پاكسازی انواع مختلف دارد و روش پاكسازی نیز به نوع پوست بستگی دارد. پاك كننده ها به انواع كرم ها، بخورها، شیرها و صابون های پاك كننده تقسیم می شوند.

بخور برای پوست های چرب یا معمولی تا هفته ای ۲ بار و برای پوست های خشك ۲ هفته یك بار توصیه می شود. پاك كننده های گیاهی، كرم ها و صابون های پاك كننده برای پوست های چرب تا ۲ یا ۳ بار در روز و برای پوست های خشك روزی یك بار متغیر است. در شب از هیچ كرم یا مواد دیگر استفاده نكنید تا تنفس پوست به راحتی صورت پذیرد.

نحوه بخور دادن كه بهترین روش پاكسازی پوست بوده و آلودگی ها را از عمق پوست خارج می كند بدین گونه است كه در آب در حال جوش بخور گیاهی ریخته و حوله ای را روی سر بیندازید و به مدت ۱۰ دقیقه صورت را روبه روی آب جوش نگهدارید. پس از بخور به مدت یك ساعت از منزل خارج نشوید زیرا منافذ پوست كاملاً باز است. گیاهانی كه می توان از آن به عنوان بخور استفاده كرد عبارتند از بابونه، رازیانه، آویشن، اسطوخودوس، بومادران، نعنای صحرایی، زیرفون، گزنه سفید، اكلیل كوهی و گلاب.

ساخت چند نوع كرم پاك كننده و گیاهی

۱ _ كرم پاك كننده: ۱ قاشق غذاخوری سر صاف كره كاكائو، ۱ قاشق غذاخوری لانولین و نصف فنجان روغن بادام شیرین.

كره كاكائو و لانولین را در ظرفی روی بخار آب حرارت بدهید سپس روغن بادام را به آن افزوده و هم بزنید و از روی حرارت بردارید. مایع به دست آمده را در مخلوط كن ریخته و كاملاً مخلوط كنید. پس از سرد شدن در یك ظرف غیرفلزی بریزید. برای پوست های خشك به ازای هر سه قاشق از این كرم ۱ قاشق آب اضافه كنید تا رطوبت پوست تامین شود.

۲- پاك كننده گیاهی: مقداری گل خشك رازیانه را در آب جوش بریزید و بگذارید چند ساعت بماند. حاصل كار پاك كننده بسیار خوبی است كه در تنگ كردن منافذ پوست خیلی موثر است.

۳- دو قاشق مغز تخمه آفتابگردان بوداده را كوبیده با یك قاشق چایخوری آب مقطر و یك چهارم قاشق چایخوری عسل و یك چهارم قاشق چایخوری روغن آفتابگردان مخلوط كنید كه علاوه بر تمیز كردن پوست به واسطه داشتن ویتامین E، آن را تغذیه می كند.

۴- بلغور جو دوسر و سبوس گندم را با آب به حالت خمیر درآورده و پوست را به آرامی با آن ماساژ داده و با آب نیم گرم بشویید.

۵- اگر پوست چربی دارید می توانید آب سیب زمینی خام را گرفته و پوست را با آن تمیز كنید.

۶- اگر پوست خشكی دارید می توانید از روغن بادام به همراه صابون های گلیسیرینه استفاده كنید.

در مباحث بعدی ساخت انواع كرم های گیاهی برای چین و چروك، درمان جوش ها، كك و مك، آفتاب سوختگی، رفع كبودی زیر چشم و... را دنبال خواهیم كرد.

لیلا شا مرادی زادههمچنین مشاهده کنید

روزنامه دنیای اقتصادسایر منابعسایت مجله شبکهسایت چیدانهسایت اصلاحات نیوزسایت مشرقروزنامه توسعه ایرانیسایت رویداد 24خبرگزاری تسنیمسایت لنداسپا