پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

مراقبت از دندان‌های کودک


مراقبت از دندان‌های کودک

عادات صحیح مراقبت و نگهداری از دندان‌ها می‌تواند حتی قبل از رویش دندان‌ها هم شکل گیرد. پاک‌کردن لثه کودک با پارچه‌ای نرم و تمیز بعد از غذادادن به او از تجمع باکتری‌ها جلوگیری …

عادات صحیح مراقبت و نگهداری از دندان‌ها می‌تواند حتی قبل از رویش دندان‌ها هم شکل گیرد. پاک‌کردن لثه کودک با پارچه‌ای نرم و تمیز بعد از غذادادن به او از تجمع باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. هنگامی هم که دندان‌ها درآمدند، روزی ۲ مرتبه با مسواکی نرم و مخصوص کودک، دندان‌های او را تمیز کنید.هنگامی که کودک در سنین قبل از مدرسه است، استفاده از خمیردندان را به او بیاموزید. البته دقت داشته باشید مسواک را با لایه‌ای از خمیر دندان نپوشانید بلکه تنها کافی است مقدار کمی از آن را روی مسواک قرار دهید. کودکانی که سنشان کمتر است ممکن است خمیر دندان را قورت دهند و خوردن بیش از حد خمیردندان‌های حاوی فلوراید در درازمدت می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های دائمی روی دندان‌ها شود.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

همه اعضای خانواده باید به دندان‌ها و حفظ سلامت آنها اهمیت دهند و بخوبی از آنها مراقبت کنند. کودکان نیز باید از همان دوران کودکی بیاموزند چگونه باید از دندان‌های خود مراقبت کنند. همه اعضای خانواده باید حداقل روزی ۲ مرتبه دندان‌های خود را مسواک بزنند و البته بزرگسالان نخ دندان را هم نباید فراموش کنند. مراجعه مرتب و دائمی به دندانپزشک نیز از دیگر مواردی است که نباید آن را نادیده گرفت. پدر و مادر می‌توانند از دندانپزشک در مورد شیوه صحیح مسواک‌زدن دندان‌های کودک نیز مشورت بگیرند.

رژیم غذایی و سلامت دندان‌ها

یکی از توصیه‌های دندانپزشکان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، اجتناب از مصرف مواد غذایی شیرین، چسبنده و تنقلات ناسالم میان روز است. برای این منظور بهتر است مصرف مواد شیرین را کاهش دهید و در طول روز آب کافی بنوشید. شیشه شیر کودکان نیز می‌تواند مشکلات بیشتری برای سلامت دندان‌ها ایجاد کند. هنگامی که مایعات درون بطری، شیر یا آبمیوه، برای مدتی طولانی در تماس با دندان‌ها باشد، قند موجود در آن می‌تواند باعث پوسیدگی شود. در چنین شرایطی پوسیدگی دندان‌ها بیشتر شده یا ممکن است دندان‌ها تغییررنگ دهند. به همین دلیل هیچ وقت نگذارید کودک با شیشه شیر به رختخواب برود یا در طول روز با آن در خانه بگردد. بنابراین خوب است به او بیاموزید از لیوان یا فنجان برای نوشیدن مایعات استفاده کند.

مکیدن شست

این عادتی طبیعی برای کودکان است که شست، سایر انگشتان یا پستانک خود را بمکند. بیشتر کودکان، خودشان این عادت را تا ۴ سالگی ترک می‌کنند. در چنین شرایطی معمولا مشکلی هم برای دندان‌ها پیش نخواهد آمد، اما اگر کودک پس از ۴ سالگی هنوز این عادت را دارد، بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید. وی می‌تواند دندان‌ها را به دقت بررسی کند تا هنگام رشد آنها مشکلی ایجاد نشود.

Familydoctor.org

مترجم : نیلوفر اسعدی بیگی