پنجشنبه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۱ / 1 December, 2022
مجله ویستا

تاریخچه جام باشگاههای اروپا


تاریخچه جام باشگاههای اروپا

لیگ قهرمانان اروپا تورنمنت هیجان انگیز سالیانه ایست که میان معتبرترین و موفق ترین باشگاههای اروپا برگزار میشود و در نهایت یک تیم سلطان باشگاهها لقب میگیرد

لیگ قهرمانان اروپا تورنمنت هیجان انگیز سالیانه ایست که میان معتبرترین و موفق ترین باشگاههای اروپا برگزار میشود و در نهایت یک تیم سلطان باشگاهها لقب میگیرد.

چامپیونز لیگ (Champions League) نخستین سری رقابتهای بین باشگاهی است که کار خود را دقیقا" یک ماه بعد از اولین کنگره سران یوفا (UEFA) که در شهر وین و تاریخ ۲ مارس ۱۹۵۵ برگزار شد، آغاز کرد. البته بنا به دلایلی نامشخص، ایده و فکر برگزاری رقابتهای اروپا متعلق به اتحادیه یوفا نبوده است. در ابتدا این رقابتها European Champion Clubs Cup نامیده می شد که بعدها برای سهولت آن را European Cup می گفتند، از سویی دیگر بسیاری از مسوولان بنیانگذاران یوفا نگران رقابتهای تیم های ملی بودند و پیرامون این جریان تنها گابریل هانوت سردبیر روزنامهL" Equip بود که در مجموع به دنبال یک مناسبتی به منظور ایجاد رقابتی گسترده میان تیمهای باشگاهی اروپایی می گشت، چرا که به نظر می رسید بازیهای یوفا محدودیت های خاصی دارند.

هانوت با کمک همکارش ژاکه فران (Jacques Ferran)، توانست از پس چالشهایی که سر راه این رقابتها بود بربیاید تا بالاخره اولین سری این بازیها چهارشنبه شبها در زیر نور چراغ و پروژکتورهای عظیم الجثه استادیومها انجام شد. این تورنمنت به حمایت موسسهL" Equip برگزار گشت، اگرچه آنها هم نمی دانستند برای تیم پیروز این بازیها چه اتفاقی قرار است رخ دهد، اما از باشگاه های مطرح و معتبر اروپایی دعوت کردند که پا به عرصه رقابت گذاشته و قدرت خود را محک بزنند.

▪ اولین بازیها

نتیجه این تلاشها چنان شد که در روز دوم و سوم آوریل ۱۹۵۵ طبق مقررات وضع شده توسطL" Equip ، ۱۶ تیم تاپ اروپایی با هم به رقابت پرداختند و به مصاف یکدیگر رفتند. اولین مسابقه جام باشگاههای اروپا میان دو باشگاه Sporting Clube De Portegal و FK Partizan در شهر لیسبون پرتغال انجام شد که در بازی رفت دو تیم به تساوی ۳:۳ رسیدند، اما در بازی برگشت که در شهر بلگراد برگزار شد، تیم پارتیزان با نتیجه ۵:۲ به دور بعدی بازیها صعود کرد.

▪ رئال یکه تاز لیگ اروپا

دردوره های آغازین این رقابتها تنها یک باشگاهها بود که توانست در پنچ دوره فینال قهرمان این بازیها شود و آن تیمی نبود جز رئال مادرید.

پس از گذشت سالها که از انجام این تورنمنت گذشت، تیمهای دیگری هم به جرگه مدعیان رقابتها پرداختند و آژاکس و بایرن مونیخ هر کدام، سه بار قهرمان فینال شدند. اما این قهرمانی ها برای هیچ تیمی به مدت طولانی ماندگار نماند و حتی تیم آژاکس چهارمین مقام قهرمانی اش را بعد از ۲۲ سال پس از آخرین عنوانش (در سال ۱۹۷۰) توانست کسب کند.

رئال مادرید پس از ۳۲ سال در ۱۹۹۸ مقام قهرمانی را از آن خود کرد و بایرنی ها در ضربات پنالتی برابر میلان توانستند پس از ۲۶ سال قهرمان شوند.

در این میان فقط لیورپول بود که توانست ما بین سالهای ۱۹۷۷ و ۱۹۸۴ چهار بار کسب عنوان کند، اما فرمت و قالب تورنمنت قهرمانی باشگاههای اروپا در فصل ۹۳-۱۹۹۲ با اضافه کردن یک دور حذفی کمی تغییر یافت، البته به مدت یک فصل این شیوه به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت و رقابتها از ۸ تیم به ۳۲ تیم ارتقاء پیدا کرد و حالا این رقابتها در همین قالب سرتاسر اروپا سه شنبه و چهار شنبه شبها برگزار میگردد.

▪ موزیک بازیها

موسیقی این رقابتها که که از تلویزیون پخش می شود توسط تونی بریتن (Tony Britten) ساخته شده و آکادمی کر سنت مارتین (St. Martin Chore Academy) و ارکستر سمفونی رویال فیل هارمونیک (Royal Phill Harmonic) آن را اجرا کردند. این موسیقی به سه زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی در بازی افتتاحیه و اختتامیه رقابتها و جشنی که هر ساله برگزار میگردد اجرا می شود.

http://poroge.parsiblog.com/Archive۲۸۴۶۱.htm?P=۷همچنین مشاهده کنید

سایت تابناکروزنامه شهروندسایت زومیتسایت اقتصادنیوزسایت فرادیدسایت انتخابسایت خبرآنلاینروزنامه همشهریروزنامه آفتاب یزدسایت دیپلماسی ایرانی