دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

لهستان الگوی برتر در میزبانی والیبال


از لیگ جهانی والیبال چندین ماه می گذرد خاطرات به یاد ماندنی که در مرحله پایانی این مسابقه ها در اذهان باقی مانده بود کم رنگ تر از قبل شده اند

از لیگ جهانی والیبال چندین ماه می گذرد. خاطرات به یاد ماندنی که در مرحله پایانی این مسابقه ها در اذهان باقی مانده بود کم رنگ تر از قبل شده اند. حتی برزیلی های طلایی پوش که قهرمانی را جشن گرفته بودند یا لهستانی های پرتلاش که میزبانی غیرقابل باوری داشتند این داستان را به تاریخ سپردند. تقریباً همه چیز به روال معمول برگشته است.

بازیکنان به باشگاه هایشان برگشته اند و فدراسیون ها مشغول برگزاری لیگ هستند. این روزها زندگی عادی برای والیبالی ها در جریان است. در چنین شرایطی فدراسیون جهانی والیبال برنامه های تحقیقاتی اش را پی می گیرد. Fivb آنچه که در ماه های گذشته انجام داده را آنالیز می کند و برنامه های آینده را مقابل نتایج حاصله قرار می دهد تا در تورنمنت های آتی اوضاع بهتر شود. برای سران فدراسیون جهانی و بخصوص شخص دکتر روبن آکوستا برگزاری هرچه بهتر لیگ جهانی اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد. هرچند مسابقاتی مثل قهرمانی جهان یا جام جهانی نیز اهمیت به سزایی دارند.

اما کسی نمی تواند منکر لیگ جهانی و استقبال بی نظیر از آن شود. جایزه نجومی که بالغ بر ۲۰ میلیون یورو می شود انگیزه را در نزد همه ستارگان دنیا دوچندان می کند تا برای دست یافتن به آن بیش از همیشه تلاش کنند. استقبال طرفداران حرفه ای و آماتور این رشته از لیگ جهانی نیز بی نظیر است و البته نمی توان رقابت تلویزیون ها برای خرید امتیاز پخش تصاویر مسابقه ها را نادیده گرفت. در هاوانا وقتی کوبا مقابل تیم های دیگر قاره ها به میدان می رود دست کم ۱۵ هزار نفر به سالن می روند تا تیم کشورشان را موردحمایت قرار بدهند. اوضاع در برزیل غیرقابل باور است.

هیچ یک از بازی های این تیم در ریودوژانیرو کمتر از ۲۰ هزار تماشاچی نداشت و در اروپا نیز شرایط کاملاً مساعد است. دیگر همه تیم ها از نحوه حضور تماشاچیان چشم بادامی هنگام بازی های خانگی چین، ژاپن و کره در لیگ جهانی باخبرند و از آن به نیکی یاد می کنند. لیگ جهانی والیبال با این استقبال گسترده علاقه مندان آینده خود را روشن تر از همیشه می بیند.

Fivb که قدرتمندترین لیگ جهان را در بین تمامی رشته ها با برگزاری این لیگ پرهزینه راه اندازی کرده است در طرح جدید خود نسبت به گرایش مردم و تلویزیون ها به بازی ها حساسیت خاصی به خرج می دهد و این نکته را در دستور کار کارشناسان خود قرار داده است. براساس گزارش های منتشره در دوره های آینده لیگ جهانی والیبال میزبانی مرحله نهایی مسابقه ها به کشورهایی اطلاق می شود که علاوه بر امکانات خوب، سالن ها را مملو از تماشاچی کنند. این تصمیم پس از برگزاری مرحله نهایی لیگ جهانی اخیر در لهستان اتخاذ شده است.

● رقابت های جذاب

به باور فدراسیون جهانی والیبال جذابیت رقابت های مرحله نهایی لیگ جهانی که در لهستان برگزار شد بیش از ادوار گذشته بود. در گزارش Fivb آمده است: موج عظیم قرمز و سفید بیشترین رنگی بود که در سالن اسپودک به چشم می خورد و پیداکردن رنگی غیر از سفید و قرمز کاری بس دشوار بود. تقریباً همه چیز به رنگ پیراهن تیم ملی لهستان درآمده بود. شیپورها، پرچم ها، کلاه ها و حتی کفش های تماشاگران هم به رنگ پیراهن تیم کشورشان درآمده بود.

این چیزی کم سابقه در همه ادوار لیگ جهانی بود. در برزیل هم اوضاع اینگونه مشاهده نشد. شاید تنها مأموران امنیتی با لباس های زرد به ما یادآوری می کردند که تیمی غیر از لهستان با ۶ بازیکن بزرگ و جهانی اش در سالن اسپودک حضور دارند. شما در کمتر نقطه ای از جهان می توانید علاقه مندان و حامیان والیبال را اینقدر مشتاق مثل شهر کاتوویچ لهستان بیابید. کارشناسان ارزیاب فدراسیون جهانی والیبال اخیراً در جلسه ویژه fivb در لوزان سوئیس طرفداران لهستان را به عنوان تماشاگران نمونه لیگ جهانی انتخاب کردند.

fivb در ادامه گزارش خود می افزاید: «۱۷ هزار نفر - البته شاید هم بیشتر- کف زنان و تشویق کنان یک لحظه از حمایت از تیم کشور خود دست برنداشتند. آنها تیم های مورد علاقه دیگری هم داشتند چون که علاقه مندان حرفه ای والیبال هستند و همواره آماده تشویق تیم های خوب اند. هرچند برزیل با پیروزی ۱-۳ مقابل روسیه قهرمان شد و لهستان نتوانست روی سکو بایستد اما این استحقاق را داشت از آن به عنوان روح بخشیدن به بازی های قهرمانانه یاد کرد.» گزارش fivb مسیر خود را به سمت بازی های آخرین دور لیگ جهانی سوق می دهد و این طور ادامه پیدا می کند: «والیبال قدرتی روسیه که اسپکر قهاری مثل وادیم شاموتسکیخ را در ترکیب داشت در برابر سرعتی های برزیل کاری از پیش نبرد. همان طور که پیش بینی می شد ریکاردو گارسیا به عنوان MVP مسابقات شناخته شد و زمانی که دکتر آکوستا رئیس فدراسیون جهانی والیبال جایزه ۳۵۰ هزار دلاری را به این بازیکن اهدا کرد، اشک از چشمانش سرازیر شد. از خوشحالی برناردو ریزنده سرمربی برزیلی ها همین بس که می توان گفت وی یک چک یک میلیون دلاری دریافت کرد.

مردم به خوبی به یاد دارند در سال ۲۰۰۱ در کاتوویچ با یک پیروزی مهیج، برناردو شروع به پایه ریزی تیمی کرد که به زودی در بازی های قهرمانی جهان و المپیک حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت. در آن سال ها با وجود ریکاردینیو که دست های طلایی داشت، پولتاوسکی با سرویس های به یاد ماندنی اش و نیز بهترین اسپکر فصل، یوری برژکو جایزه به دفاع برزیلی گوستاوو ادرز رسید. او مدافع همیشگی تور است. مدال برنز به آمریکا تعلق گرفت. تیمی که به وسیله سرمربی نیوزلندی اش، مک کوتچنو به خوبی سازماندهی شده بود طوری که لیبروی این تیم ریچارد لمبورن عنوان بهترین لیبروی دور نهایی را از آن خود کرد.

● بدشانسی بلغارستان و فرانسه

لهستانی ها که با وجود حمایت های فراوان طرفدارانشان مقامی بهتر از چهارمی پیدا نکردند جایزه بهترین پاسور را به خود اختصاص دادند. آن هم به وسیله پاول زاگومنی، اما این برای رهایی از ناراحتی تیم لهستان کافی نبود. با این تفاسیر باید گفت تیم رائول لوزانو علاوه بر این که در زمینه جذب تماشاچی و نحوه میزبانی از نظر فدراسیون جهانی بهترین شناخته شد با ارائه بازی های خوب و شرافتمندانه و به کار گرفتن استعدادهایی مثل مایکل ویناریسکی نگاه ها را به خود جلب کرد.

لهستانی ها یک سال قبل از این وقایع نیز در رقابت های جهانی ژاپن خوش درخشیده بودند. علاوه بر لهستان، تیم های دیگری نیز بودند که از نظر آنالیزورهای fivb شایستگی کسب مقامی بهتر در لیگ جهانی را داشتند. بلغارستان یکی از این تیم ها است. آنها با شکست دادن برزیل نام خود را تا حد یک مدعی درجه اول بر سر زبان ها انداختند ولی شکست تحقیرآمیز این تیم برابر روسیه آنها را حتی از رسیدن به مرحله نهایی بازداشت. فرانسه دیگر تیمی بود که در مرحله گروهی شایستگی بسیاری از خود بروز داد ولی اسیر مصدومیت غیرمنتظره چند ستاره اصلی خود شد.

خروس ها حتی فرانتس گرانورکا را در بازی با آمریکا به طور موقت روانه زمین کرده بودند اما شکست خوردند و رؤیاهایشان را در این فصل بر باد رفته دیدند. این در شرایطی بود که فرانسوی ها سال قبل تا مرز قهرمانی در لیگ جهانی پیشروی کرده بودند. آنچه مسلم است فدراسیون جهانی والیبال با هزینه های سرسام آورش قصد دارد لیگ جهانی را از این سطح هم بالاتر ببرد و برای نیل به هدف خود تلاش می کند انگیزه ها را در نزد کشور های مختلف افزایش بدهد. شاید برای همین منظور بود که از میزبانی لهستانی ها به عنوان یک نمونه یاد شده است.

از یاد نبریم لهستانی ها برای تکمیل اقدام های خود از پوشش تلویزیونی فوق العاده ای بهره گرفتند. استفاده از ۲۵ دوربین پیشرفته به وسیله شبکه تلویزیونی polsat این امکان را به میلیون ها نفر در خارج از سالن و در سرتاسر دنیا داد تا حتی چکیدن عرق پیشانی بازیکنان و تماس نامحسوس چانه یکی از بازیکنان با تور در دیدار نهایی را ببیند.

مهستی وهاب زادههمچنین مشاهده کنید

سایت ساعدنیوزروزنامه شهروندسایت بیتوتهخبرگزاری ایرناسایت عصرایرانسایت آفتاب نیوزخبرگزاری صدا و سیماروزنامه شرقسایر منابعسایت برترینها