سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

این روزها زیاد اتفاق می افتد!


این روزها زیاد اتفاق می افتد!

قدیمی ها معتقدند زیبایی در سادگی است و آن چه خداوند به بشر عطا کرده بهترین است، شاید بر اساس همین باور است که نسل قدیم در مقایسه با نسل امروز که بیشتر آن ها به دنبال زیبایی با استفاده …

قدیمی ها معتقدند زیبایی در سادگی است و آن چه خداوند به بشر عطا کرده بهترین است، شاید بر اساس همین باور است که نسل قدیم در مقایسه با نسل امروز که بیشتر آن ها به دنبال زیبایی با استفاده از روش های مصنوعی و پیچیده هستند، بسیار ساده تر و سالم تر به نظر می رسند.

این روزها مردم از روش های عجیب و غریبی برای به اصطلاح زیباتر شدن خود استفاده می کنند، روش هایی که در عین تعجب برانگیز بودن تجربه نشان داده است گاه عوارض جانبی بسیاری به جا می گذارند که جبران ناپذیر است و آن چه مایه تعجب و شگفتی است این که چرا عده ای بی توجه به سلامت خود باز هم اقدام به انجام و به کارگیری چنین روش هایی برای زیبایی خود می کنند؟!

استفاده از ژل، واکس و دیگر حالت دهنده های مو و به کارگیری مکرر رنگ های شیمیایی از جمله اقدامات معمول بین نسل نوجوان و جوان است که به گفته متخصصان ریشه مو را سست می کند و باعث ریزش آن در دراز مدت می شود. جالب تر این که تبلیغات برخی انواع این مواد را در حالتی در محیط هایی مثل داروخانه ها و مطب برخی پزشکان می بینیم که سلامت آن ها صد در صد یا حتی ۵۰ درصد قطعی نشده است.

تبلیغات پلینگ و لایه برداری و ماسک های گیاهی و شیمیایی مختلف برای شفاف سازی و زیباتر شدن پوست در اماکن مختلف نصب شده است و البته مبلغان آن این روزها پا را فراتر گذاشته اند و چنین تبلیغاتی را در منزل و محل سکونت مردم می اندازد.

بسیاری هم به آسانی خام این وعده ها که به گفته پزشکان در بیشتر موارد نه تنها نتیجه ای ندارد بلکه عوارضی هم در بر دارد می شوند، این مورد نمونه ای از روش های مصنوعی زیباتر شدن است که طرفداران آن به خصوص بین نسل جوان کم نیست.

فروش و عرضه کرم ها و دیگر مواد آرایشی تقلبی و مشابه انواع اصلی در برخی فروشگاه ها هم متاسفانه این روزها به وفور دیده می شود.

خال کوبی، کاشت مو، تاتو و ... نمونه ای دیگر از اعمال ساده جراحی زیبایی است که کم نیست و متاسفانه برخی آرایشگاه ها به صورت غیر اصولی و غیر بهداشتی مبادرت به انجام آن می کنند.

بدون آن که توجه داشته باشند جدای از عوارض عمومی و مشترک تاتوهای آرایشی که شامل عفونت، حساسیت و آلرژی است، این کار بسیار ریسک پذیر بوده و ممکن است عوارض جدی تری از جمله انتقال عفونت از طریق سوزن های آلوده و ... را باعث شود، سوزن های آلوده می تواند باعث بروز بیماری هایی مثل هپاتیت و ایدز شود.

شواهد بسیاری از این قبیل تخلفات وجود دارد و تاکنون رسانه ها نیز مستندهایی را اطلاع رسانی کرده اند به عنوان مثال در مورد مرگ به دلیل جراحی زیبایی غیر اصولی بینی یا بروز مشکلات حاد تنفسی به خاطر کوچک شدن چند سانتی متر از بینی، اما متاسفانه با وجود این اطلاع رسانی ها شاهد تقاضای روزافزون جراحی های زیبایی هستیم.

شاید آن چه در این میان از هر اقدامی موثرتر باشد نظارت جدی و قوی تر متولیان بهداشت بر کار آزمایشگاه ها مطب و برخی پزشکان است، البته مکمل این راهکار مسئولیت پذیرتر بودن افرادی است که بی محابا اقدام به چنین تخلفاتی می کنند و نیز ارتقای سطح آگاهی مردم که متقاضیان را تشکیل می دهند.

فراموش نکنیم هر چند زیبایی خوب است و خداوند زیبایی را دوست دارد اما به دست آوردن زیبایی به هر قیمتی درست نیست و زیبایی ماندگار آن است که مربی آن دانش و تخصص و مهارت لازم را داشته باشد.

به وعده ها زود اعتماد نکنیم و تا از صحیح و اصولی بودن گفته ای مطمئن نشدیم برای تحقق آن پیش قدم نشویم چون در غیر این صورت قربانی وعده های خام و واهی خواهیم شد که مقصر اصلی آن صد در صد خود ما هستیم!همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری برناسایت همشهری‌آنلاینسایت تابناکسایت تجارت نیوزسایت مجله شبکهسایت دیپلماسی ایرانیسایت برترینهاسایت جمارانخبرگزاری مهرسایت رکنا