جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

خداحافظ آفریقا


خداحافظ آفریقا

برزیلی ها از ابتدا حملات گسترده ای را روی دروازه حریف آفریقائی خود تدارک دیدند که حاصل آن گل دقیقه ۵ رونالدو بود که با زیبائی هر چه تمامتر پس از عبور سنگربان غنا, توپ را وارد دروازه این تیم کرد پس از آن غنا هم مقابل قهرمان جهان کم نیاورد و حملاتی را روی دروازه طلائی پوشان تدارک دید به نحوی که برزیل تا دقایقی تحت فشار همه جانبه این تیم قرار گرفت

▪ گل‌ها: رونالدو (دقیقه ۵)، آدریانو (دقیقه ۴۵)، و زی روبرتو (دقیقه ۸۴) برای برزیل

▪ داور: لوبوس میشل (اسلواکی)

▪ اخطار: آدریانو و خوان از برزیل و آپیا، آدو، پانتسیل و مونتاری از غنا

▪ اخراج: آساموا جیان از غنا

▪ ورزشگاه: جام جهانی دورتموند

▪ تماشاگر: ۲۵ هزار نفر

● برزیل ۳

۱. خسوس دیدا

۲. کافو

۳. خوان

۴. لوسیو

۵. روبرتو کارلوس

۶. امرسون (از دقیقه ۱+۴۵ گیلبرتو سیلوا)

۷. زی روبرتو

۸. کاکا (از دقیقه ۸۳) لوییز ریکاردینیو

۹. رونالدینیو

۱۰. رونالدو

۱۱. آدریانو (از دقیقه ۶۱ جونیتو)

▪ سرمربی: کارلوس آلبرتو پریه‌را

● غنا صفر

۱. ریچارد کینگستون

۲. جان پانتسیل

۳. امانوئل پاپوئه

۴. جان منسا

۵. شیلا حسن الیاسو

۶. سولی علی مونتاری

۷. اریک آدو (از دقیقه ۶۰ درک بوآننگ)

۸. استفن آپیا

۹. هامینو درامان

۱۰. آساموا جیان

۱۱. ماتیو آموا (از دقیقه ۷۰ تاچیه منسا)

سرمربی: راتومیر بکوویچ

● شرح‌‌ گل‌ها

▪ گل‌ اول برزیل: پاس در عمق کاکا را رونالدو در اختیار گرفت و در حالی‌که با کینگستون در موقعیت تک‌به‌تک قرار داشت، وی را به زیبائی دریبل کرده و توپ را وارد دروازه کرد.

▪ گل دوم برزیل: نفوذ لوسیو از جناح راست و پاس در عمق او به کافو در محوطه جریمه، توسط این بازیکن با پاس عرضی دیگری به آدریانو که به نظر در آفساید قرار داشت رسید و او بدون معطلی گل دوم تیمش را به ثمر رساند.

▪ گل سوم برزیل: پاس در عمقی که به زی‌روبرتو رسید با استارت خوب وی همراه شد تا این بازیکن در موقعیت تک‌به‌تک، دروازه‌بان غنا را دریبل کند و بدون حرکت اضافه توپ را به تور دروازه حریف برساند.

● لحظات حساس

▪ دقیقه ۱۰: پاس در عمقی که به آدریانو رسید، او رنالدو را در موقعیت تک‌به‌تک گلزنی قرار داد اما ضربه آدریانو در حالی‌که می‌توانست رونالدو را در موقعیت گلزنی قرار دهد، درازه‌بان غنا آن را دفع کرد.

▪ دقیقه ۱۶: ضربه سرکش بازیکن غنا را دیدا با نوک انگشتان به کرنر فرستاد.

▪ دقیقه ۲۲: نفوذ آموا به محوطه جریمه برزیل و ضربه او از کنار دروازه دیدا، به بیرون رفت.

▪ دقیقه ۲۷: ضربه خطرناک رونالدینیو که از جناح چپ دروازه غنا نواخته شد را دروازه‌بان این تیم دفع کرد.

▪ دقیقه ۳۲: پاس آدو به داخل محوطه جریمه را آساموا دریافت کرد اما ضربه او از کنار دروازه برزیل به بیرون رفت.

▪ دقیقه ۳۹: ارسال بلند توپ از جناح چپ رامنسا با سر زد که توپ در دهانه دروازه توسط دیدا با پا بیرون کشیده شد.

▪ دقیقه ۵۶: توپی که در عمق به روبرتو کارلوس رسید، با ضربه نه چندان دقیق او همراه شد اما آن را کینگستون دفع کرد.

▪ دقیقه ۶۹: پاس در عمق آپیا را آموا به‌صورت فنی و قوسی زد که توپ او را دیدا در ۲ مرحله دفع کرد.

▪ دقیقه ۷۴: پاس در عمقی که به آساموا رسید با ضربه محکم او همراه شد که دیدا توپ را گرفت.

▪ دقیقه ۸۸: توپ در عمقی که به کافو رسید، وی را در موقعیت تک‌به‌تک قرار داد. کافو در حالی‌که می‌توانست توپ را به رونالدینیو برساند، آن را به‌ دستان دروازه‌بان غنا کوبید.

▪ دقیقه ۱+۹۰: پاس کوتاه و زیبای جونینیو داخل محوطه جریمه غنا را خوان زد که دروازه‌بان غنا با شجاعت آن را دفع کرد.

● شرح بازی

در ادامه مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، شب گذشته در مرحله یک‌هشتم پایانی این رقابت‌های تیم برزیل به مصاف تیم شگفی‌ساز غنا رفت. در این دیدار برزیلی‌ها با همان تفکر قبلی سعی در تحت‌فشار قرار دادن حرف قدرتمند خود داشتند. غنا در دیدارهای گروهی، بازی‌های زیبائی را ارائه داده بود. همین مسئله باعث شد تا شاگردان کارلوس آلبرتو پریه‌را این تیم را دست کم نگرفته و به بازی متعادل خود بپردازند.

برزیلی‌ها از ابتدا حملات گسترده‌ای را روی دروازه حریف آفریقائی خود تدارک دیدند که حاصل آن گل دقیقه ۵ رونالدو بود که با زیبائی هر چه تمامتر پس از عبور سنگربان غنا، توپ را وارد دروازه این تیم کرد. پس از آن غنا هم مقابل قهرمان جهان کم نیاورد و حملاتی را روی دروازه طلائی‌پوشان تدارک دید به نحوی که برزیل تا دقایقی تحت‌فشار همه جانبه این تیم قرار گرفت. در ادامه بازی که برزیلی‌ها دست به دفاع همه جانبه و هرَزگاهی ضد حمله زده بودند آدریانو در دقیقه ۴۵ گل دوم برزیلی‌ها را در شرایط مشکوک به آفساید رقم زد تا کار برای غنا مشکل‌تر شود. با آغاز نیمه دوم، غنا باز هم حملات خود را روی دروازه برزیل گسترش داد اما دیدا سنگربان چالاک برزیلی مانع هنرنمائی سپاهان قاره آفریقا شد.

در اواخر بازی ”جیان“ به‌علت دریافت کارت زرد دوم از ”لوبوس میشل“ داور دیدار از بازی اخراج شد تا این تیم ۱۰ دقیقه پایانی را ۱۰ نفره به بازی ادامه دهد. غنا که دیگر انگیزه‌ای برای گلزنی نداشت، کم‌کم همان بازی متعادل خود را به نمایش گذاشت و از سوی دیگر برزیلی‌ها بودند که توسط ”زی روبرتو“ در دقیقه ۸۴ سومین گل خود را به ثمر رساندند تا بازی با نتیجه ۳ بر صفر به سود برزیلی‌ها به پایان برسد. حالا شاگردان پریه‌را خود را آماده دیدار حذفی مرحله یک‌چهارم نهائی خواهند کرد تا با پیروزی در این دیدار، خود را در بین ۴ تیم برتر جهان ببینند.همچنین مشاهده کنید

سایت آفتاب نیوزخبرگزاری مهرسایت انتخابروزنامه توسعه ایرانیسایت بیتوتهسایت رویداد 24سایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری ایلناسایت نامه نیوزسایت زومیت