یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

دوست پوستتان باشید


دوست پوستتان باشید

شست‌وشوی ظروف، پوشاک، سطوح و... با مواد شیمیایی، تماس با آب داغ، حتی رعایت بهداشت معمول روزانه از جمله مواردی است که سبب از بین رفتن لایه رویی پوست دست می‌شود.
گرچه در اغلب خانه‌ها …

شست‌وشوی ظروف، پوشاک، سطوح و... با مواد شیمیایی، تماس با آب داغ، حتی رعایت بهداشت معمول روزانه از جمله مواردی است که سبب از بین رفتن لایه رویی پوست دست می‌شود.

گرچه در اغلب خانه‌ها کنار ظرفشویی دستکشی هم آویزان است، اما گاهی دستکش‌ها نیز جنس و در نتیجه کارایی مناسبی ندارند. گاه برخی خانم‌ها برای انجام کارهای به قول خودشان کوچک، مثل شستن فقط یک لیوان یا تمیز کردن گوشه‌ای از آینه و... حوصله و تمایلی به استفاده از دستکش نشان نمی‌دهند و همه اینها سبب از بین رفتن پوست می‌شود. در پوست، پروتئین، کلاژن و لایه‌ای از چربی هست که نقش محافظ دارد. وقتی مواد شوینده بدون واسطه دستکش مناسب با پوست دست تماس پیدا می‌کند این لایه از بین می‌رود و قسمتی که حفاظ خود را از دست داده با پوسته ‌پوسته شدن، خارش، سوزش و در موارد حادتر، اگزما، التهاب شدید، عفونت یا ترشحات همراه می‌شود. اینها واکنش سیستم ایمنی بدن برای ترمیم پوست است که اگر مراقبت کافی از آن صورت نگیرد، می‌تواند مشکلات دیگری را نیز در پی آورد.

پیشگیری همواره بهتر از درمان بوده است، اما در این مواقع می‌توان پس از مشورت با پزشک، بسته به نوع آسیب با مالیدن مقداری پماد ویتامینه از نوع آ+د، سبب تخفیف سوزش یا خارش و بهبود آن شد. این پماد رطوبت کافی را برای پوست فراهم می‌آورد و موجب نرمی آن می‌شود. افزودن مقدار کمی وازلین نیز به پماد، فایده آن را افزایش می‌دهد. روغن زیتون هم با افزایش آنتی‌اکسید و اسیدهای چرب، اثرگذار است. می‌توان از مقداری عسل هم برای موارد سطحی سوزش استفاده کرد، اما توصیه می‌شود حتی برای شستن ظروف کم یا سطوح اندک هم از دستکش‌هایی که لایه نخی در زیر لایه لاستیکی خود دارند استفاده کنید، از تماس با آب داغ بپرهیزید و پس از شست‌وشوی دست‌ها با مواد شوینده، کرم‌های بهداشتی و پمادهای ویتامینه به پوست‌تان بمالید.همچنین مشاهده کنید

روزنامه شهروندسایت زومیتسایت بیتوتهسایت چیدانهسایت فرادیدسایت سلام نوسایت آفتاب نیوزسایت دیجیاتوسایت اعتماد آنلاینسایت مجله شبکه