یکشنبه, ۳ مهر, ۱۴۰۱ / 25 September, 2022
مجله ویستا

«جفا» در حق فوتبال


«جفا» در حق فوتبال

پول بسیار و درآمدهای جانبی باعث شده خیلی از اتفاقات در فوتبال بیفتد و همین امر هم باعث شده تا امروز فوتبال فراتر از یك رشته ورزشی خودش را نشان دهد

می گویند فوتبال در نوع خود زیبا و پرهیجان است، می گویند فوتبال صحنه پاكی ها است و ناپاكی ها را در آن جایی نیست، می گویند در فوتبال همیشه آنهایی كه تلاش بیشتری را پیشه كرده اند، به نتیجه می رسند و....

اما به واقع تا چه اندازه این ادعا می تواند با واقعیات منطبق باشد باید بپذیریم كه وجود قوانین حرفه ای در فوتبال آن را از هدف هایش دور ساخته است. وجود پول بسیار و درآمدهای جانبی باعث شده خیلی از اتفاقات در فوتبال بیفتد و همین امر هم باعث شده تا امروز فوتبال فراتر از یك رشته ورزشی خودش را نشان دهد.رسوایی فوتبال در ایتالیا، جنجال داوری در آلمان و ده ها نمونه دیگر از جمله مسایلی هستند كه چهره فوتبال را نازیبا كرده اند.

دیگر چنین به نظر می رسد كه فوتبال پاك تنها یك شعار باشد. شعاری كه غالباً از سوی افرادی به زبان می آید كه به همه مسایل فوتبال اشراف داشته و دارند و دغدغه امروز فوتبال و فوتبالی ها بسیار است.همان ها كه شاید فكر نمی كردند در این شرایط زمانی شاهد اتفاقات این چنینی در فوتبال باشند.

در روز آخر رقابت های لیگ دسته اول كه همگان شعار فوتبال پاك می دادند، اتفاقاتی افتاد كه شاید پیش از آن پیش بینی آن امكان پذیر نبود. در روز آخر این مسابقات نتایجی به دست آمد كه در طول بازی ها نظایر آن هرگز تكرار نشده بود.نتایج پرگل برخی از بازی ها در روز آخر اگرچه ما را از بابت نوع فوتبال و نمایش بازیكنان در روزهای واپسین امیدوار ساخت، اما این سؤال را نیز در ذهن ها ایجاد كرد كه چنین بازی ها و چنین نتایجی در طول فصل رخ نداد.

● دنیای الكترونیك امروز

همه چیز را به تسخیر خود درآورده است. امروز در یك گوشه از جهان پهناور به واسطه وسایل ارتباطی می توان متوجه این مسأله شد كه درجای جای كره خاكی چه اتفاقاتی افتاده است. امروز فقط كافی است در فوتبال به دنبال راهكارهای ارتباطی باشید چرا كه به دست آوردن اطلاعات در این رشته پرطرفدار آسان ترین كار ممكن است.

یك گل، پاسخ یك گل و این از جمله اتفاقاتی است كه به واسطه ارتباطات تلفنی می توان به آسانی به آن دست یافت، هرچند كه خیلی ها هم اعتقاد دارند در ترسیم چنین وقایعی یك مجموعه كاری درگیر است اما از آنجا كه جلوی ضرر و زیان را از هركجا كه بتوان گرفت، سود است باید شرایط روز فوتبال را نیز به نوعی درك كنیم.

● فوتبال ما در كوتاه مدت درگیر

۲ رخداد بسیار مهم داخلی است. برگزاری رقابت های ضربدری لیگ دسته اول و متعاقب آن برگزاری بازی های پراهمیت پلی آف مسایلی هستند كه می تواند نقطه قوت یا ضعف فوتبال ما را رقم بزند.

برخورد خوشبینانه با اتفاقات روز فوتبال قطعاً ما را از هدف اصلی مان تا حدودی دور خواهد ساخت اما باید بپذیریم كه واقعیت امروز فوتبال چیز دیگری است. امروز بازی های ضربدری لیگ دسته اول و متعاقب آن رقابت های پلی آف لیگ برتر دغدغه اصلی مجموعه فوتبال و علاقه مندان به آن می باشد. امروز شاید بتوان گفت كه همه به نوعی نگران هستند.

نگران سرنوشتی كه آنها را تهدید می كند، نگران سرنوشتی كه خود در ترسیم آن كمترین نقش را دارند و اگر ما در این خصوص سكوت پیشه كنیم در حقیقت به نوعی به فوتبال و فوتبال دوستان جفا كرده ایم.امروز از هر راه ممكن باید جلو اتفاقات احتمالی را گرفت. فرقی نمی كند چه كسی یا كسانی می توانند در این خصوص نقش مؤثر ایفا كنند، فقط مهم این است كه بتوان به نوعی جلوی اتفاقات احتمالی آینده را گرفت.

تلویزیون و مسؤولان آن اعلام كرده اند بازی های مرحله پلی آف را به صورت مستقیم پخش خواهند كرد تا خدای ناكرده حقی از تیمی ضایع نشود. ورود مسؤولان ورزش تلویزیون به این عرصه خود باعث قوت قلب علاقه مندان به دنیای توپ گرد شده است؛ چرا كه ورود تلویزیون و پخش بازی ها به صورت زنده و آن هم مقابل دیدگان میلیون ها تماشاگر شاید ضریب اشتباهات را به حداقل ممكن برساند یا اینكه بسیاری از اتفاقات نامطلوب را محدود نماید.كمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نیز این روزها نقش بسیار حساسی را می تواند ایفا كند.

اصلاً بهتر است بگوییم كه بازی های ضربدری لیگ دسته اول و متعاقب آن رقابت های پلی آف لیگ برتر كارنامه این كمیته را عرضه خواهد كرد و در آن مسابقات است كه كمیته انضباطی فدراسیون فوتبال می تواند نمره قبولی خود را از افكار عمومی و علاقه مندان به فوتبال دریافت كند.شاه حسینی، رییس كمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اعلام كرده كه بر این ۲ رخداد بزرگ داخلی فوتبال نظارت عالیه خواهد داشت و متخلفین را به اشد مجازات خواهد رساند، حالا تا چه اندازه او می تواند در این كار موفق باشد دیگر به خود او برمی گردد. او درخصوص این ۲ رخداد بزرگ داخلی فوتبال باید اعتبار خود را هزینه كند و هرگز گرفتار مسایلی كه درخصوص محرومیت و بخشش یكی از بازیكنان فوتبال اتفاق افتاد، نشود.

● شاه حسینی متعهد شده است

بر سر تمامی بازی های مرحله پلی آف حضور مستقیم خواهد داشت و این به معنای این است كه كمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم به نوعی مشكلات را لمس كرده است.كمیته داوران فدراسیون فوتبال نیز روزهای دشواری را پیش روی خود دارد. عنایت، ریس كمیته داوران فدراسیون فوتبال قول داده است كه شجاع ترین و قوی ترین داورانش را برای مسابقات مرحله پلی آف لیگ برتر به كار خواهد گرفت و این همان احساس نیازی است كه درخصوص رقابت های ضربدری لیگ دسته اول نیز ضروری به نظر می رسد.

در كنار تمامی این مسایل این روزها از تشكیل یك ستاد درون فدراسیون فوتبال برای مقابله احتمالی با چنین اتفاقاتی سخن به میان آمده است.ستادی كه متأسفانه تا به امروز تشكیل نشده و هنوز هم اعضایش معرفی نشده اند كه این می تواند برای مجموعه فدراسیون فوتبال یك نقطه ضعف به حساب آید.

محمدرضا نصرالله‌زادههمچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزسایت اقتصادآنلاینسایت دیدبان ایرانسایت تابناکسایت دیدارنیوزروزنامه ابتکارخبرگزاری تحلیل بازارخبرگزاری ایلناخبرگزاری صدا و سیماسایت اقتصاد 24