یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

عوامل غذایی در معالجه جوش


عوامل غذایی در معالجه جوش

برای مداوای جوش اولین توصیه پزشکان رژیم غذایی مناسب است که از مواد غذایی کاملی چون سبزیها ، میوه ها ، حبوبات و دانه ها غذایی کامل ، سرشار باشد. تمام غذاها و خوراکی هایی که دارای …

برای مداوای جوش اولین توصیه پزشکان رژیم غذایی مناسب است که از مواد غذایی کاملی چون سبزیها ، میوه ها ، حبوبات و دانه ها غذایی کامل ، سرشار باشد. تمام غذاها و خوراکی هایی که دارای شکر تصفیه شده و یا غلیظ هستند باید به کلی از رژیم غذایی بیمار حذف شوند. همچنین از مصرف غذاهایی که حاوی اسیدهای ترانسفتی هستند ، از قبیل شیر ، محصولات لبنی ، مارگارین ، کره و یا روغن های فشرده و سایر روغن های گیاهی که به صورت مصنوعی ئیدروژنه ( اشباع ) شده اند ، نیز باید اجتناب کرد.

شکلات که هم چربی هم شکر فراوان دارد می تواند دو برابر ضرر بزند . از مصرف شیر هم به جهت اینکه علاوه بر اسیدهای ترانسفتی ،م مکن است دارای مقدار کمی هم هورمون های حیوانی باشد ، باید خودداری کرد. در اخر، نباید از غذاهایی که دارای نمک یددار فراوانی هستند استفاده کرد، زیرا که بعضی از افراد نسبت به ید ، که از عوامل شناخته شده جوش پوستی است ، بسیار حساس هستند.

توصیه های عمومی دیگر

۱) از استعمال داروهایی که منجر به جوش زدن می شود اجتناب کنید:داروهای آنابولیک مانند تستوسترون،دارو های کورتونی،داروهای هورمونی،و داروهایی که حاوی مواد یدی و یا بروموری هستند.

۲) از تماس با روغن ها و چربیها و خوردن آنها اجتناب کنید.

۳) از مصرف کرم ها و مواد آرایشی چرب خودداری کنید.

۴) بالشهای مورد استفاده خویش را مرتبا در شوینده هایی که مواد شیمیایی اضافی (مثل مواد رنگی و یا خوشبوکننده) به انها افزوده نشده باشد،بشویید.

۵) سبوم و چربی اضافی صورت خویش را با شستشوی مرتب آن،به صورت دوبار در روز،برطرف سازید.

مهدی کاظم‌زاده

کارشناس تغذیه

www.mehdikazemzadeh.irهمچنین مشاهده کنید

سایت مجله شبکهسایت آفتاب نیوزسایت چیدانهسایت انرژی پرسروزنامه همشهریسایت نی نی بانخبرگزاری تسنیمسایت جمارانروزنامه آرمان ملیروزنامه تعادل