یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

درباره اپی‌لیدی


درباره اپی‌لیدی

یکی از روش‌های رایج زدودن موهای دست و پا (گاهی هم موهای صورت و ناحیه کشاله‌ ران) استفاده از دستگاه اپی‌لیدی است....
این دستگاه در زدودن موها کاملا مؤثر است، اما بر‌خلاف لیزردرمانی …

یکی از روش‌های رایج زدودن موهای دست و پا (گاهی هم موهای صورت و ناحیه کشاله‌ ران) استفاده از دستگاه اپی‌لیدی است....

این دستگاه در زدودن موها کاملا مؤثر است، اما بر‌خلاف لیزردرمانی باعث کاهش دایمی موها نمی‌شود بلکه بسته به‌نوع دستگاه و حالتی که انتخاب می‌شود، می‌تواند موها را بکند (اپیلاسیون نماید) یا آنها را قطع کند (مثل تیغ). امروزه دستگاه‌های بسیار ظریفی ساخته شده‌اند که می‌توانند موهای خیلی کوتاه را هم بردارند. این دستگاه‌ها محور چرخنده‌ای دارد که به‌واسطه طراحی جالبی که در آن به‌کار رفته، با گیره‌هایی موها را گیر می‌اندازد و آنها را از ریشه می‌کنند؛ شبیه به‌کاری که در بند انداختن یا اپیلاسیون با موم گرم انجام می‌شود. بنابراین استفاده از دستگاه‌ اپی‌لیدی روشی موقتی در زدودن موهای بدن است، نه روشی دایمی.

البته بعضی‌ها پس‌از استفاده از دستگاه اپی‌لیدی دچار حساسیت پوستی و علایمی مانند گرمی، قرمزی و خارش می‌شوند. برای این افراد راهکارهایی وجود دارد که این علایم حساسیت به حداقل برسد.

بهتر است همیشه اپی‌لیدی را بعد از حمام یا دوش گرفتن (با آب‌گرم مایل به داغ) استفاده کنید. آب ‌داغ باعث باز‌شدن روزنه موها در پوست شده و ریشه موها را آرام و راحت می‌کند و‌ لذا مو راحت‌تر از ریشه کنده می‌شود. با استفاده از آب داغ این کار بسیار آسان‌تر انجام خواهد شد. یادتان باشد که دستگاه اپی‌لیدی یک دستگاه الکترونیکی است و نباید آب به آن بخورد. زیرا خراب خواهد شد. حرکت دستگاه باید به‌سمت جهت رویش‌ موها باشد. برخلاف زدودن موها توسط تیغ (که نیاز به حرکت تیغ در خلاف جهت رویش موها دارد) اپی‌لیدی به‌گونه‌ای طراحی شده که در‌جهت رویش موها بهتر کار می‌کند. زمانی که موها توسط اپی‌لیدی کنده می‌شوند، احتمال ایجاد دانه‌های قرمز روی پوست (که در استفاده از تیغ شایع است) کمتر می‌شود.

دکتر بهروز باریک‌بین

متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تحلیل بازارسایت فراروسایت پارسینهسایت جمارانروزنامه آرمان ملیسایت نی نی بانسایت نامه نیوزسایت الفخبرگزاری باشگاه خبرنگارانخبرگزاری ایرنا