یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

۸ دستور غذایی برای آنکه پوستی شفاف داشته باشید


۸ دستور غذایی برای آنکه پوستی شفاف داشته باشید

غذایی که می‌خورید در سلامت و شادابی پوست‌‌تان نقش دارد. قبل از هر چیز باید بدانید که چین و چروک‌ها به دلایل بی‌شماری ایجاد می‌شوند؛ مثلا کاهش میزان کلاژن در پوست باعث می‌شود …

غذایی که می‌خورید در سلامت و شادابی پوست‌‌تان نقش دارد. قبل از هر چیز باید بدانید که چین و چروک‌ها به دلایل بی‌شماری ایجاد می‌شوند؛ مثلا کاهش میزان کلاژن در پوست باعث می‌شود پوست‌تان کش بیاید و چین و چروک‌ها ایجاد ‌شوند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل اولین قدم برای داشتن پوستی خوب و سالم است. اینها برخی راه‌حل‌های مناسب برای طراوت پوست است:

۱) مصرف میوه و سبزی‌های تازه از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کنند زیرا حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان هستند. بسیاری از رنگدانه‌های شیمیایی که در میوه‌ها و سبزی‌ها موجودند، خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار بالایی دارند. این آنتی‌اکسیدان‌ها موجب جلوگیری از تخریب سلولی می‌شوند. به این صورت که رادیکال‌های آزاد موجود در بدن خصوصا در منطقه پوست را که در تماس با محیط اطراف است، فلج کرده و جلوی عملکرد تخریبی آنها را می‌گیرند. برای اطمینان از وجود آنتی‌اکسیدان کافی در میوه و سبزی، آنها را به صورت خام و تازه (یا نیم‌پز) مصرف کنید چون حرارت و نگهداری در یخچال و فریزر محتوای آنتی‌اکسیدانی آنها را کاهش می‌دهد.

۲) مصرف ماهی هفته‌ای دو بار به شادابی و طراوت پوست کمک زیادی می‌کند. ماهی حاوی مقدار زیادی ویتامین گروه ب و اسیدهای چرب اشباع نشده است که در سلامت پوست نقش به‌سزایی دارند.

۳) مصرف مایعات: پوستی که رطوبت کافی داشته باشد، کمتر چروک می‌خورد. پس سعی کنید روزانه آب زیاد بنوشید تا آب مورد نیاز را برای تعریق پوست‌تان فراهم کنید تا خشک نشود. متخصصان توصیه می‌کنند که شش تا هشت لیوان آب در روز بنوشید. قهوه و نوشابه منابع خوبی برای تامین مایعات نیستند زیرا حاوی کافئین هستند که یک‌ماده دیورتیک (ادرارآور) است و موجب دفع آب به صورت ادرار می‌شود. نکته دیگر اینکه دو تا سه ساعت قبل از خواب آب زیادی ننوشید زیرا ممکن است موجب افزایش ورم صبحگاهی و کشیدگی بیش از اندازه پوست شود.

۴) پرهیز از رژیم‌های لاغری خودسرانه: اضافه و کم کردن وزن با سرعت زیاد، پوست را چروک می‌کند زیرا با افزایش چربی بدن پوست کش آمده و با لاغر شدن، چربی بدن تحلیل می‌رود و پوست جمع می‌شود و چروک می‌خورد. پس مراقب باشید که با پرخوری و افراط در خوردن غذاهای چرب دچار اضافه وزن نشوید و اگر قصد کاهش وزن دارید، حتما زیر نظر متخصص تغذیه رژیم بگیرید.

۵) دوری از اشعه‌های زیانبار خورشید: پرهیز از آفتاب تا حد ممکن و استفاده منظم از ضد آفتاب که مهم‌ترین عامل در پیشگیری از بروز چروک‌هاست. ضد آفتاب باید در منزل هم حداقل یک، دو بار در روز استعمال شود.

۶) دوری از استرس و داشتن استراحت کافی: استراحت به میزان حداقل هشت ساعت در طول شب و اگر امکان داشته باشد، یک چرت کوتاه پس از ناهار بسیار عالی است.

۷) ورزش: انجام ورزش‌های منظم و پیاپی در طول روز از ابتدای جوانی کمک زیادی به دفع مواد زاید از بدن و طراوت و شادابی پوست می‌کند.

۸) عدم استفاده از سیگار که باعث سلامت و جوان ماندن پوست می‌شود.همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت رکناسایت خبرآنلاینسایت اقتصادنیوزسایت فراروسایت تاپ نازسایت الفسایت ساعدنیوزوبگردیسایت نی نی بان