یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

مربیان نام آشنای جام جهانی هوگو میسل


مربیان نام آشنای جام جهانی هوگو میسل

در دهه ۱۹۳۰ میلادی, اتریش یكی از تیم های برتر فوتبال جهان را داشت كه با نتایج خود صاحبنظران فوتبال را مبهوت كرد

در دهه ۱۹۳۰ میلادی، اتریش یكی از تیم های برتر فوتبال جهان را داشت كه با نتایج خود صاحبنظران فوتبال را مبهوت كرد. این تیم مانند مجارستان دهه ۵۰ و برزیل ۷۰ فوتبالی زیبا ارایه می كرد. این موفقیت ها مرهون كسی بود كه در سمت ریاست اتحادیه فوتبال اتریش در دهه های ۲۰ و ۳۰ و هدایت اتریش در دهه ۳۰ بزرگترین افتخارات تاریخ این كشور را رقم زد.

هوگو میسل در سال ۱۸۸۱ در ماهرن به دنیا آمد و در سنین نوجوانی برای آموختن تجارب به وین نقل مكان كرد. اما از همان ابتدا علاقه وافری به فوتبال نشان داد. از آن رو شغل ریاست لوندروبانك را رها كرد تا خود را به ورزش مورد علاقه اش اختصاص دهد. با مطالعاتی كه در این زمینه انجام داد به كارشناسی خبره در فوتبال مبدل شد.

به عنوان رییس اتحادیه فوتبال اتریش، فوتبال را به ورزشی حرفه ای نه تنها در این كشور بلكه در سطح اروپا تبدیل كرد. وی جام میتروپا را بنیان نهاد كه پایه ای برای جام قهرمانان اروپا به شمار می رفت اما بزرگترین موفقیت میسل در دهه ۳۰ با مربیگری تیم اتریش ملقب به تیم شگفت انگیز به دست آمد. او در سال ۱۹۱۲ هنگامی كه فقط ۳۱ سال داشت برای نخستین بار بر روی نیمكت مربیگری اتریش نشست و در این دیدار ایتالیا را با نتیجه ۳-یك در جنوا مغلوب كرد.

وی تا سال ۱۹۱۴ هدایت اتریش را عهده دار بود تا اینكه شعله های جنگ جهانی اول دامان اتریش را گرفت اما میسل رابطه خود را با بازیكنان حفظ كرد و پس از ۵ سال بار دیگر مربی اتریش شد.میسل دوستی نزدیك با مربیان نوآور هم عصر خود داشت كه از آن میان می توان به ویتوریو پوتزو، گوشتاو سبش و جیمی هوگان اشاره كرد. تیمی كه او ساخت به عنوان یكی از بهترین تیم های جهان در دوره پیش از جنگ جهانی دوم محسوب می شد. ۲ پیروزی ۶-صفر و ۵-صفر برابر آلمان، شكست ۵-صفر اسكاتلند، كسب نتیجه ۸-۲ برابر مجارستان و همچنین ۸-یك برابر سوییس در سال های موفقیت اتریش به دست آمد.

مهره اصلی میسل در زمین، ماتیاس سیندلار، یكی از بهترین بازیكنان فوتبال بود، بازیگردانی تمام عیار كه به دلیل بازی هنرمندانه خود لقب موتزارت فوتبال را به خود اختصاص داده بود. این تیم در فاصله بیش از ۳ سال از ۳۱ بازی فقط در ۳ بازی شكست را پذیرا شد و ۱۰۱ گل به ثمر رساند.

روزهای افتخار اتریش در جام جهانی ۱۹۳۴ به اوج خود رسید، اتریش تیم ایتالیا میزبان جام جهانی را در یك بازی دوستانه و در تورین ۲-۴ شكست داد. با شروع جام جهانی اتریش ۳-۲ فرانسه را مغلوب كرد و در یك چهارم نهایی با نتیجه ۲-یك مجارستان را شكست داد. در نیمه نهایی اتریش در سن سیرو به مصاف میزبان رفت و با تك گل انریكو گوایتیا در دقیقه دهم مغلوب این تیم شد. مربیگری ایتالیا را پوتزو دوست قدیمی میسل برعهده داشت. اتریش در این جام به مقام چهارم دست یافت. ۲ سال بعد اتریش به فینال المپیك راه یافت و این بار هم با نتیجه ۲-یك مغلوب ایتالیا و پوتزو شد. این تنها فینال تاریخ فوتبال اتریش بود.

او در سال ،۱۹۳۷ با پیروزی ۲-یك برابر فرانسه از نیمكت تیم ملی اتریش كناره گیری كرد و چند هفته بعد در سن ۵۵ سالگی درگذشت.همچنین مشاهده کنید

سایت چیدانهسایت بیتوتهسایت ورزش سهسایت فرادیدسایت همشهری‌آنلاینسایت لنداسپاسایت دیپلماسی ایرانیسایت رویداد 24روزنامه شهروندسایت اعتماد آنلاین