یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

مراقب سلامت موهای سرتان باشید


مراقب سلامت موهای سرتان باشید

حفظ سلامت، شادابی و درخشندگی موهای سر مسئله ای است که همگان نسبت به آن حساسیت داشته و همواره به دنبال راه هایی جدید برای تأمین بیشتر سلامت موها هستند و البته این مهم جز با رعایت …

حفظ سلامت، شادابی و درخشندگی موهای سر مسئله ای است که همگان نسبت به آن حساسیت داشته و همواره به دنبال راه هایی جدید برای تأمین بیشتر سلامت موها هستند و البته این مهم جز با رعایت نکات اساسی که از سوی بیشتر افراد به فراموشی سپرده می شود، محقق نخواهد شد.

هر تار موی سر انسان دو تا سه سال روی سر می ماند و در کل ۸۵درصد موهای سر در فاز رشد و ۱۵درصد بقیه در فاز استراحت به سر می برند.

مرحله رشد بین ۲تا ۶سال و فاز استراحت بین ۳تا۶ هفته طول می کشد.

موی انسان از بخش زنده موسوم به ریشه و بخش مرده موسوم به ساقه تشکیل شده و آسیب هایی که به بخش ساقه وارد می شود قابل ترمیم نبوده و دیگر به موی سالم تبدیل نخواهد شد و این آسیب ها فقط زمانی از بین می رود که موی جدید از ریشه رشد کرده و جایگزین موهای آسیب دیده شود.

به علاوه ریزش روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد، البته ریزش مو علل متعددی دارد که شایع ترین آن در آقایان ژنتیکی و ناشی از افزایش هورمون های مردانه و تأثیر آن بر فولیکول(پیاز) مو است.

در این نوع ریزش بیشتر موهای جلوی سر و نواحی گیجگاهی که گیرنده های هورمون های مردانه دارند تحت تأثیر قرار گرفته و می ریزند، اما موهای پشت و کناره های سر دست نخورده باقی می مانند. البته استرس، فقر غذایی، سوءتغذیه، بیماری های زمینه ای مانند پرکاری یا کم کاری تیروئید، بارداری و مصرف برخی داروها مانند کنترل کننده نقرس، برخی داروهای قلبی و کنترل فشار خون، ضددردهای مفصلی و داروهای شیمی درمانی، قرص های جلوگیری از بارداری هم در ریزش مو نقش دارند.

مصرف غذاهای حاوی منابع سرشار پروتئینی مانند گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، شیر، پنیر، سویا، حبوبات و آجیل برای رویش مناسب و منظم موها ضروری است. به علاوه ویتامین های متعدد از جمله خانواده ویتامینB، ویتامینA و سایر ویتامین ها در روند رویش موها نقش مؤثری ایفا می کنند و در این زمینه کم خونی ناشی از فقر آهن نقش ثابت شده ای در ریزش موها دارد. وی با اشاره به این که دو تا چهار ماه پس از به هم ریختن نظم غذایی یا کاهش ویتامین های بدن، ریزش مو آغاز می شود، می گوید: بر این اساس با حذف عوامل بازدارنده رویش یا ریزش موها پس از دو تا چهار ماه می توان منتظر رویش مجدد موها بود.

بخش مهمی از آفت مو را می توان آسیب دیدن بخش مرده مو که همان چهره ظاهری آن است، ساقه مو از یک لایه مرکزی و یک غلاف پروتئینی تشکیل شده است که در صورت شانه کردن نامناسب، استفاده از سشوار یا اتوی مو، رنگ کردن متناوب و استفاده از بی رنگ کننده ها به این غلاف بسیار آسیب می زند و از آنجا که این بافت مرده است، امکان ترمیم مجدد آن وجود نداشته و در نتیجه با آسیب یک منطقه از مو، شرایط برای ادامه و گسترش آسیب در نواحی دیگر فراهم می شود.

با نرم کننده ها می توان از پیشرفت آسیب های ساقه مو جلوگیری کرد. از اینرو باید توجه کرد که سوءتغذیه بر ساقه مو تأثیر زیادی دارد، چون بیشتر ترکیب غلاف مو، پروتئین است، رژیم های غذایی بدون پروتئین کافی موجب ضعف ساقه مو خواهد شد، اما باتوجه به میزان تقریبی رویش یک سانتیمتر از مو در ماه، معمولاً پس از رفع این مشکل در مدت چند ماه، ساقه جدید جایگزین ساقه آسیب دیده خواهد شد.

برس کشیدن درحد متعادل و با استفاده از شانه های نرم و دارای سر گرد که به پوست سر هم آسیب نرساند مفید بوده و موجب برداشته شدن چربی های اضافه روی پوست سر و موها می شود، بنابراین با استفاده از برس های نامناسب، شانه کردن نامنظم یا فشار زیاد به پوست سر و ساقه مو، هر دو آسیب دیده و منجر به کدر و مات به نظر رسیدن موی سر می شود.

فراموش نکنید پزشکان سشوار را فقط با حرارت خیلی کم و در مدت زمان بسیار کوتاه توصیه می کنند. به علاوه در مواردی که موی سر حساس به رنگ مو است، باید در طول سال دفعات کمتری از رنگ موهای شیمیایی استفاده کرد و در صورت بروز آسیب به ساقه مو یا تغییر در روند طبیعی ریزش مو (۵۰تا ۱۰۰ تار مو در روز) بهترین اقدام مراجعه به پزشک متخصص است.همچنین مشاهده کنید

سایت مجله شبکهسایت آفتاب نیوزسایت چیدانهسایت انرژی پرسروزنامه همشهریسایت نی نی بانخبرگزاری تسنیمسایت جمارانروزنامه آرمان ملیروزنامه تعادل