یکشنبه, ۶ آذر, ۱۴۰۱ / 27 November, 2022
مجله ویستا

تلاش دایی برای پاک کردن نمره منفی کارنامه اش


تلاش دایی برای پاک کردن نمره منفی کارنامه اش

علی دایی به رغم تمام افتخاراتی که در عرصه بازیگری و مربیگری کسب کرده, یک نمره منفی در کارنامه خود دارد, چرا که او هرگز نتوانسته تیم هایی را که خودش جمع و جور کرده به موفقیت برساند

علی دایی به‌رغم تمام افتخاراتی که در عرصه بازیگری و مربیگری کسب کرده، یک نمره منفی در کارنامه خود دارد، چرا که او هرگز نتوانسته تیم‌هایی را که خودش جمع و جور کرده به موفقیت برساند.

رتبه یازدهمی سایپا در لیگ هفتم و ناکامی تیم ملی در راه صعود به جام جهانی ۲۰۱۰ دو تیمی هستند که دایی از ابتدای کارش در آنها حضور داشت و تیم را به سلیقه خود بست و روانه میدان کرد، ولی در نقطه مقابل وقتی سایپا را از هفته ششم لیگ ششم از ورنرلورانت تحویل گرفت، به عنوان قهرمانی رساند و وقتی از هفته بیست و دوم لیگ هفتم، پرسپولیس کرانچار به وی تحویل داده شد، هر چند تیم در لیگ قهرمان نشد ولی با فتح جام حذفی موفق شد بار دیگر سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را نصیب قرمزپوشان تهرانی کند.

حالا علی دایی در پرسپولیس برای سومین بار تیم را از پایان فصل قبل در اختیار دارد و می‌خواهد با جمع و جور‌کردن یک تیم مقتدر و موفق در تمام عرصه‌های پیش‌رو آن نمره منفی را هم از کارنامه خود پاک کند.

دایی با تقریبا نیم فصل حضور در پرسپولیس شناخت کاملی از توانایی‌های تک‌تک نفرات این تیم پیدا کرده و با نظر خود تعدادی از نفرات این تیم مثل نبی‌الله باقری‌ها، محسن خلیلی، عادل کلاه‌کج، اشپیتم آرفی، وسلی برازیلیا، هوار ملا محمد و میثم بائو را در فهرست نفرات مازاد خود قرار داد و در نقطه مقابل با نظر او بود که پرسپولیس اقدام به جذب مازیار زارع، غلامرضا رضایی، محمد نوری، امیرحسین فشنگچی، علیرضا نورمحمدی و رحمان احمدی کرده است. در عین حال دایی به خاطر برخی مسائل مربوط به گذشته چراغ سبز نفراتی چون جواد کاظمیان، ایمان مبعلی و محمد نصرتی را برای حضور در پرسپولیس رد کرد. روی هم رفته گرچه پرسپولیس در جذب بازیکنانی چون سیدجلال حسینی، محمدرضا خلعتبری، هادی عقیلی و حتی حسن اشجاری ناموفق بود، ولی به هر حال با توجه به شرایط اقتصادی این باشگاه تا اینجا می‌توان گفت که قرمزهای پایتخت با توجه به خواسته‌های دایی تا حدودی در یارگیری موفق بودند، اما هنوز جنس این پرسپولیس جور نیست و برای تبدیل شدن به یک مدعی در ۳ جام پیش‌روی خود نیاز دارد چند بازیکن جدید به خدمت بگیرد.

عمده نیاز قرمزها در ۲ پست دفاع چپ و نوک حمله است، چون با مصدومیت طولانی مدت ابراهیم شکوری عملا پرسپولیس فقط یک دفاع چپ تخصصی به نام جلال اکبری دارد و باید نفر دومی هم در این پست داشته باشد و به نظر می‌رسد با توجه به محدودیت جذب بازیکن لیگ برتری (پرسپولیس ۵ سهمیه لیگ برتری خود را استفاده کرده است)‌ دایی در نظر دارد در این پست، بازیکن خارجی جذب کند. همچنین در خط حمله با حضور غلامرضا رضایی، هادی نوروزی و مجتبی زارع، فقدان یک نوک حمله متخصص و سرزن کاملا احساس می‌شود. فعلا قرمزها روی وحید هاشمیان زوم کرده‌اند و حتی گفته می‌شود فرم قرارداد داخلی همراه مسوولان در اردوی آلمان وجود خواهد داشت تا در صورت جلب رضایت مهاجم اسبق تیم ملی و تیم‌های بوخوم، هامبورگ، بایرن مونیخ و هانوفر، در سرزمین ژرمن‌ها قرارداد بین طرفین منعقد شود.

البته دایی که معمولا هیچ چیزی را به قضا و قدر نمی‌سپارد، قرارهای اولیه برای حضور ۲ مهاجم خارجی از کرواسی و بلغارستان را در اردوی آلمان گذاشته تا در صورت کارآمد بودن آنها و عدم امکان جذب هاشمیان، یکی از این دو مهاجم نوک در لیگ دهم پیراهن قرمز را بر تن کنند.

در هر صورت علی دایی پس از استارت اولیه موفق در یارگیری و همچنین اردوی بدنسازی در اردبیل، روی اردوی آلمان از دو جهت حساب ویژه‌ای باز کرده است.

یکی این که بتواند تیمش را در این اردو به مرز مناسبی از آمادگی فنی و جسمانی برساند و دوم هم این که نواقص نیروی انسانی پرسپولیس را برای شروع لیگ دهم برطرف کند. لیگی که رقبای مقتدر و تا بن دندان مسلحی چون سپاهان و استیل آذین انتظارش را می‌کشند و ذوب آهن و رقیب سنتی یعنی استقلال هم به هیچ عنوان قابل چشم‌پوشی نیستند.

آرش رستم‌نمدیهمچنین مشاهده کنید

سایت دیجیاتوروزنامه آفتاب یزدسایت اقتصاد 24وبگردیسایت ساعدنیوزسایت فراروخبرگزاری برناخبرگزاری ایلناخبرگزاری ایرناروزنامه دنیای اقتصاد