شنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۱ / 10 December, 2022
مجله ویستا

پس از شكست ایران


پس از شكست ایران

ایرانی هایی كه در ورزشگاه جام جهانی فرانكفورت اكثریت را تشكیل می دادند پس از سوت پایان مسابقه حالت یك شكست خورده را نداشته و ناراحت نبودند پس از پایان مسابقه چندی از بازیكنان ایران با آرامش به سالن كنفرانس خبری آمدند و از باخت برابر پرتغال گفتند

۱۳ كرنر برابر یك كرنر و ده ضربه داخل چارچوب مقابل تنها یك ضربه داخل چارچوب. آمار هم نشان می دهد كه رویارویی پرتغال و ایران یك جدال نابرابر بوده و ایران مقابل حریف قدرتمند خود حرف چندانی برای گفتن نداشته. بازیكنان و تمامی اعضای تیم ملی ایران نیز پس از مسابقه به این واقعیت اعتراف كردند و به راحتی با باخت كنار آمدند.

حتی ایرانی هایی كه در ورزشگاه جام جهانی فرانكفورت اكثریت را تشكیل می دادند پس از سوت پایان مسابقه حالت یك شكست خورده را نداشته و ناراحت نبودند. پس از پایان مسابقه چندی از بازیكنان ایران با آرامش به سالن كنفرانس خبری آمدند و از باخت برابر پرتغال گفتند. اولین آنها وحید هاشمیان بود كه با آرامش قابل توجهی صحبت هایش را شروع كرد: «این باخت دقیقاً فاصله ما با فوتبال جهان را مشخص كرد. حق پرتغال برد بود ما باید مكزیك را می بردیم كه نشد. به نظر من ما از نظر بدنی هم در این مسابقات كم آوردیم.» هاشمیان برانكو را چندان در این ناكامی مقصر نمی داند: «برانكو فقط سه هفته بازیكنان را در اختیار داشت و در این مهلت نمی توانست معجزه كند. ما از لیگ مان ضربه خوردیم.»

مهاجم شماره ۹ ایران كه در این بازی علی دایی را در كنار خود نمی دید از هم بازی اش هم دفاع كرد: «دایی بازیكن خوبی است نباید بدین شكل با او برخورد كرد، نباید فراموش كنیم كه او بارها سلامتی اش را برای تیم ملی ایران به خطر انداخته است.»

فریدون زندی، مهدی مهدوی كیا و دیگر ملی پوشان ایرانی هم كه در سالن كنفرانس حاضر شدند عنوان كردند پرتغال تیم سرتر بوده و ایران شانسی برای نتیجه گیری نداشت. مهدوی كیا كه یكی از باتجربه های ایران است در این باره گفت: «پرتغال خیلی خوب بازی كرد و ما نتوانستیم حریف آنها بشویم نمی توانستیم جلوی آن دو گلی را هم كه خوردیم بگیریم. اولی شوتی بود كه كمتر بازیكنی می توانست به آن شكل روانه دروازه كند و هیچ دروازه بانی هم نمی توانست آن را مهار كند و گل دوم هم كه پنالتی بود.» مهدوی كیا در پاسخ به این سئوال كه چرا در این بازی از فرارهای همیشگی اش خبری نبود توضیح داد: «آنها چندین هافبك نفوذی داشتند و شرایط بازی به گونه ای بود كه من باید اكثراً در دفاع شركت می كردم.»

دست اندركاران تیم هم مثل بازیكنان به راحتی با حذف از جام جهانی كنار آمدند. محمد دادكان و همایون شاهرخی ترجیح دادند در كنار تیم باقی بمانند و پس از بازی در جمع خبرنگاران حاضر نشدند اما برانكو در كنفرانس خبری پس از بازی گفت: «بعد از نیمه اول سعی كردیم بازی را تهاجمی تر كنیم. ما از شانس زیادی برای زدن گل برخوردار بودیم اما تیم ملی پرتغال از قدرت بیشتری برخوردار بود و با تاكتیك و تكنیك بهتر بر ما غلبه كرد. آنها پیروز شدند، چرا كه از ما برتر بودند و برنامه آماده سازی بهتری داشتند.» البته شكست ایران برابر پرتغال چندان هم بدون پیامد نبود. علی كریمی كه از تعویض خود حسابی عصبانی شده بود در هنگام تعویض خود در جلوی نیمكت ذخیره به یك ساك ورزشی ضربه زد و آن را به هوا فرستاد تا از این طریق نارضایتی خود را نشان دهد و این مسئله یك بار دیگر رابطه نه چندان محترمانه كادر فنی و ستاره تیم ملی ایران را نشان داد. دیروز در فرانكفورت شایعه شده بود كه كریمی در بازی بعدی نیمكت نشین خواهد شد. همچنین یحیی گل محمدی به شدت از ناحیه كتف آسیب دیده و در حالی كه روی ویلچر نشسته بود راهی بیمارستان شد. در كنار این دو غایب احتمالی ایران در بازی برابر آنگولا، باید از جواد نكونام دواخطاره نیز نام برد و ایران باید در غیاب دو یا سه بازیكن كلیدی خود برای اعاده حیثیت به مصاف آنگولا برود.

آرش راهبرهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری مهرسایت دیجیاتوسایت فرادیدوبگردیسایت انصاف نیوزخبرگزاری صدا و سیماسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری ایسناسایت ورزش سهخبرگزاری برنا