یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

نقره سفید؛ طلای مارك‌دار


نقره سفید؛ طلای مارك‌دار

نقره سفید؛ طلای مارك‌دار: كالاهایی هستند كه ما به چشم یك سرمایه به آن‌ها نگاه می‌كنیم. سرمایه‌ای كه دوست نداریم بعداً قلابی از كار در بیاید و یا اینكه به علت عدم دقت در خرید و …

نقره سفید؛ طلای مارك‌دار: كالاهایی هستند كه ما به چشم یك سرمایه به آن‌ها نگاه می‌كنیم. سرمایه‌ای كه دوست نداریم بعداً قلابی از كار در بیاید و یا اینكه به علت عدم دقت در خرید و نگهداری آسیب ببینند.

بنابراین بهتر است قبل از خرید این كالای مهم اطلاعاتی داشته باشیم. كالاهایی مثل نقره و البته طلا!

نقره:

سفید مثل برف، نرم مثل پنبه

بسیاری وقت‌ها نقره‌ای كه خریداری كرده‌ایم نقره اصل نبوده و تا به خودمان آمده‌ایم دیدیم فروشنده مهربان كلاه را تا بالای فك ما پایین كشیده و حالا ما مانده‌ایم و نفس تنگی كه دارد امانمان را می‌برد. بهتر است خاطره این كلاه را از سر بیرون كنید و ببینید چه‌طور می‌توانید نقره‌ای بخرید كه اصل باشد.

نقره‌ای كه عیارش بالاست سفید است و نرم. البته انتظار نداشته باشید كه حلقه نقره در دستانتان تبدیل به موم شود چون نقره به طور طبیعی با مقداری مس مخلوط می‌شود تا استحكامش بیشتر شود اما اگر مقدار مس به میزان نقره بچربد نقره آن‌قدر عیارش پایین می‌آید كه دیگر اصلاً نقره نیست و دست و گردن شما را سیاه می‌كند. بنابراین نقره‌ای كه می‌خرید باید بدرخشد و تیره نباشد. وگرنه این حلقه تیره‌ای كه خریده‌اید و با افتخار به دست كرده‌اید مس است و اختلاف قیمت زیادی با نقره دارد.

البته گاهی عدم دقت در نگهداری نقره باعث می‌شود نقره اصل هم بنا بر مرور زمان سیاه شود. برای به تعویق انداختن سیاه شدن نقره بهتر است آن را در یك كیسه دربسته بیندازید.

طلای مارك‌دار بخرید

روی هر كالای طلا فامی ماركی زده شده كه نشان‌دهنده اصالت و عیار آن است. طلای استاندارد ایران اكثراً ۱۸ عیار یا ۷۵۰ است. البته طلای بعضی از شهرها مثل یزد، عیار بالاتری دارند مثل شهر یزد كه طلای ۲۰ عیار دارند. این عیار هم كه مارك طلا محسوب می‌شود بر روی طلا زده شده است.

بعد از مارك نوبت به تضمین طلا می‌رسد كه كار شما نیست و به عهده فروشنده است. تضمینی كه نمونه عینی آنكه بر دستان شما می‌نشیندبرگه خریدی است كه فروشنده تقدیم شما می‌كند و همه مشخصات طلای خریداری شده در آن نوشته شده است. قبل از همه اینها سعی كنید از جایی خرید كنید كه نسبت به فروشنده آن اعتماد دارید. اما اگر طلایی كه خریدید دارای عیار تضمین شده نبود، می‌توانید به اتحادیه طلا و جواهرات شكایت كنید.

از آنجا كه بسیاری از ما به طلا و جواهرات به عنوان كالایی نگاه می‌كنیم كه سرمایه ما محسوب می‌شود، باید در نگهداری آنها نكاتی را رعایت كنیم تا از ارزش آن‌ها كاسته نشود.

برای نگهداری جواهرات می‌توانید دستورالعمل‌های زیر را در نظر داشته باشید تا از قیمت آنها كم نشود:

هنگام حمام گرفتن و شستن دست‌ها، جواهرآلات خود را دربیاورید چرا كه صابون لایه نازكی روی جواهرآلات ایجاد می‌کند و در گذر زمان به آنها آسیب می‌زند.

با جواهراتتان آشپزی نكنید چرا كه گرمای شدید و روغن باعث صدمه دیدن نگین جواهرات می‌شود.

برای تمیز كردن آن‌ها می‌توانید از یك پارچه نمدی استفاده كنید چرا كه حوله و پارچه باعث خراش بر روی جواهرات می‌شود. چرا با طلا وارد آب استخر می‌شوید؟ آب استخر كلر دارد و باعث تغییر رنگ و یا شل شدن نگین‌ها می‌شود.همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت تاپ نازسایت آفتاب نیوزسایت فرازدیلیسایت اقتصاد 24سایت ورزش سهسایت انصاف نیوزخبرگزاری تحلیل بازارسایت دیدارنیوزروزنامه توسعه ایرانی