شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

بازی با بچه‌ها مساوی است با سلامتی‌!


بازی با بچه‌ها مساوی است با سلامتی‌!

آیا تا به حال بچه‌ها را هنگام بازی و شیطنت با دقت تماشا كرده‌اید؟ آیا انرژی و شادابی تمام نشدنی آنها را درك می‌كنید؟ نكتهٔ جالبی است‌. جست و خیز، بازی‌، نشاط و... همهٔ اینها نیروهای …

آیا تا به حال بچه‌ها را هنگام بازی و شیطنت با دقت تماشا كرده‌اید؟ آیا انرژی و شادابی تمام نشدنی آنها را درك می‌كنید؟ نكتهٔ جالبی است‌. جست و خیز، بازی‌، نشاط و... همهٔ اینها نیروهای زیبا كنندهٔ زندگی است‌. شما چندساله هستید؟ احساس جوانی دارید و یا فكر می‌كنید كه در عین جوانی دیگر پیر شده‌اید. از كودكی خود چه خاطراتی دارید. حتماً از شیطنت‌های خود برایتان تعریف كرده‌اند و یا خودتان خاطراتی از دسته گل‌هایی كه به آب داده‌اید را به یاد دارید! چه چیز شما را اینقدر تغییر داده است‌؟ چرا اینقدر منفعل و بی‌تحرك شده‌اید. چرا نای تكان خوردن ندارید. به كودكی‌تان مراجعه كنید، آن را دوباره زنده كنید. كودك درون‌تان را بیدار كنید. كمی منطقی و واقع بینانه این موضوع را بررسی كنید آیا می‌توانید بگویید كه چقدر از غذایی كه در طول شبانه روز می‌خورید مصرف كارهای انرژی خواه می‌شود. آیا تا به حال به معده‌تان فكر كرده‌اید. هنوز وعده صبحانه را هضم نكرده نوبت به وعده بعدی می‌رسد و دوباره از نو شروع می‌شود. كمی منصف باشید اگر خودتان نیز در تمام شبانه روز بدون استراحت كار كنید، حتماً خیلی زود كارآیی خود را از دست می‌دهید، پس به معدهٔ خود نیز كمی استراحت دهید. بدن انسان نیز مانند كارخانه‌ای است كه همواره در حال كار و تولید انرژی است‌. اگر مواد تولید شده كارخانه خریدار نداشته باشد صاحب كارخانه باید به فكر انبار كردن آن باشد و مجبور می‌شود كه فضای جدیدی را به كارخانه اضافه كند تا بتواند محصولاتش را انبار كند و صبر كند تا برای كالایش مشتری پیدا شود. بدن شما نیز دقیقاً به همین شكل عمل می‌كند، غذای خورده شده اگر پس از هضم جهت تأمین انرژی كارهای روزانه‌، استفاده نشود به صورت چربی در بافتها ذخیره می‌شود. و خطر از این جا آغاز می‌شود كه چربی‌ها در اندامهای داخلی ذخیره می‌شوند و شما فكر می‌كنید حالا كه ظاهر متناسبی دارید پس حتماً سلامت هم هستید اما غافل از این كه چربی دور قلب‌، معده و بقیه اندامها را فرا گرفته است‌.

چربی دور قلب مانند یك لایه بسیار سخت مانع از فعالیت آزادانه قلب می‌شود و مطمئن باشید كه این وضعیت شما را راحت نمی‌گذارد.

برای سلامتی و نشاط نباید گول فریبهای آینه را بخورید. اگر خود را در آینه چاق دیدید بدانید كه اوضاع بهتر از وقتی است كه خود را در آینه دوست داشته باشید و فكر كنید كه اندام خوبی دارید. در صورتی كه بدون فعالیت و ورزش مطمئن باشید كه چراغ قرمزها از درون بدن روشن شده‌اند. اگر خودتان را دوست دارید و زندگی كردن را دوست دارید از همین امروز شروع كنید:

۱ ) ورزش كنید: بهتر است بهانه نیاورید و بدانید كه با ورزش كردن یعنی كه مشتری خوبی برای انبارهای چربی درون پیدا شده است‌، فرصت را از دست ندهید، اراده كنید به تنهایی نیز می‌توانید ورزش كنید اما برای ایجاد انگیزه بهتر است یك نفر دیگر را همراه كنید. انواع باشگاهها، پارك‌ها و ورزشگاهها، طبیعت اطراف شهر آماده استقبال از شما و اهدأ سلامتی به شماست‌.

۲ ) پیاده‌روی كنید: می‌توانید برخی از مسیرهای منزل تا محل كار و یا منزل و محل خرید را توسط این وسیله نقلیه خدادادی طی كنید، دیگر تنبلی كافی است‌. پیاده روی با سرعت یكنواخت‌، مطمئن‌ترین‌، ارزان‌ترین و ساده‌ترین ورزش است و حتماً لازم نیست كه از روز اول مسافت ۴۵ كیلومتری ماراتن را راه بروید می‌توانید از زمان برای سنجش مسافت طی شده‌، استفاده كنید. مثلاً مسافت مورد نظر را به ۳ زمان مساوی تقسیم كنید یعنی اگر می‌خواهید ۳۰ دقیقه به راهپیمایی بپردازید ۳۰ دقیقه را به ۳ تا ۱۰ دقیقه تقسیم كنید و بعد از هر ده دقیقه ۳ دقیقه استراحت كنید.

۳ ) با بچه‌ها بازی كنید: می‌خواهم شما را به بازی با این موجودات كوچك و دوست داشتنی دعوت كنم این گوی و این میدان اگر توانستید در بازی با كودكان پا به پای آنها تحرك داشته باشید، بالا بپرید، بدوید، سینه خیز بروید و یادتان باشد كه زودتر از آنها خسته نشوید و بدانید كه به یك پدر و مادر و یا یكی از اعضای فامیل كه بچه‌ها از او به عنوان مهربانترین و دوست داشتنی‌ترین آدم بزرگ یاد می‌كنند تبدیل شده‌اید و بقیه بزرگترها از او به عنوان سرزنده‌ترین و با حوصله‌ترین و پزشكان به عنوان سالم‌ترین افراد از نظر فیزیكی و روانپزشكان به عنوان شادترین و مثبت‌ترین آدم‌، یاد می‌كنند. پس كودكانتان را فراموش نكنید. ما در ازای محبتی كه به آنها نثار می‌كنیم تعداد زیادی پاداش می‌گیریم و آن هم چیزی جز سلامتی و شادابی و نشاط نیست‌.