پنجشنبه, ۱۳ بهمن, ۱۴۰۱ / 2 February, 2023
مجله ویستا

فرچه‌های آرایشی را خشک استفاده کنید


فرچه‌های آرایشی را خشک استفاده کنید

مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان در مورد وسایل آرایشی گفت، این است که برخی بیماری‌های پوستی مسری و واگیردار از طریق همین وسایل خیلی راحت به فرد دیگر منتقل می‌شود؛ در نتیجه این …

مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان در مورد وسایل آرایشی گفت، این است که برخی بیماری‌های پوستی مسری و واگیردار از طریق همین وسایل خیلی راحت به فرد دیگر منتقل می‌شود؛ در نتیجه این وسایل باید کاملا شخصی باشند.

از جمله این بیماری‌ها عفونت‌های قارچی است.

عفونت‌های قارچی پوستی از آن عفونت‌هایی است که خیلی راحت به دلیل خشک بودن پوست، توسط این وسایل به فرد مقابل منتقل می‌شود.

مساله دوم که خیلی جدی‌تر است، عفونت‌های ویروس هرپس است (تبخال).

هرپس یک نوع ویروس است که ضایعه پوستی ایجاد می‌کند و به صورت نهفته در ریشه‌های عصبی باقی می‌ماند. بنابراین اگر کسی تبخال بزند و از وسایل آرایشی دیگری استفاده کند، طبیعتا این فرچه آلوده می‌شود و اگر فرد دیگری این فرچه را استفاده کند، چون این ویروس‌ها در آن محیط خشک عمر طولانی‌ دارند به آن فرد منتقل می‌شود و اگر منتقل شود دیگر این ویروس هرپسی مادام‌العمر در بدن آن فرد باقی می‌ماند.

پس ابتدا برای نگهداری این فرچه‌ها، باید آنها را خشک نگهداری کرد چون رطوبت، باعث رشد قارچ می‌شود، هر کسی باید وسایلی شخصی خود را استفاده کند. حتی کسانی که برای آرایش به آرایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، باید وسایل شخصی خود را داشته باشند. در استخرها هم به دلیل استفده از دمپایی‌های مشترک، زگیل کف پا بسیار شایع است. بنابراین بهداشت یعنی استفاده کردن از وسایل شخصی خود.

دکتر مجتبی امیری

استادیار دانشکده علوم پزشکی دانشگاه بقیه‌اللههمچنین مشاهده کنید

روزنامه توسعه ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت پارسینهوبگردیسایت تابناکسایت جهان صنعت نیوزسایت الفسایت آفتاب نیوزسایت دیدبان ایرانخبرگزاری تحلیل بازار