یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

بیا صلح را به یاد آوریم


بیا صلح را به یاد آوریم

نیل یانگ در طول سال های فعالیتش نظرات سیاسی گوناگونی در آثارش ارائه داده است در دهه هشتاد او شدیداً طرفدار رونالد ریگان بود, اما اكنون بیشتر به یك منتقد حزب جمهوریخواه تبدیل شده است

● درباره آلبوم جدید نیل یانگ

نیل یانگ كه در طول چهار دهه فعالیت حرفه ای اش، بیشتر اوقات به مسائل و تم های سیاسی نزدیك بوده، قرار است به زودی آلبومی ارائه دهد كه در حقیقت بازنگری جنگ عراق است و مستقیماً جورج بوش را متهم اعلام می كند. این آلبوم كه شامل ده آهنگ است و «زندگی در جنگ» نام دارد، آشكارا سیاسی ترین كار یانگ از زمان انتشار آهنگ «اوهایو» به این طرف محسوب می شود كه در سال ۱۹۷۰ با همكاری گروه هایی مانند كراسبی، ستیلز، ناش و خود یانگ و در پاسخ به ترور كنت استیت تهیه و به سرعت پخش شد.

الیوت رابرتز مدیر هنری یانگ می گوید كه آلبوم «بیشتر درباره سربازان» است و به كسانی می پردازد كه ۱۸ ساله شده و ناباورانه در صف سربازان می ایستند.

اسامی بعضی آهنگ های آلبوم عبارتند از: «بیائید رئیس جمهور را متهم كنیم»- كه در آن صدای یك گروه كر صد نفره زیر صدای سخنرانی جورج بوش خفه می شود- «به دنبال یك رهبر» و همچنین نسخه دیگری از «آمریكای زیبا» كه توسط یانگ و گروه كر اجرا می شود.

رابرتز عنوان می كند كه نمی داند چه مسئله ای نیل یانگ را برانگیخت تا این آلبوم را به این سرعت و ظرف مدت دو هفته تهیه كند، هرچند می داند كه یانگ زیاد اخبار نگاه می كند! همچنین معتقد است كه احساسات بازگو شده در آلبوم به زودی شكلی جهانی به خود می گیرد. رابرتز می افزاید: «این فقط یك حس سیاسی دموكرات بر ضد جمهوری خواهی نیست.»

آلبوم زمانی انتشار می یابد كه اكثر كمپانی های ضبط موسیقی و ایستگاه های رادیویی گرایش خاصی به پرداختن به تم های سیاسی بی پرده پیدا كرده اند. آخرین اثر گروه پرل جم به نام «خودكشی جهانی» كه رئیس جمهور را علناً به قربانی كردن سربازان برای هیچ متهم می كند، اخیراً به مدت ۳ هفته در صدر جدول راك مدرن قرار گرفت و همچنین آلبوم «احمق آمریكایی» گروه گرین دی كه در سال ۲۰۰۴ منتشر شد با آهنگی به نام« Sieg Heil to the president gasman» سروصدای بسیاری به راه انداخته و تاكنون بیش از ۴/۵ میلیون نسخه فروش داشته است.

نیل یانگ در طول سال های فعالیتش نظرات سیاسی گوناگونی در آثارش ارائه داده است. در دهه هشتاد او شدیداً طرفدار رونالد ریگان بود، اما اكنون بیشتر به یك منتقد حزب جمهوریخواه تبدیل شده است.

آهنگ Rocking in the free world او كه در سال ۱۹۸۹ تهیه شد آشكارا جورج بوش پدر را هدف گرفته بود. در فیلم «دره سبز» كه او خود آن را ساخته و به همراه آلبوم سال ۲۰۰۳ خود به همین نام به بازار عرضه كرد، اشاره ای بر ضد تصاویر وكیل مدافع سابق ژنرال جان آكرافت داشت.

به گفته الیوت رابرتز هنوز آلبوم به كمپانی تهیه كننده آثار نیل یانگ (برادران وارنر) ارائه نشده است اما او امیدوار است كه آلبوم تا اوایل ماه ژوئن انتشار یابد.

آخرین آلبوم نیل یانگ «نسیم چمنزار» نام داشته و در حدود ۴۵۲ هزار نسخه فروش كرده است. نیل یانگ در وب سایتش (neilyoung.com) توضیح می دهد كه آلبوم «شكلی متال از فیل اكس و باب دیلن است... اعتراضی متال گونه»!

در این وب سایت همچنین نمونه ای از اشعار آلبوم به چشم می خورد:

و با دمیدن سپیده یارانم را می بینم

و در پهنه پهن زمین بارها می كشیم و كشته می شویم

و با آمدن شب صلح را می خوانم

بیا صلح را به یاد آوریم....

ترجمه: آزاده فرامرزی ها

منبع: نیویورك تایمزهمچنین مشاهده کنید

روزنامه شهروندسایت زومیتسایت بیتوتهسایت چیدانهسایت فرادیدسایت سلام نوسایت آفتاب نیوزسایت دیجیاتوسایت اعتماد آنلاینسایت مجله شبکه