سه شنبه, ۱۲ مهر, ۱۴۰۱ / 4 October, 2022
مجله ویستا

بازی های المپیک ۱۹۲۴ پاریس


بازی های المپیک ۱۹۲۴ پاریس

میزبانی شهر پاریس, پایتخت فرانسه برای برگزاری هشتمین دوره بازیهای المپیک, برای رشته وزنه برداری موهبتی بزرگ بود با توجه به ریاست ژول روسه بر فدراسیون بین المللی وزنه برداری که خود یک فرانسوی بود باعث گردید که دست مجریان این رقابتها بسیار باز باشد

هشتمین دوره بازیهای المپیک ۱۹۲۴ - پاریس، فرانسه

(چهارمین دوره مسابقه‌های وزنه‌برداری

میزبانی شهر پاریس، پایتخت فرانسه برای برگزاری هشتمین دوره بازیهای المپیک، برای رشته وزنه‌برداری موهبتی بزرگ بود. با توجه به ریاست ژول روسه بر فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری که خود یک فرانسوی بود باعث گردید که دست مجریان این رقابتها بسیار باز باشد. علاوه بر اینکه مسابقه‌ها همانند دوره پیشین در ۵ وزن برگزار گردید، ۲ حرکت دیگر بر حرکات ۳ گانه سابق افزوده شد. یعنی بر حرکات یک ضرب یک دستی، دوضرب یک دستی با آن دست دیگر و دوضرب دودستی، حرکات یک ضرب دو دستی و پرس دو دستی اضافه گردید و قهرمانان وزن‌های پنج‌گانه با مجموع ۵ حرکت برگزیده شدند. البته مسابقه‌های وزنه‌برداری با ۵ حرکت یاد شده تنها در المپیک پاریس اجرا شد و در سال ۱۹۲۵ که کنگره بین‌المللی المپیک در پراگ تشکیل گردید، موافقت شد که رشته وزنه‌برداری به طور دایم در برنامه بازیهای المپیک گنجانده شود به شرط آنکه حرکات کلاسیک رسمی آن به ۳ حرکت دو دستی (پرس، یک ضرب و دوضرب) محدود شود. البته تا سال ۱۹۳۵ در بسیاری از مسابقه‌ های داخلی و بین‌ المللی ۵ حرکت وزنه‌ برداری به مورد اجرا گذاشته می‌ شد، اما پایه حرکات سه‌ گانه که به حرکات المپیک معروف شد در سال ۱۹۲۵ پایه‌ گذاری و از المپیک ۱۹۲۸ آمستردام اجرا گردید.

از وقایع مهم بازیهای المپیک پاریس، رقابت سخت و فشرده قهرمانان ایتالیایی با وزنه‌برداران کشور میزبان (قهرمان دوره پیش) بود. این پیکارها که به شدت تحت تأثیر این رقابت قرار گرفته بود، در نهایت با قهرمانی ایتالیایی‌ ها که موفق به تصاحب ۳ مدال طلا شدند به پایان رسید. در این دوره از بازیها، ۱۰۷ وزنه‌ بردار از ۱۶ کشور به رقابت پرداختند که ایتالیایی‌ ها در وزن‌ های ۶۰، ۷۵ و ۵/۸۲+ کیلوگرم به قهرمانی رسیدند و وزنه‌ برداران فرانسوی مدال‌ های طلای ۵/۶۷ و ۵/۸۲ کیلوگرم را بر گردن آویختند.

از چهره‌ های درخشان این دوره باید از کارلوگالیمبرتی نام برد که در دسته ۷۵ کیلوگرم با درخشش بسیار و شکستن رکورد آلفردنیولاند که در المپیک آنتورپ قهرمان دسته ۵/۶۷ کیلوگرم شده بود و در این دوره در یک وزن بالاتر قرار داشت، به مدال طلا دست یافت. در دسته ۵/۸۲ کیلوگرم در تیم فرانسه به جای ارنست کادین ستاره مسابقه‌های وزنه‌برداری المپیک آنتورپ، چارلز ریگولو عضویت داشت. وی قهرمان اروپا در دو ۱۰۰ متر بود که در حرکت دوضرب موفق به مهار ۱۳۵ کیلوگرم وزنه شد و اولین وزنه‌برداری بود که در مجموع ۵ حرکت از مرز ۵۰۰ کیلوگرم گذشت. در دسته سنگین وزن، جوزپه تونانی وزنه‌ بردار غول‌ پیکر ایتالیایی مجموع ۵/۵۱۷ کیلوگرم را ثبت نمود تا قویترین مرد المپیک لقب بگیرد.

● نتایج وزنه‌ برداری المپیک ۱۹۲۴ پاریس

وزنه بردار کشور مجموع پنج حرکت

▪ دسته ۶۰ کیلوگرم

۱) پیرینو گابتی ایتالیا ۴۰۲/۵ کیلوگرم (۶۵+۷۷/۵+۷۲/۵+۸۲/۵+۱۰۵)

۲) آندریاس استادلر اتریش ۳۸۵ کیلوگرم (۶۵+۷۵+۶۵+۷۵+۱۰۵)

۳) آرتور رینمان سوییس ۳۸۲/۵ کیلوگرم (۵۷/۵+۷۰+۸۰+۷۵+۱۰۰)

▪ دسته ۵/۶۷ کیلوگرم

۱) ادموند دکوتیگنیس فرانسه ۴۴۰ کیلوگرم (۷۰+۹۲/۵+۷۷/۵+۸۵+۱۱۵)

۲) آنتون زورینا اتریش ۴۲۷/۵ کیلوگرم (۷۵+۸۰+۷۷/۵+۸۲/۵+۱۱۲/۵)

۳) بوهوئیل دوردیس چکسلواکی ۴۲۵ کیلوگرم (۷۰+۸۲/۵+۷۲/۵+۹۰+۱۱۰)

▪ دسته ۷۵ کیلوگرم

۱) کارلو گالیمبرتی ایتالیا ۴۹۲/۵ کیلوگرم (۷۷/۵+۹۵+۹۷/۵+۹۵+۱۲۷/۵)

۲) آلفردینولاند استونی ۴۵۵ کیلوگرم (۸۲/۵+۹۰+۷۷/۵+۹۰+۱۱۵)

۳) جان کیکاس استونی ۴۵۰ کیلوگرم (۷۰+۸۷/۵+۸۰+۸۵+۱۲۷/۵)

▪ دسته ۵/۸۲ کیلوگرم

۱) چارلز ریگولو فرانسه ۵۰۲/۵ کیلوگرم (۸۷/۵+۹۲/۵+۸۵+۱۰۲/۵+۱۳۵)

۲) فریتز هاننبرگر سوییس ۴۹۰ کیلوگرم (۸۰+۱۰۷/۵+۸۰+۹۷/۵+۱۲۵)

۳) لئوپولد فردریش اتریش ۴۹۰ کیلوگرم (۷۵+۹۵+۹۵+۹۵+۱۳۰)

▪ دسته ۵/۸۲+ کیلوگرم

۱) جوزپه تونانی ایتالیا ۵۱۷/۵ کیلوگرم (۸۰+۹۵+۱۱۲/۵+۱۰۰+۱۳۰)

۲) فرانس آیگنر اتریش ۵۱۵ کیلوگرم (۸۰+۹۷/۵+۱۱۲/۵+۹۵+۱۳۰)

۳) هوالد تامر استونی ۴۹۷/۵ کیلوگرم (۷۵+۹۵+۹۰+۹۷/۵+۱۴۰)همچنین مشاهده کنید

سایت سلام نوسایت ساعدنیوزسایت عصرایرانسایت مثلث آنلاینسایت انصاف نیوزسایت خبرآنلاینخبرگزاری تحلیل بازارخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری فارسوبگردی