دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

توصیه های تابستانی برای پیشگیری از گرمازدگی در سالمندان


توصیه های تابستانی برای پیشگیری از گرمازدگی در سالمندان

گرمای خارج از خانه به همان آسانی گرمای داخل آن می تواند سالمندان را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین از وجود دستگاه تهویه هوا اطمینان حاصل كنید

شدت گرفتن گرمای هوا احتمال گرمازدگی را به ویژه درگروه سنی سالمند افزایش می‌دهد. بر این اساس كارشناسان <موسسه طلوع زندگی سالمندان> ویرجینیا، یكی از بزرگترین موسسات ارائه‌دهنده خدمات زندگی سالمندان معتقدند سالمندان نیز مانند سایر اشخاص باید بتوانند بدون در نظر گرفتن گرمای تابستان زندگی را به معنای واقعی آن لمس كنند.

این كارشناسان هوای گرم را فرصت مناسبی برای ارائه تجربیات چند‌ساله این موسسه به سالمندان می‌دانند ودر حالی كه پیامدهایی را كه گرما با بالاتررفتن سن در آنها ایجاد می‌كند، یادآور می‌شوند، سالمندان را تشویق می‌كنند تا با استفاده از راهنمایی‌های تابستانی این موسسه از ماه‌های گرم فصل تابستان لذت ببرند.

اگر سالمندی بخواهد در طول تابستان از گذراندن وقت خود در فضای بیرون از خانه لذت ببرد نباید اعتدال و میانه‌روی را فراموش كند. سالمندان با پیروی از این راهنمایی‌ها می‌توانند از هوای خوب تابستان استفاده كنند ودر عین حال ازقرار گرفتن بیش ازحد در مقابل نور خورشید اجتناب كنند. این راهنمایی‌های تابستانی كه در زیر به آنها اشاره می‌شود به سالمندان كمك می‌كند تا احتمال گرما زدگی را به حد اقل برسانند.

‌‌ عجله نكنید. عجله برای چه؟ می خواهید از تابستان لذت ببرید؛ پس آهسته حركت كنید.در هوای گرم هر قدر سریع‌تر حركت كنید، بدنتان بیشترگرم می شود.

‌ از سایبان‌های خنك غافل نشوید. فعالیت‌های بیرون ازخانه را به ساعاتی از صبح زود كه هوا خنك تر است موكول كنید. برای لذت بردن از فعالیت روزانه به دنبال مكان‌های سایه‌دار مانند ایوان سر پوشیده یا زیر درخت باشید. گرمای خارج از خانه به همان آسانی گرمای داخل آن می‌تواند سالمندان را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین از وجود دستگاه تهویه هوا اطمینان حاصل كنید. اگر در اتاقی هستید و دستگاه تهویه هوا در دسترس نیست با باز كردن پنجره ها هوای داخل اتاق راعوض كنید. در روزهای گرم در مكان‌هایی كه دارای تهویه هواست قرار ملاقات بگذارید.

‌ بستنی رافراموش نكنید. خوردن بستنی یخی ودیگرمواد خنك در یك روز گرم تابستان بسیار مطبوع و دلپذیر است. همچنین آب، آبمیوه و نوشیدنی زیاد بنوشید ولی از مصرف كافئین خودداری كنید. غذاهای سرد و خنك مثل ساندویچ یا سالاد بخورید. سبزی‌ها و میوه‌های تازه به طوركلی حاوی مقادیری آب هستند و درحالی كه مواد سالمی را به بدن ارائه می‌دهند به پرآبی نیز كمك می‌كنند. كلید اصلی، پرآب ماندن است.

‌ نوع پوشش مهم است: لباس‌هایی با وزن كم و گشاد بپوشید، رنگ‌های روشن و مواد كتانی برای هوای گرم بهترین انتخابند. از كلاه لبه پهن و چتر نیز می‌توانید برای اجتناب ازقرار گرفتن درمعرض نور زیاد خورشید استفاده كنید.

‌ظ با پزشك خود مشورت كنید. علایم كم آبی یا گرمازدگی در سالمندان به دلیل سن بالای آنها، داروهای مصرفی و شرایط مزمن كمتر آشكارند. با پزشك خود صحبت كنید كه چگونه این علایم می‌تواند توانایی بدن شما را برای كنترل گرما تغییر دهد.

اگر علایم گرمازدگی نظیر خستگی، ‌ضعف، تهوع، عرق زیاد یا عرق نكردن، افزایش ضربان قلب، گیجی یا غش اتفاق بیفتد به سرعت سالمند مبتلا به این علایم را به یك مكان خنك برده و به اوآب خنك یا آبمیوه دهید. ازكمپرس آب سرد استفاده كنید و در صورت لزوم ازپزشك كمك بگیرید.

نكات ذكر شده در بالا برای مبارزه با گرما به سالمندان و همه افراد جامعه كمك می‌كند. اگرچه سالمندان كم‌بنیه كه تنها زندگی می كنند باید كسی را داشته باشند كه در هوای گرم به آنها سری بزند. در این مورد می‌توان گفت پرستاران خانوادگی، همسایه‌ها و دوستان در صورت در دسترس بودن، انتخاب بهتری هستند.

‌مونا ضرغام