جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

آیا بهتر است نیجریه در جام جهانی با سیستم ۲ ۵ ۳ بازی کند


آیا بهتر است نیجریه در جام جهانی با سیستم ۲ ۵ ۳ بازی کند

در شرایط عادی, شاید چندان عاقلانه نباشد که در شب نخستین دیدار یک تیم در یک تورنمنت بزرگ, به ویژه جام جهانی, به مربی تیم توصیه کرد که آرایش تیمش را تغییر بدهد اما با توجه به شرایط شاید بهتر باشد استفان کشی برای دیدار مقابل ایران, پلن A تیمش را کنار بگذارد

در شرایط عادی، شاید چندان عاقلانه نباشد که در شب نخستین دیدار یک تیم در یک تورنمنت بزرگ، به ویژه جام جهانی، به مربی تیم توصیه کرد که آرایش تیمش را تغییر بدهد اما با توجه به شرایط شاید بهتر باشد استفان کشی برای دیدار مقابل ایران، پلن A تیمش را کنار بگذارد. آسیب دیدگی الدرسون اچیه جیله روند آماده‌سازی تیم نیجریه برای جام جهانی را با مشکل مواجه کرد. از زمان حضور کشی در تیم ملی نیجریه، اچیه جیله به یکی از بازیکنان کلیدی تیم تبدیل شد به‌طوری که در ۲۲ دیدار اخیر نیجریه، او ۲۱ بار در ترکیب اصلی قرار گرفت؛ آماری که نشان‌دهنده تاثیرگذاری او برای عقاب‌هاست. بسیاری از دیگر تیم‌های حاضر در جام که در این مقطع مدافعان کناری‌شان را از دست دادند، جای آنها را با بازیکنانی با ویژگی‌های مشابه پر کردند.

برای مثال وقتی متئو دبوشی، مدافع فرانسه در دیدار مقابل جاماییکا آسیب دید، باکاری سانیا آماده بود تا جای او را پر کند. یا وقتی مارتین اشملزر، مدافع دورتموند به دلیل نرسیدن به شرایط مطلوب بدنی از فهرست آلمان کنار گذاشته شد، لوو، اریک دورم را جانشین او کرد. اما کشی که در ۱۸ ماه گذشته هیچ مدافع چپ دیگری را امتحان نکرد و به بازیکنی مانند تایه تایوو کاملا بی‌توجه بود، نمی‌تواند از راه‌حل مشابهی استفاده کند. وقتی فهرست نیجریه برای جام جهانی معرفی شد، مشخص شد که کشی برای سمت چپ خط دفاعی، جوون اوشانیوا را به عنوان گزینه جایگزین در نظر دارد. بازیکنی که در جام ملت‌های اخیر، در دقایق کوتاهی که به میدان رفت، نمایش‌های چندان خوبی ارائه نداد و در دیدار اخیر برابر امریکا هم روی گل اول مقصر بود. اما در نهایت کشی تصمیم گرفت تا اوشانیوا را در فهرست نهایی قرار ندهد و به این ترتیب، اکنون اجیکه ازوئنیی تنها گزینه او برای سمت چپ خط دفاعی است؛ یک «بال» ریز نقش که به نظر نمی‌رسد چندان مناسب چنین پستی باشد.

در سمت مقابل، افه آمبروز نمایش‌های متعادل‌تر و باثبات‌تری ارائه می‌دهد اما هواداران نیجریه ترجیح می‌دهند او در مرکز خط دفاعی، جایی که در تیم باشگاهش، سلتیک، بازی می‌کند به میدان برود. با توجه به چنین شرایطی، آیا تغییر سیستم نیجریه به ۲-۵-۳ می‌تواند به کشی کمک کند تا مشکل نداشتن دو مدافع کناری مناسب را حل کند؟این آرایش به تیم نیجریه کمک می‌کند تا کمربند میانی‌اش را محکم‌تر کند و در عین حال به راحتی به آرایش‌های دیگر تغییر وضعیت بدهند؛ آرایش‌های مانند ۲-۱-۴-۳، ۳-۴-۳ یا ۲-۲-۳-۳ که به نیجریه کمک می‌کنند تا در دو دیدار ابتدایی‌اش مقابل ایران و بوسنی، کنترل میانه زمین را در دست بگیرند.

قدرت اصلی ایران در خط میانی این تیم است؛ جایی که جواد نکونام و آندرانیک تیموریان، یک زوج مطمئن را تشکیل داده‌اند. اما اگر نیجریه با تعداد نفرات زیاد در خط میانی بازی کند، می‌تواند آنها را به دردسر بیندازد. آرایش ۲-۵-۳ همچنین اجازه می‌دهد تا افه آمبروز در مرکز خط دفاعی در کنار گودفری اوبوا بونا قرار بگیرد. کنث اومرو هم می‌توانست خط دفاعی سه نفره نیجریه را تکمیل کند اما با مصدومیت او، حالا این شانس می‌تواند در اختیار ژوزف یوبو قرار بگیرد.

البته کاپیتان نیجریه در دیدار مقابل امریکا نمایش چندان امیدوار‌کننده‌یی نداشت. او در تصمیم‌گیری و بازی خوانی چندان خوب عمل نکرد و در مقابل سرعت خیره‌کننده جوزی آتیدور بارها به دردسر افتاد. اگر نیجریه تصمیم بگیرد تا با سیستم ۲-۵-۳ بازی کند، یوبو به عنوان لیبرو، پشت سر آمبروز و اوبوابونا قرار خواهد گرفت و جابه‌جایی‌های این دو می‌تواند ضعف‌های یوبو را بپوشاند. البته این تغییرات همانقدر که می‌تواند باعث افزایش ضریب ایمنی بیشتر خط دفاعی نیجریه شود، می‌تواند بقیه خطوط را آسیب‌پذیر کند. مهم‌ترین ضعف این تاکتیک این است که به حریفان اجازه می‌دهد تا از کناره‌های زمین به دروازه نیجریه نزدیک شوند. اگر قرار بود نیجریه چند ماه قبل مقابل بوسنی قرار بگیرد، این تاکتیک می‌تواند کاملا ایده‌آل باشد زیرا در کناره‌ها بازیکن چندان شاخصی نداشتند اما اوج‌گیری بازیکنانی مانند سناد لولیچ و عزت هژیروویچ، آنها را به یکی از نگرانی‌های کشی تبدیل کرده است. البته در مقابل ایران که بال‌های چندان قدرتمندی ندارد، این سیستم می‌تواند مناسب‌تر باشد.

البته این را هم باید در نظر گرفت که با توجه به بازیکنانی که کشی در فهرست نهایی‌اش قرار داده، تغییر تاکتیک به ۲-۵-۳ چندان راحت نیست. برای این به کارگیری این سیستم، کشی می‌توانست از تایه تایوو و رحیم لاوال در دو سمت خط میانی استفاده کند اما با توجه به دعوت نشدن آنها، اکنون رامون عزیز و اوگنئی اونازی بهترین گزینه‌های این پست‌ها هستند. اگرچه این دو در ارسال‌ها چندان خوب عمل نمی‌کنند اما می‌توانند انرژی لازم برای حملات را به خط میانی تیم وارد کنند. البته فرستادن این دو به کناره‌ها، می‌تواند کمی وزن مرکز زمین نیجریه را کاهش بدهد و در صورت نیاز، دست کشی برای تعویض‌های مناسب باز نخواهد بود. با این وجود و با توجه به مشکلاتی که نیجریه در دیدارهای دوستانه داشت، شاید بد نباشد که کشی به استفاده از سیستم ۲-۵-۳ یا ۲-۲-۳-۳- فکر کند.

نویسنده: Ed Doveهمچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارخبرگزاری تحلیل بازارروزنامه آرمان ملیروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری ایرناسایت الفسایت نامه نیوزسایت تاپ نازسایت آفتاب نیوزروزنامه همشهری