سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

سیاست خارجی در کلام مسئولان ایرانی


سیاست خارجی در کلام مسئولان ایرانی

مروری بر بخش هایی از کلام مسئولان بلندپایه کشور در هفته جاری که حاوی نکته ها و موضع گیری هایی در قبال کشورهای خارجی بوده اند

رهبر انقلاب، رئیس جمهور، معاون اول رییس جمهور، وزیر امور خارجه، معاون اول قوه قضاییه، رییس مجلس و یکی از نمایندگان مجلس مقام هایی هستند که در هفته جاری صحبت‌هایی درباره سیاست خارجی ایران ایراد کرده‌اند.

دست داشتن طراحان سیاسی قدرت‌های مداخله‌گر در حادثه‌ زاهدان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در متن پیام تسلیت خود درباره حادثه تروریستی در زاهدان آوردند: مباشران این جنایت اگرچه ممکن است بر اثر عصبیت و جهل مرتکب این گناه بزرگ شده باشند؛ لیکن نمی‌توان تردید کرد که دست طراحان سیاسی برخی قدرت‌های مداخله‌گر و دستگاه‌های جاسوسی آنان نیز به خون بیگناهان این حادثه‌ خونین آلوده است.

ایجاد فتنه و آشوب و برادرکشی میان مسلمانان در کشورهای این منطقه و در کشور عزیز ما یکی از هدف‌های همیشگی دشمنان جمهوری اسلامی بوده و تنها با هوشیاری مردم و پیگیری مسوولان می‌توان جلو این خباثت و رذالت سیاسی را گرفت.

● هیچ کس هیچ غلطی علیه ملت ایران نمی تواند بکند

محمود احمدی نژاد با بیان اینکه پیشرفت جز برپایه علم غیرممکن است، گفت: عده ای می گویند دولت نهم کارشناسی شده عمل نمی کند و علم را نمی فهمد اما باید بگویم بر پایه کار کارشناسی مسئله هسته ای ایران حل و تمام شده است و هیچ کس هیچ غلطی علیه ملت ایران نمی تواند بکند.

● تاکنون یک بار به کشورهای خارجی التماس نکرده ام

احمدی نژاد به روابط خارجی دولت نهم با کشورهای خارجی اشاره کرد و گفت: تا کنون ۲۰۰ تا ۳۰۰ ملاقات خارجی داشته ام اما یک بار هم التماس نکرده ایم زیرا در شرایط برابر با کشورهای دیگر همکاری می کنیم و اعتقاد داریم که میلیون ها قلب احمدی نژاد فدای یک لبخند و یک لحظه سرافرازی ملت ایران. تا کنون بیش از ۶۰ کشور رفته و با آنها روابط دوستانه داریم. برخی می پرسند چرا این همه پشت سر می روید. به آنها می گویم که می رویم تا نشان دهیم که ما منزوی نیستیم.

● آمریکایی ها مرتب پیغام می دهند که مذاکره کنید

رئیس قوه مجریه درباره سیاست خارجی دولت گفت: آمریکایی ها مرتب پیغام می دهند که مذاکره کنید. ما حاضر به همکاری و گفتگو هستیم. البته حاضریم در شرایط برابر درباره مدیریت جهان، خلع سلاح جهانی و رفع مشکلات جهانی همکاری کنیم.

● سیاست های تفرقه افکنی استکبار در ایران به بن بست رسیده است

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به حادثه تروریستی زاهدان گفت: ترور و انفجارهای کوری همچون مسجد علی بن ابیطالب(ع) زاهدان نشانگر اوج استیصال استکبار در ایجاد تفرقه بین برادارن تشیع و تسنن ایران است.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در حاشیه همایش ملی امام، امت و خبرگان با اشاره به حضور نیروهای نظامی دیگر دولت های غربی در کشورهای همسایه، افزود: امروزه استکبار نفوذ اندیشه های انقلاب ایران اصلی ترین خطر برای اهداف خود می شناسد و سعی دارد با استفاده از توطئه های گوناگون و بکارگیری افراد فریب خورده و جاهلی همچون جریان تند و بی خرد وهابیت سعی در ایجاد اختشاش در مهین اسلامی ما را دارد.

● ایران و بحرین باید روابط دوجانبه را بیش از گذشته توسعه دهند

پرویز داوودی معاون اول رییس جمهور با ابراز خرسندی از توسعه روابط ایران و بحرین اظهار داشت: ایران و بحرین با توجه به اینکه دو کشور دوست، مسلمان و همسایه هستند باید روابط خود را بیش از گذشته ارتقا دهند.

● انقلاب اسلامی نباید در جغرافیای محدودی محصور شود

محمود احمدی‌نژاد در دیدار علما و روحانیون استان تهران با بیان اینکه انقلاب اسلامی ادامه حرکت پیامبر گرامی اسلام و ائمه طاهرین است، گفت: انقلاب اسلامی را با حرکتهای سیاسی تاریخ متفاوت می‌دانیم، این انقلاب گامی در استمرار حرکت نورانی پیامبر اسلام (ص) برای رسیدن به مقصد نهایی است.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ظرفیت فراوانی دارد و نباید در جغرافیای محدودی محصور شود؛ چرا که ذات انقلاب ما جهانی است.

وی خاطرنشان کرد: قدرت های غربی در اتهام و هجمه به دولت دو هدف اصلی را دنبال می‌کنند؛ اولین هدف مخدوش کردن عزت و کرامت ملت ایران است تا این که بگویند ملتی که ۲۷ سال در برابر هیمنه قدرت ها قیام کرده بود بالاخره مجبور به تسلیم شد. آنها دنبال این بودند که سند ذلت ملت ایران را امضا کنند و حتی پس از امضای دو پیمان هسته‌ای در دوره قبل عملا جشن پایان انقلاب اسلامی را برپا کردند .

● آمریکا تروریست ها را به عملیات کور علیه ایران تشویق می‌کند

علی لاریجانی با اشاره به حادثه تروریستی زاهدان اظهار داشت: از مدتها پیش اخباری به ما می رسید که آمریکایی ها با این گروهک تروریستی ( جندالله ) ارتباط برقرار کرده و آنها را به یک سری عملیات کور تشویق کرده اند.

وی این نوع رفتارها را از نوع رفتار شبپره گونه خواند و گفت: اینکه به شیعیان حمله کنند و آنان را به خاک و خون بکشند نشانه قدرت نیست بلکه نشان از ضعف دارد، ماهیتا هم روشن است، آمریکایی ها با توجه به مشکلاتی که در منطقه دارند به دنبال نوعی فرار به جلو هستند و برای آنکه بتوانند مطالبات خود را به نوع دیگری دنبال کنند، این اقدامات را انجام می دهند اما این اقدامات هزینه آنها را بالاخواهد برد.

رئیس مجلس با بیان اینکه ماهیت این حوادث برای ما تا حدی روشن است، خاطرنشان کرد: اینکه تلاش می شود حوادثی علیه شیعیان خلق شود، برای آن است که حساسیت نشان داده شود و این گونه القا کنند که این اقدام از طرف برادران اهل تسنن انجام شده و بتوانند این را به کینه ورزی بین دو گروه نسبت دهند.

● خط لوله صلح، همکاری‌های کشور را با همسایگان شرقی بیشتر می‌کند

حسین سبحانی نیا نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: خط لوله صلح، همکاری‌های ایران را با هند و پاکستان به عنوان دو کشور مهم آسیای شرقی تقویت می‌کند.

● امیدواریم انگلیس سر عقل بیاید

منوچهر متکی در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: انگلیسی ها در ایران اصلا خوشنام نیستند و به طول زمان مشکلاتی که برای ملت ایران ایجاد کرده‌اند به وقت نیاز دارند که اگر اقدامات‌شان را متوقف کنند، به سمت تصحیح بروند.

به گفته متکی انگلیسی‌ها که مسئول ریشه‌کنی مواد مخدر در افغانستان بودند کارنامه مطلوبی نداشتند چرا که زمان ورود آنان تولید مواد مخدر ۲۰۰ تن بوده که امروز و پس از هفت سال به ۹ هزار تن رسیده است.

او گفت: امروز انگلستان به جزیره‌ای تبدیل شده که سعی می‌کند نرم‌افزاری حرکت کند و امیدواریم سر عقل آمده و رفتارهای خود را نسبت به ایران تصحیح کند.

● صبورانه منتظر گام های عملی دولت جدید آمریکا هستیم

وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما تا امروز صبر کرده ایم و باز هم صبوری به خرج می دهیم و منتظر برداشتن گام های عملی از سوی دولت جدید آمریکا هستیم.

متکی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید، اوباما ظاهرا قرار است در آینده نزدیک از قاهره پیام آشتی صادر کند، با بیان اینکه درباره پیامی که هنوز داده نشده است نمی توان موضع گرفت، افزود: به هرحال چنین پیام هایی باید محتوای مناسب داشته باشد.

● امروز ایران هم هسته‌ای است و هم فضایی است

محمود احمدی نژاد به موضوع هسته‌ای کشور اشاره کرد و گفت: دشمنان در واقع به دنبال این بودند که استقلال کشور ما را مخدوش و ملت ما را از دستیابی به علوم پیشرفته محروم کنند. امروز هیچ ملتی بدون دستیابی به علوم پیشرفته نمی‌تواند پیشرفت کند. امروز ایران هم هسته‌ای است و هم فضایی است. این در حالی است که آنها می‌گفتند اگر احمدی‌نژاد بیاید جنگ خواهد شد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه "امروز ملت ایران سرافراز و عزیز است" گفت: آقای بوش زمانی ایران را محور شرارت اعلام کرد و امروز شما می‌بینید که آقای بوش کجاست و ملت ایران کجاست. امروز هیچ قدرتی جرات نمی‌کند که قدرت ایران را تهدید کند و آنها می‌گویند بدون نظر و حضور ایران نمی‌شود دنیا را اداره کرد.همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهخبرگزاری برناروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری ایرناوبگردیسایت انصاف نیوزخبرگزاری صدا و سیماسایت سلام نوخبرگزاری تسنیمسایت بیتوته