یکشنبه, ۳ مهر, ۱۴۰۱ / 25 September, 2022
مجله ویستا

آیا روی بدنتان زایده گوشتی دارید؟


آیا روی بدنتان زایده گوشتی دارید؟

زایده‌های گوشتی یا SKIN TAGS تومورهای شایع پوستی هستند که در ۲۵ درصد مردان و زنان دیده می‌شود. شایع‌ترین نواحی پوستی که گرفتار می‌شوند زیر بغل ۴۸ درصد، گردن ۳۵ درصد و به میزان کمتر …

زایده‌های گوشتی یا SKIN TAGS تومورهای شایع پوستی هستند که در ۲۵ درصد مردان و زنان دیده می‌شود. شایع‌ترین نواحی پوستی که گرفتار می‌شوند زیر بغل ۴۸ درصد، گردن ۳۵ درصد و به میزان کمتر نواحی کشاله ران گرفتار می‌شوند.

اکثر موارد (۷۰ درصد) در هر منطقه بیش از سه زایده گوشتی دیده نمی‌شود. آنها در دهه دوم زندگی شروع می‌شوند و به تدریج تا دهه پنجم زندگی افزایش می‌یابند بعد از این سن زایده‌ها رشد بیشتری پیدا نمی‌کنند. این زایده‌ها کوچک باریک تا پهن، قهوه‌ای یا به رنگ پوست، بیضوی به پوست چسبیده‌اند. در مواردی زایده گوشتی می‌تواند رشد کرده و به یک سانتی‌متر برسد.

شکایت بیمار از منظر زیبایی و یا گیر کردن آنها به لباس یا لوازم زینتی جواهرآلات می‌باشد. این ضایعات با الکتروکوتر ظریف و یا قیچی مخصوص درماتولوژی قابل رفع شدن است اکثرا نیاز به بی‌حسی موضعی نیست، مگر در آنها که قاعده پهن داشته باشند. مواردی SKIN TAGS با پولیپ اشتباه می‌شود. پولیپ هم نوعی زایده گوشتی است که دراز و باریک بوده و نوک آن پهن است. در مواردی هم پولیپ‌ها پیچ خورده و محروم از جریان گردش خون می‌شوند. رنگ پولیپ‌ها قهوه‌ای تیره یا سیاه است. رشد ناگهانی پولیپ ممکن است باعث اشتباه گرفتن آن از زایده گوشتی، خال یا حتی ملانوم بدخیم شود. پولیپ‌ها روی مژه‌ها، کشاله ران، زیربغل یا هر جای دیگر به غیر از کف دست و پا دیده می‌شوند. بعضی مطالعات علمی نشان داده است بین زایده گوشتی و پولیپ رابطه‌ای وجود دارد که در مطالعات هستیوپاتولوژی از همدیگر افتراق داده می‌شوند. چنانچه پولیپ پوستی با پولیپ روده‌ای همراه باشد چون احتمال سرطانی شدن پولیپ روده‌ای وجود دارد، باید از بیمار چکاپ دقیق به عمل آید. زایده‌های گوشتی قطعا باید توسط پزشک متخصص پوست تشخیص داده شده و درمان شود.

نخ بستن یا هرگونه درمان‌های سنتی و سرخود می‌تواند باعث چرکی شدن و عفونی شدن زایده گوشتی شود و اگر ضایعه ملانوم بدخیم باشد و به اشتباه دستکاری شود، می‌تواند باعث خطر جانی برای بیمار باشد. زایده‌های گوشتی بعد از برداشته شدن توسط پزشک بدون هیچ‌گونه اسکاری ترمیم می‌شود ولی دستکاری و چرکی شدن می‌تواند به اسکار ناخوشایند تبدیل شود.

linternauteهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایسناخبرگزاری تسنیمسایر منابعروزنامه آرمان ملیسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه توسعه ایرانیسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری تحلیل بازارروزنامه ایرانسایت آفتاب نیوز