جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

جاده یی به سوی بهشت


جاده یی به سوی بهشت

فرض كنید ایران در گروهش اول شود, در آن صورت با هلند روبرو خواهد شد كه آن دیدار را با گل های كریمی و دایی می توان برد بعد نوبت تیم انگلیس می رسد كه با ضربه سر وحید هاشمیان , در حالی كه میرزاپور نیز پنالتی بكهام را در طول بازی مهار كرده , می توان به نیمه نهایی رسید و در آنجا هم در ضربات پنالتی برزیل را شكست داد و به فینال رسید و به مصاف آرژانتین رفت خدا را چه دیدید, شاید هم آرژانتین را شكست دهیم و قهرمان جهان شویم

● راه‌ دور و دراز تیم‌ها به‌ سوی‌ قهرمانی

جام‌ برای‌ نیمی‌ از تیم‌های‌ شركت‌كننده‌ در پایان‌ دور اول‌ مسابقات‌ تمام‌ می‌شود اما برای‌ آن‌ شانزده‌ تیم‌ باقیمانده‌ در جدول‌، تازه‌، رویاها آغاز می‌شوند. اینكه‌ تا كجا می‌توانند پیش‌ بروند و چقدر احتمال‌ دارد دستشان‌ به‌ جام‌ زرین‌ برسد. این‌ مطلب‌ نگاهی‌ دارد به‌ قدرت‌های‌ فوتبال‌ كه‌ اگر صعود كنند حریفان‌ احتمالی‌ بعدیشان‌ چه‌ تیم‌هایی‌ خواهند بود. به‌ این‌ دلیل‌ سعی‌ كردیم‌ نتایج‌ تیم‌های‌ آلمان‌، انگلیس‌، ایتالیا، فرانسه‌، آرژانتین‌ و برزیل‌ را و حریفان‌ احتمالی‌ بعدی‌شان‌ را پیش‌بینی‌ كنیم‌. برای‌ اینكه‌ رویاپردازی‌مان‌ كامل‌ شود حریفان‌ احتمالی‌ ایران‌ را نیز در صورت‌ صعود تا فینال‌ مسابقات‌ آورده‌ایم‌...

● آلمان‌

اگر آلمان‌ در گروهش‌ اول‌ شود كه‌ احتمال‌ آن‌ زیاد است‌ در مرحله‌ بعدی‌ باید به‌ مصاف‌ تیم‌ سوئد برود كه‌ حریف‌ نسبتا آسانی‌ برای‌ آلمانی‌ها به‌ شمار می‌آید. پس‌ از این‌ دیدار به‌ احتمال‌ فراوان‌، رقیب‌ آلمان‌ تیم‌ آرژانتین‌ خواهد بود و در صورت‌ عبور از این‌ تیم‌، اگر بازی‌های‌ دیگر روند عادی‌اش‌ را طی‌ كند در نیمه‌ نهایی‌ به‌ مصاف‌ ایتالیا خواهد رفت‌. می‌بینیم‌ كه‌ در صورت‌ اول‌ شدن‌ مسیر آلمان‌ چندان‌ صاف‌ نیست‌ و باید با تیم‌های‌ آرژانتین‌ و ایتالیا در صورت‌ صعود آنها مصاف‌ بدهد. اما اگر تیم‌ آلمان‌ در گروهش‌ به‌ مقام‌ دوم‌ برسد با اینكه‌ همچنان‌ مسیر سختی‌ دارد، اما در صورت‌ گذشتن‌ از سد انگلیس‌ در مرحله‌ یك‌ هشتم‌ راه‌ آسانتری‌ را برای‌ رسدین‌ به‌ نیمه‌ نهایی‌ دارد. پس‌ از انگلیس‌، پرتغال‌ حریف‌ آلمان‌ خواهد بود كه‌ از راه‌ برداشتن‌ آن‌ برای‌ ژرمن‌ها كار چندان‌ سختی‌ نیست‌ و پس‌ از آن‌ در نیمه‌ نهایی‌ باید به‌ مصاف‌ برزیل‌ بروند كه‌ تكرار فینال‌ جام‌ گذشته‌ خواهد بود و انگیزه‌ انتقام‌جویی‌ آلمانی‌ها شاید مددكار سفیدپوشان‌ ژرمن‌ باشد.

● انگلیس‌

انگلیس‌ اگر در گروهش‌ اول‌ شود راه‌ نسبتا مساعدی‌ را برای‌ رسیدن‌ به‌ نیمه‌ نهایی‌ و فینال‌ خواهد شد، چنانچه‌ می‌توان‌ گفت‌ در میان‌ تیم‌های‌ دیگر مدعی‌، این‌ تیم‌ راحت‌ترین‌ راه‌ را برای‌ رسیدن‌ به‌ نیمه‌ نهایی‌ خواهد داشت‌. در صورت‌ اول‌ شدن‌ انگلیس‌ این‌ تیم‌ در مرحله‌ یك‌ هشتم‌ به‌ مصاف‌ لهستان‌ خواهد رفت‌ و این‌ به‌ معنای‌ راه‌ راحت‌تر انگلیس‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ جمع‌ شش‌ تیم‌ برتر است‌. پس‌ از گذر از این‌ تیم‌، پرتغال‌ حریف‌ انگلیس‌ خواهد بود و سپس‌ در نیمه‌ نهایی‌، انگلیس‌ به‌ مصاف‌ برزیل‌ خواهد رفت‌ كه‌ دیدار بسیار سختی‌ به‌ شمار می‌رود.

اما اگر انگلیس‌ در گروهش‌ دوم‌ شود، اگرچه‌ تا فینال‌ به‌ تور برزیل‌ نخواهد خورد، ولی‌ در عین‌ حال‌ در مراحل‌ یك‌ هشتم‌ و یك‌ چهارم‌ رقیبان‌ سخت‌تری‌ خواهد داشت‌. در صورت‌ دوم‌ شدن‌، در مرحله‌ دوم‌ انگلیس‌ با آلمان‌ میزبان‌ روبرو خواهد شد كه‌ به‌ هر حال‌ یك‌ ایراد ویژه‌ است‌. اگر انگلیس‌ این‌ دیدار ویژه‌ را با موفقیت‌ پشت‌ سر بگذارد آن‌ وقت‌ به‌ مصاف‌ آرژانتین‌ خواهد رفت‌ كه‌ آن‌ هم‌ یك‌ حریف‌ ویژه‌ است‌ و پس‌ از آن‌ هم‌ به‌ مصاف‌ ایتالیا خواهد رفت‌. طبیعی‌ است‌ گفته‌ شود اگر انگلیس‌ در گروهش‌ دوم‌ شود راه‌ بسیار سختی‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ مراحل‌ بالاتر خواهد داشت‌.

● ایتالیا

ایتالیا هم‌ در صورتی‌ كه‌ در گروه‌های‌ دیگر شگفتی‌ خاصی‌ رخ‌ ندهد، در صورت‌ اول‌ شدن‌ راه‌ آسان‌تری‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ نیمه‌ نهایی‌ یا فینال‌ دارد. در صورت‌ اول‌ شدن‌، ایتالیا در مرحله‌ یك‌ هشتم‌ به‌ مصاف‌ كرواسی‌ می‌رود كه‌ به‌ هر حال‌ یك‌ حریف‌ آسان‌ است‌. پس‌ از آن‌ ایتالیا به‌ مصاف‌ فرانسه‌یی‌ خواهد رفت‌ كه‌ دوران‌ افول‌ خود را سپری‌ می‌كند كه‌ گذر از آن‌ كار چندان‌ سختی‌ نمی‌تواند باشد و تازه‌ پس‌ از آن‌ در مرحله‌ نیمه‌ نهایی‌ است‌ كه‌ ایتالیا یك‌ دیدار واقعی‌ را با آرژانتین‌ انجام‌ خواهد داد كه‌ تا حدی‌ می‌تواند تداعی‌كننده‌ نیمه‌ نهایی‌ جام‌ نود باشد كه‌ در آن‌ آرژانتین‌ با شكست‌ دادن‌ ایتالیا به‌ فینال‌ رسید.

در صورت‌ دوم‌ شدن‌ در گروه‌، مسیر ایتالیا مصیبت‌بار است‌ و چه‌ بسا در همان‌ بازی‌ اول‌ حذف‌ شود. در صورت‌ دوم‌ شدن‌، بازی‌ ایتالیا با برزیل‌ در یك‌ هشتم‌ یك‌ فینال‌ زودرس‌ و به‌ معنای‌ حذف‌ یكی‌ از بزرگان‌ خواهد بود كه‌ جذابیت‌ بازی‌های‌ باقیمانده‌ را كم‌ می‌كند. در صورت‌ شكست‌ دادن‌ برزیل‌، ایتالیا با اسپانیا مقابله‌ خواهد كرد كه‌ احتمال‌ موفقیتش‌ در آن‌ دیدار كم‌ نیست‌ و پس‌ از آن‌ در نیمه‌ نهایی‌ به‌ مصاف‌ انگلیس‌ خواهد رفت‌. به‌ هر حال‌، اگر ایتالیا در گروهش‌ دوم‌ شود، باید با برزیل‌ بازی‌ كند اما اگر این‌ تیم‌ را شكست‌ دهد، راه‌ رسیدنش‌ تا فینال‌ هموارتر از شكل‌ اول‌ خواهد بود.

● آرژانتین‌

آرژانتین‌ در گروه‌ مرگ‌ قرار گرفته‌ و اصلاً و اساساً صعود این‌ تیم‌ از گروهش‌ یك‌ مشكل‌ بزرگ‌ به‌ شمار می‌آید، اما اگر از گروهش‌ بالابیاید كه‌ احتمال‌ آن‌ زیاد است‌، به‌ این‌ معنا نیست‌ كه‌ این‌ تیم‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ مراحل‌ بالاتر كار ساده‌یی‌ دارد. در صورتی‌ كه‌ آرژانتین‌ در گروهش‌ اول‌ شود، احتمالا در دور بعد با مكزیك‌ (یا ایران‌) روبرو خواهد شد. این‌، به‌ این‌ معناست‌ كه‌ آرژانتین‌ در صورت‌ صعود كار چندان‌ سختی‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ مرحله‌ یك‌ چهارم‌ نهایی‌ ندارد، اما در این‌ مرحله‌، آنها باید با آلمان‌ میزبان‌ روبرو شوند كه‌ یك‌ رقیب‌ سخت‌ برای‌ آبی‌ و سفید پوشان‌ آرژانتینی‌ خواهند بود و پس‌ از آلمان‌ هم‌ نوبت‌ ایتالیاست‌ تا جلودار آرژانتین‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ فینال‌ باشد.

اگر آرژانتین‌ در گروهش‌ دوم‌ شود در مرحله‌ یك‌ هشتم‌ نهایی‌ باید با تیم‌ پرتغال‌ روبرو شود كه‌ حریف‌ چندان‌ سختی‌ برای‌ آرژانتینی‌ها نیست‌. پس‌ از آن‌ نوبت‌ به‌ مصاف‌ با انگلیس‌ می‌رسد كه‌ به‌ هرحال‌ یك‌ حریف‌ ویژه‌ است‌ و پس‌ از آن‌ باید شاهد نبرد كلاسیك‌ برزیل‌ آرژانتین‌ باشیم‌.آرژانتین‌ در هر دو صورت‌ راه‌ ساده‌یی‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ فینال‌ ندارد، اما در صورتی‌ كه‌ دوم‌ شود حداقل‌ به‌ واسطه‌ دیدارهای‌ كلاسیكی‌ كه‌ انجام‌ خواهد شد، هیجان‌ فراوانی‌ در جام‌جهانی‌ مشاهده‌ خواهد شد كه‌ همین‌ هم‌ با ارزش‌ است‌.

● برزیل‌

در اول‌ شدن‌ این‌ تیم‌ در گروهش‌ شك‌ نكنید. در این‌ صورت‌ می‌توان‌ گفت‌ كه‌ راه‌ رسیدن‌ برزیل‌ به‌ فینال‌ تقریباص هموار است‌ و این‌ تیم‌ باید در مراحل‌ یك‌ هشتم‌ و یك‌ چهارم‌ تیم‌های‌ چك‌ و اسپانیا را از سر راه‌ بردارد و سپس‌ در نیمه‌نهایی‌ به‌ انگلیس‌ خواهد خورد كه‌ به‌ هرحال‌ مسیر راحتی‌ به‌ نسبت‌ تیم‌هایی‌ چون‌ آرژانتین‌ و ایتالیا است‌. هرچه‌ باشد این‌ تیم‌ برزیل‌ است‌ و خوش‌شانسی‌ در ادوار مختلف‌ جام‌جهانی‌ بارها و بارها سراغ‌ این‌ تیم‌ آمده‌ است‌.

● فرانسه‌

حداقل‌ برای‌ من‌ فرانسه‌ اصلاً یك‌ تیم‌ دوست‌داشتنی‌ نیست‌ و پیش‌بینی‌ سرنوشت‌ آن‌ چندان‌ جذاب‌ نمی‌تواند باشد. این‌ را می‌دانیم‌ كه‌ اغلب‌ فوتبال‌ دوستان‌ در این‌ زمینه‌ با من‌ هم‌ عقیده‌اند، اما به‌ هرحال‌، فرانسه‌ یك‌ تیم‌ بزرگ‌ است‌ و پیش‌بینی‌ سرنوشت‌ آن‌ در كنار بزرگان‌ دیگر لازم‌ می‌نماید. فرانسه‌ اگر در گروهش‌ اول‌ شود، با اوكراین‌ در مرحله‌ بعد روبرو خواهد شد كه‌ چندان‌ سخت‌ نیست‌. پس‌ از آن‌ به‌ مصاف‌ ایتالیا خواهد رفت‌ كه‌ نبردی‌ جذاب‌ خواهد شد و شانس‌ زیادی‌ برای‌ فرانسه‌ نمی‌توان‌ متصور بود، اما اگر این‌ تیم‌ ایتالیا را نیز از سر راه‌ بردارد، در نیمه‌نهایی‌ به‌ مصاف‌ آرژانتین‌ خواهد رفت‌ كه‌ می‌تواند در حكم‌ تیر خلاص‌ برای‌ فرانسه‌ باشد.اگر فرانسه‌ در گروهش‌ دوم‌ شود، در مرحله‌ بعد با اسپانیا روبرو خواهد شد و برزیل‌ و انگلیس‌ رقبای‌ بعدی‌ این‌ تیم‌ خواهند بود و خودتان‌ بهتر می‌دانید كه‌ در چنین‌ دیدارهایی‌ شانسی‌ برای‌ فرانسه‌ نمی‌توان‌ متصور بود...

● ایران‌

حالا بیایید رویاپردازی‌ كنیم‌. فرض‌ كنید ایران‌ در گروهش‌ اول‌ شود، در آن‌ صورت‌ با هلند روبرو خواهد شد كه‌ آن‌ دیدار را با گل‌های‌ كریمی‌ و دایی‌ می‌توان‌ برد. بعد نوبت‌ تیم‌ انگلیس‌ می‌رسد كه‌ با ضربه‌ سر وحید هاشمیان‌، در حالی‌كه‌ میرزاپور نیز پنالتی‌ بكام‌ را در طول‌ بازی‌ مهار كرده‌، می‌توان‌ به‌ نیمه‌نهایی‌ رسید و در آنجا هم‌ در ضربات‌ پنالتی‌ برزیل‌ را شكست‌ داد و به‌ فینال‌ رسید و به‌ مصاف‌ آرژانتین‌ رفت‌. خدا را چه‌ دیدید، شاید هم‌ آرژانتین‌ را شكست‌ دهیم‌ و قهرمان‌ جهان‌ شویم‌!اگر دوم‌ شویم‌، اما مسیر سخت‌تری‌ داریم‌.

در آن‌ صورت‌ در یك‌ هشتم‌ باید با آرژانتین‌ بازی‌ كنیم‌ كه‌ به‌ هرحال‌ روبرو شدن‌ با هلند بهتر از آرژانتین‌ است‌. پس‌ از آن‌ نوبت‌ آلمان‌ می‌رسد كه‌ مثل‌ موم‌ در دست‌ بچه‌های‌ ما اسیر شود و پس‌ از آن‌ با گذر از سد ایتالیا كه‌ فساد بدجوری‌ فوتبالش‌ را شكسته‌ به‌ فینال‌ می‌رسیم‌ و برزیل‌ را شكست‌ می‌دهیم‌. شما كدام‌ را ترجیح‌ می‌دهید، اول‌ شدن‌ یا دوم‌ شدن‌ در گروه‌ را؟همچنین مشاهده کنید

سایت عصرایرانسایت نامه نیوزسایت تابناکسایت مشرقخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه تعادلوبگردیخبرگزاری مهرروزنامه توسعه ایرانیروزنامه همشهری