سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

مردانه‌ترین علل جراحی زیبایی


مردانه‌ترین علل جراحی زیبایی

یکی از دلایل مهم افزایش تمایل مردان به زیباتر شدن، شیک‌پوشی‌های امروزی و حتی انجام جراحی‌های زیبایی برای یافتن یک کار ‌خوب و موقعیت مناسب برای ازدواج است.
ظاهرا این روزها …

یکی از دلایل مهم افزایش تمایل مردان به زیباتر شدن، شیک‌پوشی‌های امروزی و حتی انجام جراحی‌های زیبایی برای یافتن یک کار ‌خوب و موقعیت مناسب برای ازدواج است.

ظاهرا این روزها ازدواج مثل گذشته‌ها نیست. همان‌طور که مردان در ابتدا جذب ظاهر زیبای یک خانم می‌شوند و در ادامه با یافتن دیگر محاسن اخلاقی‌اش به خواستگاری و ازدواج اقدام می‌کنند، خانم‌ها نیز در انتخابی متقابل، بر مبنای ایده‌های درونی‌شان تلاش می‌کنند به ایده‌آل‌ها دست یابند و لذا چه مردان و چه زنان براساس غریزه‌ای ذاتی، خود را می‌آرایند و با لباسی آراسته، گفتاری خوب، ظاهری پسندیده سعی می‌کنند زوج ایده‌آلی برای خود پیدا کنند. شاید از دیگر مواردی که مردها را نسبت به جراحی زیبایی علاقه‌مند کرده بتوان به مناسبات حرفه‌‌ای و شغلی در بازار کار نیز اشاره کرد. از فروشنده بودن بگیرید تا کارمند و مدیرعامل و دیگر مشاغل. اگر ظاهر فرد با عرف جامعه هم‌خوانی نداشته باشد، طرد می‌شود. مثلا گوش‌های برجسته داشتن، فک غیرطبیعی داشتن و چیزهایی از این قبیل در بسیاری از مواقع، شانس استخدام را به شدت می‌کاهد چون در استخدام یک شرکت یا اداره، ظاهر نیز حائز اهمیت است؛ مثلا در شرکت‌های هواپیمایی آزمونی وجود دارد که اگر آقایی فک نامناسب، گوش بزرگ و یا چشم‌های غیرطبیعی داشته باشد، استخدام نمی‌شود. منطقی است که چنین آقایانی حق خود بدانند به جراحی زیبایی روی آورند و شانس یافتن یک شغل خوب و در پی آن بهره‌مندی از امکانات مالی و ازدواج بهتر را برای خود قایل باشند. وقتی می‌توان آن نقیصه را با یک جراحی و در عرض چند ماه قبل از استخدام برطرف کرد، چرا چنین نکنند؟!

اما در مقابل، موارد زیادی هم هست که جراحی‌های زیبایی غیرضروری صرفا به دلیل ناآگاهی انجام می‌شود. در رسانه‌‌های مختلفی چون ماهواره‌ها و برخی نشریات توسط برخی افراد سودجو اطلاعات غلطی در مورد جراحی زیبایی خاص ارائه می‌شود و افراد تشویق می‌شوند تن به جراحی‌های غیرضروری بدهند که اکثرا نتایج آن دلخواه نیست چون انتخاب‌شان از پایه و اساس غلط بوده است.

متاسفانه چشم و هم‌چشمی‌ها در یک اجتماع (دانشگاه، محل کار یا ...) نیز از دیگر علل تمایل به جراحی است. گاهی با خود می‌گویید: «او با این بینی زشت، تا این حد زیبا شد؛ پس ببین اگر من عمل کنم چه‌قدر خوب می‌شوم؟!» این عدم آگاهی شما نسبت به فنون جراحی پلاستیک و خطرات و عوارض آن نیز مزید بر علت می‌شود. گاهی ممکن است گمان ‌کنید عدم موفقیت تحصیلی، مشکلات شغلی و ازدواج و... با یک جراحی حل خواهد شد اما نمی‌دانید اگر داوطلب یک جراحی، مناسب انتخاب نشده باشد، عواقب بدی ‌در انتظارش خواهد بود و پشیمانی‌اش سودی نخواهد داشت. توصیه می‌کنم فقط اگر ظاهر شما واقعا با عرف جامعه هم‌خوانی ندارد و انتخاب مناسب جراحی هستید، چنین تصمیمی بگیرید.

دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی

فوق‌تخصص جراحی پلاستیک استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیهمچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت انتخابسایر منابعروزنامه آرمان ملیسایت دیدبان ایرانخبرگزاری ایلناسایت عصرایرانسایت رویداد 24سایت اقتصاد 24سایت بیتوته