شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

جام جهانی خطری در بیخ گوش ما


جام جهانی خطری در بیخ گوش ما

قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ شد...

این خبر خبری منحصر به فرد بود و واکنش های مختلفی را برانگیخت. اینکه یک کشور اسلامی و خاورمیانه ای برای اولین بار میزبان جام جهانی فوتبال شده است اینقدر مهم بود که شیخ های کشورهای مختلف خاورمیانه را به اظهارنظروادارد. اما این مسئله برای ما پیام دیگری دارد...

● قطر کجاست؟

قطر یک شبه جزیره ی کوچک در حاشیه ی جنوبی خلیج فارس است و به لطف سومین منابع گاز جهان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان نیز می باشد . البته این کشور یک رکورد دیگر نیزدارد وآن دومین کشور وهابی بودن است!

قطر بعد از کودتای شیخ حمد که پدرش را ساقط کرد(البته بدون خونریزی)، تحولات گوناگونی را شاهد بوده است.البته خیلی ها کودتا را زیر سر شیخه موزه دومین همسر امیر فعلی قطر می دانند. شیخه موزه در رشته ی جامعه شناسی تحصیل کرده است و یک زن فعال می باشد که تحولات گوناگونی را برای قطر به ارمغان آورده است . توجه ویژه ای به علم دارد و عرصه را برای زنان در قطر باز کرده است می گویند که ایرانی الاصل است. وی جزو زنان پرنفوذ در جهان می باشد.

قطر در این سالها سعی کرده در سیاست منطقه تاثیرگذارباشد و حضوردر تحولات لبنان نشانگر این رغبت قطر برای حضور فعال در سیاست منطقه ای است. قطر البته میزبان پایگاه نظامی آمریکا در خاک خود است و با آمریکا رابطه ی خوبی دارد. قطر در مسائل اجتماعی نیز پیشتاز بوده و شبکه ی الجزیره دسترنج این کشور می باشد که خود اعتباری به این کشور کوچک بخشیده است. قطر میزبان بازی های آسیایی ۲۰۰۶ و همین طور جام ملتهای آسیا ۲۰۱۱ بوده است و می رود تا میزبانی المپیک و جام جهانی را نیز عهده دارشود که البته جام جهانی قطعی شده است. این کشور در حوزه ی گازی پارس جنوبی با ما شریک است و بسیار بیشتر ازما از این حوزه ی گازی بهره جسته است. قطر در سیاست خارجی همه را دارد! یعنی با ایران وآمریکا رابطه ی خوبی دارد با اسرائیل رابطه داردو از حزب الله طرفداری می کندو...

● اما چرا جام جهانی در قطر یک خطر است؟

سالها پیش که نشنال جئوگرافی نام مجعولی برای خلیج فارس به کار برد و سپس عذرخواهی کرد باید این مطلب عنوان می گشت که نباید گذاشت این نام مجعول حتی به اشتباه استفاده شود. از آن زمان تا به امروز گاه گداری این نام استفاده می شود و سپس وقتی با واکنش ایرانی ها روبه رو می شوند عذرخواهی می کنند! این روند خود به خود نامی را در کنار نام بزرگ خلیج فارس می گذارد و به نوعی قبح مسئله را می شکند و این بس خطرناک است. به هر حال کشورهای عربی نیز آتش بیار معرکه هستند و هرکجا که دستشان رسیده برای جعل نام برای خلیج فارس کم نگذاشته اند. جام جهانی ۲۰۲۲ دو نکته را به همراه دارد:

۱) تا آن موقع نزدیک۱۱ سال باقی است و این ۱۱ سال می تواند روند را برای همان استراتژی "بزن و در رو " مساعد کند

۲) جام جهانی با جلوه و پوشش و گستره ای که در جهان دارد (و مطمئنا تا سال ۲۰۲۲ گسترده تر نیز خواهد شد) می توان مکانی برای جولان دادن این نام مجعول باشد. تدارک شدید ضد ایرانی که برای جا انداختن این نام مجعول صورت خواهد گرفت بسیار موثر واقع خواهد شد. خلیج فارس این نام تاریخی و با مسما نباید قربانی این جام جهانی شود .

هرچند به هر حال قطر هم مثل خیلی از کشورهای منطقه ای زیرچتر دستگاه های امنیتی ایران است اما این مسئله در چارچوب مسائلی است که نمی توان در آن زمان (جام جهانی ۲۰۲۲) با چنگ و دندان نشان دادن حل کرد و این مسئله در چارچوب دیپلماسی عمومی خواهد گنجید. اما این قضیه می تواند دست دستگاه های امنیتی ایران را برای ارتباط گیری با افراد مختلف از کشورهای مختلف باز نمایدو به نوعی به گسترش شبکه های اطلاعاتی خارجی خود بیافزاید.

از سوی دیگر دولت ایران با رابطه ی خوبی که با قطر دارد باید زمینه ی حضور پیمانکارهای ایرانی را هم در امور عمرانی و هم در امورخدماتی و عمومی جام جهانی ۲۰۲۲ آماده نماید و خود دولت نظارت مستقیم براین شرکتها و گروهها داشته باشد و حضور و تاثیر گذاری گروه های فرهنگی و خدماتی ایران را در آنجا تقویت و مسجل نماید.البته نباید دست سیاست و قدرت را برای حفظ منافع ملی از نظر دور داشت. و این مبتدی ترین و برداشت اولیه ای از قضایای ضد ایرانی در جام جهانی ۲۰۲۲ است.

محمدحسین فرهادیانهمچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزسایت اقتصادنیوزسایت تابناکسایت انتخابسایت دیدبان ایرانسایت مجله شبکهروزنامه دنیای اقتصادسایت زومیتروزنامه ایرانسایت مثلث آنلاین